Szkoła Podstawowa nr 23 w Kaliszu
im. Eligiusza Kor - Walczaka
Repetitio est mater studiorum
Szkoła Podstawowa nr 23 w Kaliszu, ul Sulisławicka 108 - 110, 62-800 Kalisz, 62-76 23 547, kom. 516 863 789 sp23kalisz@wp.pl
Szkoła Podstawowa nr 23 im. Eligiusza Kor-Walczaka w Kaliszu


Zakończenie Roku Szkolnego.
Tegoroczne podsumowanie wysiłków uczniów naszej szkoły było wyjątkowe. Poza tradycyjnym nagrodzeniem najwytrwalszych wychowanków przez Dyrektor szkoły p. Beatę Raczak, wręczeniem świadectw, dyplomów i upominków za wszelkie formy aktywności, pożegnaliśmy dziś klasę 8. Wszyscy uczniowie najstarszej grupy zostali absolwentami naszej placówki. Wraz z wych. p. M.Trzęsowską zaprosili oni społeczność szkolną na krótką prezentację kończącą ich przygodę w murach tej szkoły. Montaż słowno-muzyczny zaprezentowali także uczniowie kl. 3 pod kierunkiem p. A.Paluszczak, którzy zakończyli I etap edukacyjny. 
Książki na nagrody dla uczniów zakupiła Rada Rodziców.
Ten rok szkolny był tez ostatnim czasem wieloletniej działalności przewodniczącej Rady Rodziców p. Pauliny Wytwer oraz skarbnika RR, p. Żanety Całki. Dyrektor szkoły, p. B.Raczak podziękowała odchodzącym za owocną współpracę, a Samorząd Uczniowski w imieniu uczniów i rodziców wręczył kolorowe bukiety. 
Na zakończenie uroczystości wszyscy z ulgą przyłączyli się do głośnego okrzyku "Wakacje, hura!"
P.s. Klasa 8 rozstać się i pożegnać ze sobą bardzo chciała, lecz nie umiała. Przeniosła więc świętowanie na kręgielnię, gdzie wspólnie wybawiła się do woli.
Spotkanie z gościem Panem Piotrem Michalskim.

Wczoraj gościł w naszej szkole ornitolog - p. Piotr Michalski. Spotkanie dla uczniów oddziału przedszkolnego, klasy II i III zorganizowała p. K. Sibińska, mając na uwadze rozszerzenie wiedzy przyrodniczej naszych uczniów oraz rozbudzenie wrażliwości na piękno natury i konieczności jej ochrony. Podczas tej wyjątkowej lekcji przyrodniczej, dzieci miały okazję poznać wiele gatunków polskiej fauny, a w szczególności ptaków, które p. Piotr przedstawił im na zdjęciach i filmach swo...

Zobacz więcejEgzamin na kartę rowerową.

12 czerwca już po raz kolejny odbył się egzamin na kartę rowerową do którego przystąpili uczniowie klasy IV i V. Pierwszy etap egzaminu, część teoretyczna została przeprowadzona przez nauczyciela techniki p. A. Paluszczak. Zaliczyło ją 15 uczniów, którzy musieli wykazać się znajomością przepisów ruchu drogowego zawartych w Kodeksie Drogowym. Drugi etap odbył się na terenie Miasteczka Ruchu Drogowego, gdzie trzeba było wykazać się praktyczną umiejętnością jazdy na rowerze z je...

Zobacz więcej


Zakończenie roku harcerskiego.

Na zakończenie roku harcerskiego oraz w ramach projektu szkolnego „Kalisz i kaliszanie”, 12.06.2019 r. zorganizowana została wycieczka do Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej na wystawę pt. "Miasto Świętego Józefa", stanowiącej swoisty hołd złożony kaliskiej kolegiacie. Podczas wystawy prezentowane były eksponaty z zasobów Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, a także Skarbca Bazyliki Kaliskiej oraz stowarzyszeń działających przy niej. Muzeum tymczasowo korzysta z pomieszczeń Galerii Kulisiewicza. W związku z tym zwiedzający wraz z drużynową phm. K. Sibińską mieli okazję obejrzeć Centrum Rysunku i Grafiki im. T. Kulisiewicza w Kaliszu i zapoznać się z biografią i bogatą twórczością tego sławnego kaliszanina.

 

Obraz może zawierać: ludzie siedzą, tabela i w budynku


Nabór do Szkoły i Przedszkola.


Szanowni rodzice,
w terminie 18 – 29 marca 2019 r. zostanie uruchomiony system NABÓR ELEKTRONICZNY- REKRUTACJA 2019 Kalisz na rok szkolny 2019 /2020 do oddziału przedszkolnego i klasy 1.
https://przedszkola-kalisz.nabory.pl/
https://sp-kalisz.nabory.pl/

Informacje bieżące o NABORZE będą także udzielane w Placówce. 
WNIOSKI MOŻNA RÓWNIEŻ POBRAĆ I WYPEŁNIĆ W SEKRETARIACIE SZKOŁY.
 
Dzień Języka OjczystegoZe względu na przypadający dnia 21 lutego Dzień Języka Ojczystego, w piątek w naszej szkole odbyły się konkursy w ramach programu ogólnopolskiego „Kocham cię Polsko”. Podkreślono, że nie zawsze w historii naszego kraju można było mówić po polsku, dlatego tym bardziej powinniśmy docenić możliwość posługiwania się językiem i poznawania informacji o Polsce.

Klasy najstarsze – siódma i ósma - rywalizowały czytając „łamańce językowe”. Przedstawiciele klasy piątej i szóstej pi...

Zobacz więcej

 

Finał 

WOŚP 2019

 

Kwota zebrana w tym roku na WOŚP przez naszych wolontariuszy jest rekordowo duża, w stosunku do ilości uczniów szkoły. Wszystkim bardzo dziękujemy ????

ZABAWA CHOINKOWA


Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów na zabawę karnawałową 11 stycznia 2019 r. Wśród wielu atrakcji odbędą się też konkursy: 
*kl.0-4-strój karnawałowy
*kl.5-8-karnawałowe nakrycie głowy.
Przewidziano super nagrody!...

 

Betlejemskie Światło Pokoju

Betlejemskie Światło Pokoju kilka dni temu przybyło do Kalisza i jak co roku harcerze i zuchy z kaliskiego hufca zanieśli je do przedstawicieli władz miasta, biskupa kaliskiego oraz wielu parafii.
23 Kaliska Drużyna Zuchów i Harcerzy z drużynową K. Sibińską w przeddzień Wigilii przekazali Betlejemskie Światło Pokoju Parafii p.w. Podniesienia Krzyża Świętego w Kaliszu, podczas mszy św. o godz. 9.15. W trakcie uroczystego przekazania, zapoznano wiernych z tegorocznym przesłani...

Zobacz więcej
 


JASEŁKA
 

Świąteczny nastrój zapanował dziś w całej szkole. Najmłodsi uczniowie z kl.1-3 pod opieką nauczycieli przedstawili jasełka, wspaniale odgrywając swoje role. Chór szkolny dopełnił całość występu klimatyczną oprawą muzyczną.
Wszystkim odwiedzającym naszą stronę życzymy ZDROWYCH I WESOŁYCH ŚWIĄT ????????????

 


Mikołajki 2018????????????

 

 
Ogólnopolska akcji PCK pt."Gorączka złota"

Samorząd Uczniowski kolejny raz włączył się do ogólnopolskiej akcji PCK pt."Gorączka złota". Akcja polegała na zbiórce złotych monet o nominałach 1,2,5 gr. Zdobyliśmy III miejsce wśród kaliskich szkół. Wszystkim , którzy włączyli się do akcji dziękujemy ????????


Klasa II wzięła udział w projekcie „Mamy Niepodległą!”

Klasa II wzięła udział w projekcie „Mamy Niepodległą!”. Nasze Miasto, jako jedno z nielicznych w Polsce, zaproszone zostało do udziału w tym projekcie, której partnerem wiodącym jest Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Jest to ogólnopolska akcja, realizowana od 2013 roku, stanowiąca jeden z elementów obchodów Narodowego Święta Niepodległości, a polegająca na umożliwieniu wysyłania okolicznościowych kartek z życzeniami w 100. rocznicę nadania depeszy – swoistej Polskiej Deklaracji Niepodległości, podpisanej przez Józefa Piłsudskiego, a przesłanej do przywódców światowych 16 listopada 1918 r.
Uczniowie mieli okazję wypełnić bezpłatną i specjalnie przygotowaną kartkę okolicznościową i wysłać tę pozytywną pocztówkę swoim bliskim.


Konkursu Piosenki Dziecięcej

Szkoła Podstawowa nr 16 była organizatorem dzisiejszego Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Dziecięcej dla wychowanków świetlicy. Naszą świetlicę reprezentowały Hania z klasy I, Julka z klasy II i Ania z klasy III. Dziewczynki wzajemnie sie wspierały i dopingowały ???? Julia z klasy II zdobyła drugie miejsce, nagrodę oraz dyplom a pozostałe dziewczynki otrzymały dyplomy i słodkie upominki ???? Uczennice do konkursu przygotowała p. A. Korpik. Gratulujemy dziewczynkom talentu i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach. ????


Dyskoteka

Dziś w szkole tj. 23.11.2018 r odbyła się dyskoteka zorganizowana dla uczniów klas 4-8. Uczestnicy zabawy doskonale bawili się przy utworach najpopularniejszych piosenek oraz chętnie brali udział w konkursach. Dla wszystkich uczestników dyskoteki samorząd uczniowski ufundował soczki, wafelki oraz cukierki.


Stulecie niepodległości Polski

Stulecie niepodległości Polski postanowiliśmy świętować nie tylko w szkole. W tym roku wyjątkowo przygotowaliśmy wieczornicę, na którą zaprosiliśmy wszystkich mieszkańców osiedla Sulisławice. Pomysłodawczynie: K. Sibińska i M. Czarnek ułożyły scenariusz, a uczniowie wcielili się w poszczególne role wspominając czasy niewoli i odzyskanie niepodległości. Recytowali znane fragmenty dzieł patriotycznych. Nie zabrakło też pieśni śpiewanych przez chór szkolny kierowany przez panią A. Korpik. Całość dopełnił układ choreograficzny pt. „Barwy naszej ojczyzny” . W wieczornicy udział wzięli uczniowie kl.III-VIII. Jako gość-wolontariusz wystąpiła pani Karolina Korpik. Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy pomogli w organizacji. Dziękujemy za udostępnienie sali OSP oraz mieszkańcom osiedla za tak liczne przybycie.


"Rekord dla Niepodległej",w ramach świętowania 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dziś tj. 9.11.2018 r uczniowie naszej placówki wzięli udział w akcji "Rekord dla Niepodległej",w ramach świętowania 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. O godzinie 11:11 zorganizowane zostało wspólne śpiewanie 4-zwrotkowego hymnu narodowego -„Mazurka Dąbrowskiego”. 

Przy okazji spotkania klas, wręczono także nagrody w zakończonym konkursie na logo Szkolnego Klubu Wolontariatu-1 miejsce zdobyła uczennica kl.4, Kornelia. Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki.Gratulujemy!Konkurs Literacko-Historyczny

Gratulacje dla ucznia 5 klasy naszej szkoły, Jasia, który zdobył dziś 2 miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Literacko-Historycznym im.Legionów Józefa Piłsudskiego, pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Kalisza. Brawo!

 

Obraz może zawierać: 5 osób, ludzie stoją, garnitur i w budynku


Szkolny Klub Wolontariatu przeprowadził zbiórkę zniczy.

Po raz kolejny Szkolny Klub Wolontariatu przeprowadził zbiórkę zniczy, do której z chęcią przyłączyli sie uczniowie naszej szkoły. Przedstawiciele Szkolnego 

Klubu wraz z opiekunami złożyli znicze na grobach osób, które zasłużyły sie dla naszego miasta oraz grobach opuszczonych i zapomnianych. Dziękujemy wszystkim za przyłączenie sie do akcji znicz .

 


ZAPROSZENIE

14 listopada o godz. 17.00 na sali OSP odbędzie się wieczornica z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Wieczornicę przygotowują i zaprezentują uczniowie naszej szkoły. Zwykle obchodziliśmy rocznice świąt narodowych przygotowując apel w szkole, ale ze względu na doniosłość tegorocznej uroczystości, pragniemy to jakże ważne wydarzenie, świętować wspólnie z mieszkańcami naszego osiedla. Zapraszamy na wieczornicę mieszkańców Sulisławic. 
Lekcje w tym dniu odbywają się zgodnie z planem. Wszyscy uczniowie szkoły, w strojach galowych przychodzą na wieczornicę.


Spotkanie dotyczące tolerancji.

 

Kilka dni temu odbyło się w szkole spotkanie dotyczące tolerancji wobec osób niepełnosprawnych. Pan Marek wraz ze swoja córką Justyną z grupy sportowo-kulturalnej Misz- Masz, opowiadali o podopiecznych. Mówili, czego oczekują takie osoby od innych. Zachęcali do integracji z niepełnosprawnymi, podając wiele przykładów.


Jesień w szkole.

Jesień na dobre rozgościła się w naszej szkole????.Dzieci z oddziału przedszkolnego wspólnie ze szkolną świetlicą przez ostatnie tygodnie wytrwale pracowały, aby nasza sala była przytulna i jesienna. Przy dźwiękach piosenek o tematyce jesiennej wykonały makietę lasu, grzybki, kolorowe liście, zwierzątka. Zapraszamy do galerii ????


 
Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, ludzie siedzą i w budynku

,

AKCJI SPRZĄTANIE ŚWIATA TAKŻE U NAS

 

Dziś każdy mieszkaniec os.Sulisławice z pewnością zauważy różnicę w wyglądzie okolicy, gdyż do jej sprzątania ruszyli "mali-wielcy" pomocnicy. 

Wszystko w związku z włączeniem się szkoły do JUBILEUSZOWEJ AKCJI SPRZĄTANIE ŚWIATA – POLSKA 2018. 

W tym roku przyświecało hasło:„AKCJA- SEGREGACJA! 2 X WIĘCEJ, 2 X CZYŚCIEJ”.

 AKCJA „KASZTANOBRANIE”

Zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły do włączenia się w akcję „Kasztanobranie” i przynoszenia kasztanów do naszej szkoły. Zbiórka organizowana jest przez firmę Pharmeko, która skupuje i przerabia na dużą skalę owoce kasztanowca dla firm farmaceutycznych.
Kasztany muszą być pozbawione jakichkolwiek nieczystości: nieuszkodzone i wolne od pleśni oraz pozbawione łupiny.
Akcja będzie przeprowadzona w dniach od 24 września do 31 października 2018r.

 
 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 

wraz ze Ślubowaniem kl.1, miało dziś miejsce w naszej placówce. Uczniowie i rodzice przywitali się po wakacjach z wychowawcami i nauczycielami. Społeczność szkolna przyjęła także nowych uczniów z kl.1 do uczniowskiej braci. Dyrektor szkoły Pani Beata Raczak dokonała pasowania najmłodszych na pełnoprawnych uczniów. Pierwszoklasiści zaprezentowali krótki artystyczny program pod kierunkiem wychowawcy Pani Justyny Klaski.

  

Zaczynamy rok szkolny.
 


Nowa szkoła, kolejny krok.
 
Bardzo dobra wiadomość na początek nowego roku szkolnego.
Na sesji Rady Miejskiej została przegłosowana uchwała o wykupie gruntów pod nową szkołę  wraz z boiskami w Sulisławicach. Dziękujemy Radnym. 
 


Uwaga
 
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018
 
 odbędzie się 22 czerwca br. o godz. 800 Msza św. w Kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Kaliszu.
natomiast w szkole dla:
klas 0 - III o godz. 930
klas IV - VII o godz. 1030"Dzień Chłopaka"
 
    
Uroczyste obchody Dnia Chłopca odbyły się w naszej szkole w piątek 29 września 2017r. Z  tej okazji przeprowadzono szkolny konkurs na „Mistera Szkoły” zorganizowany przez p. Anitę Ibusz wraz z samorządem uczniowskim. Każda klasa wytypowała swoich reprezentantów, którzy brali udział w nietypowych konkurencjach takich jak przyszywanie guzików, wiązanie krawata, przydała się również wiedza z motoryzacji, sportu i kuchni. Jury w składzie: p. dyr. Beata Raczak, p. Ernestyna Adamowicz i p. Łukasz Tobias oceniało umiejętności i efekty przydzielanych zadań, a następnie wyłoniło zwycięzców. Cała impreza z okazji święta naszych szkolnych mężczyzn cieszyła się wielkim zainteresowaniem. Uczniowie obecni w sali gimnastycznej, gdzie odbył się konkurs, dopingowali swoich klasowych przedstawicieli.  Spośród 8 konkursowiczów jury wyłoniło zwycięzców:  
I miejsce uzyskał uczeń z klasy IV – Kamil Stryjas, II miejsce – Jakub Nowak z VII, a III był uczeń z klasy V – Wiktor Janczak.
Gratulujemy chłopcom :) !!!

 
19 września 2017 roku odbędzie się spotkanie wychowawców klas z rodzicami:
 
klasy 0- III o godz: 16.15
 
Klasy IV- VII o godz: 17.15
 
 

 

 

WYBORY DO SAMORZĄDU SZKOŁY
 
 Dnia 27.09.2017 r. odbyły się wybory  do Samorządu Szkolnego. Uczniowie z klas IV- VII prezentowali swoje kandydatury oraz własne pomysły, których celem były zmiany w funkcjonowaniu placówki.
W głosowaniu zwyciężyli:
Przewodniczący szkoły:    Wiktor Wytwer kl. VII    
Zastępca:                           Weronika Całka kl. VII      

GRATULUJEMY!!!SPRZĄTANIE ŚWIATA
 
 
Za nami kolejna edycja akcji sprzątania świata, która odbyła się pod hasłem: „Nie ma śmieci - są surowce". Jej organizatorem jest fundacja Nasza Ziemia. Sprzątanie świata to świetna lekcja ekologii, do której powinni włączać się nie tylko młodzi - uczniowie i aktywiści, ale i osoby dorosłe. Edukacja ekologiczna ma sens jeśli jest przeprowadzana i w formie teoretycznej, i w praktycznej. Niewątpliwie najwięcej wrażeń dostarcza aktywne włączenie się w sprzątanie. Spojrzenie na sytuację własnymi oczyma i dostrzeżenie problemu, często boleśnie uświadamia społeczeństwu jego niewłaściwe zachowania względem przyrody. W tegoroczną akcję sprzątania świata włączyli się również uczniowie naszej szkoły pod opieką wychowawców.

 


 
Uwaga!
 
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018
 odbędzie się 4 września br. o godz. 1000 dla klas 0-3, o godz. 1100 dla klas 4-7 w szkole, natomiast Msza św. o godz. 900 w Kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Kaliszu.
 
 
 
Serdecznie zapraszamy uczniów oraz rodziców.


Uwaga!
 Szkolny zestaw podręczników znajduję się w zakładce "Dla uczniów" na rok szkolny 2017/2018

Uwaga!
 
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017
odbędzie się 23 czerwca 2017 r. klasy 0-III godz. 1000,
klasy IV- VI  godz.1100 Msza święta o godz: 800
 
Serdecznie zapraszamy:)


 

 

 
26 stycznia 2017 roku odbędzie się spotkanie wychowawców klas z rodzicami:
 
klasy 0- III o godz: 1615

Sala nr 5 oddział przedszkolny
Sala nr 7 klasa I
Sala nr 6 klasa II
Sala nr 1 klasa III
 

klasy IV- VI o godz: 1715

Sala nr 1 klasa IV-V       
Sala nr 3 klasa VI
 

 

Wiadomość z  ostatniej chwili!!!!

Sobota, godzina 12. 00. Miejsce akcji: SP nr 23 w Kaliszu. Placówkę opuszcza właśnie tajemniczy osobnik; zapewne ostatni z uczestników całonocnego piżama party. Jeśli wierzyć imprezującym pod okiem wychowawczyni szóstoklasistom oraz szkolnej paparazzo pani Anicie Ibusz, tegoroczna edycja wspomnianego wydarzenia była nie mniej udana niż poprzednia. Czyżby wychowankowie pani Moniki Trzęsowskiej zapoczątkowali nową tradycję szkolną?
 
 
  Fotorelacja w Albumie
 


Uroczyste obchody Święta Patrona Hufca Kalisz - księdza harcmistrza Stanisława Piotrowskiego.
 
 
W ubiegły piątek, 2 grudnia, w Szkole Podstawowej nr 15 im. Szarych Szeregów odbyły się uroczyste obchody Święta Patrona Hufca Kalisz - księdza harcmistrza Stanisława Piotrowskiego. Delegacja z 23 Kaliskiej Drużyny Zuchów i Harcerzy wraz z drużynową phm. K. Sibińską wzięła udział w tej podniosłej uroczystości. Organizatorzy przygotowali z tej okazji świecowisko, przy którym wspominano postać księdza infułata, jego życiorys, harcerską drogę i duszpasterską służbę, które przybliżył komendant Hufca Kalisz hm. Marian Maćkowiak. Harcerze zaprezentowali różne scenki z życia naszego patrona. Ponad 200-osobowa grupa harcerskiej braci miała też okazję wysłuchania wspomnień druha hm. J. Sibińskiego, który osobiście znał ks. Stanisława. Odbyła się także zabawa przy tańcach integracyjnych, a wspólny krąg zakończył świętowanie.


"Misja - emisja"
 
Uczniowie klasy szóstej uczestniczyli dziś w prelekcji ekologicznej nt. niskiej emisji, ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej „Misja-emisja”. Celem projektu jest ograniczenie poziomu zanieczyszczenia powietrza, spowodowanego niską emisją poprzez podniesienie świadomości społeczeństwa w zakresie zagrożeń dla zdrowia ludzi i środowiska, jakie niesie za sobą korzystanie z nisko sprawnych urządzeń grzewczych, spalanie złej jakości paliw energetycznych, a także zły stan techniczny urządzeń i instalacji kotłowych oraz nieprawidłowa ich eksploatacja, podniesienie świadomości społeczeństwa w zakresie proekologicznych sposobów ogrzewania, a także uświadomienie im korzyści wynikających likwidacji niskiej emisji.
Projekt dofinansowany jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Zajęcia przeprowadziła Pani Małgorzata Masłowska- Bandosz.

 
  
 

 
Wywiadówka
 
 
22 listopada 2016 roku odbędzie się spotkanie wychowawców klas z rodzicami:
klasy 0- III o godz: 1615
klasy IV- VI o godz: 1700
 
 

 
XVI DZIEŃ PAPIESKI
 
 

    Dzień Papieża Jana Pawła II - polskie święto państwowe, obchodzone co roku
16 października, ustanowione w hołdzie papieżowi - Polakowi Janowi Pawłowi  II. Równolegle obchodzony jest przez Kościół katolicki w Polsce Dzień Papieski, przypadający w każdą niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. W naszej szkole obchodziliśmy Dzień Papieski 14 października pod hasłem „Bądźcie świadkami miłosierdzia”. Z tej okazji uczniowie klas V- VI pod kierunkiem pani Anity Ibusz zaprezentowali program artystyczny.  Wszyscy mieliśmy okazję przypomnieć sobie ważniejsze wydarzenia z życia naszego Wielkiego Polaka oraz wysłuchać i zaśpiewać jego ulubione pieśni – „Barkę” oraz „Matka która pod krzyżem stała”.  Podczas uroczystego apelu  ogłoszono wyniki konkursu plastycznego  z okazji Dnia Papieskiego i wręczono atrakcyjne nagrody. W konkursie plastycznym pierwsze miejsce zdobył  Marcel Kluczyk  z klasy II, drugie miejsce przyznano Bartkowi Całce z klasy II, natomiast trzecie miejsce zajął  Michał Czarnek  z klasy II. Wyróżnienia otrzymali Anna Piekarska z klasy I, Julia Piekarska  z klasy II  oraz Alex Bartczak  z klasy III. 
Serdecznie gratulujemy! 
Wywiadówka
 
 
20 września 2016 roku odbędzie się spotkanie wychowawców klas z rodzicami:
klasy 0- III o godz: 1615
klasy IV- VI o godz: 1700
 
 
 

 
SPRZĄTANIE ŚWIATA
 
  
 
W 23 edycji akcji SPRZĄTANIE ŚWIATA – POLSKA 2016, która przebiegała pod hasłem „Podaj dalej... drugie życie odpadów" nie mogło zabraknąć uczniów naszej- 23- szkoły w Kaliszu. Głównym przesłaniem akcji jest:
- promowanie poszanowania zasobów i efektywnej segregacji,
- unikanie odpadów
-szacunek do przedmiotu,
- uświadomienie Polaków o ich wpływie na środowisko i ilości wytwarzanych odpadów podczas codziennych czynności.
Pamiętamy, by dać drugie życie przedmiotom, nie wyrzucać ich pochopnie do kosza! Staramy się robić wszystko, by odpad za szybko nie trafił na wysypisko!

Oddział przedszkolny
 
Oddział przedszkolny naszej szkoły liczy dziewięcioro dzieci.
Ich wychowawczynią jest pani mgr Katarzyna Sibińska.

Oto nasze przedszkolaki:

Grupa 4 - latków:
Martyna Karbowiak
Piotr Owczarek

Grupa 5 - latków:   
Marcel Kowalski                 
Jakub Półtorak
Cezary Rataj
Lidia Zapart

Grupa 6 - latków:
Marta Brzezińska
Jan Niemiec
Gracjan Zapart


 

 
Zachęcamy do głosowania i podpowiadamy, prosząc o wybór następujących propozycji:

-Zadanie ogólnomiejskie - nr 38

-Zadanie lokalne - Sołectwo Sulisławice - nr 1 i 2.

 Piesza pielgrzymka  „Od Józefa do Karmelu"
 
  
 
Już po raz szósty uczniowie, nauczyciele i absolwenci naszej szkoły wraz z proboszczem Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego księdzem Jarosławem Kołodziejczakiem wyruszyli na pieszą pielgrzymkę  „Od Józefa do Karmelu”.  Po przejściu 4 km z Sanktuarium św. Józefa  uczestniczyli we Mszy św w kaplicy Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Niedźwiadach, gdzie nastąpiło zawierzenie dzieci i młodzieży na początku roku szkolnego 2016/2017. Po zasłużonym odpoczynku wszyscy  ze śpiewem na ustach powrócili na plac Jana Pawła II. 

 
 
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego  2016/2017
 
   
"Rok szkolny 2016/2017 uznaję za rozpoczęty. Życzę wszystkim samych sukcesów w nauce"-tymi słowami Dyrektor szkoły, Pani Beata Raczak, powitała po wakacjach zgromadzonych uczniów wraz z rodzicami. Krótki występ artystyczny wychowanków, pod kierunkiem pań A.Paluszczak i A. Korpik, dopełnił całości, a uśmiechnięci i wypoczęci uczniowie spotkali się z nauczycielami i rówieśnikami.

 
Uwaga!
 
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017
 
 odbędzie się 1 września br.
o godz. 1000 kl. 0-III,
kl. IV-VI o godz.1100
w szkole (na sali gimnastycznej), natomiast Msza św. o godz. 830 w Kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Kaliszu.
 
 
 
Serdecznie zapraszamy uczniów oraz rodziców.

 
 
Uwaga!
 
 Szkolny zestaw podręczników znajduję się w zakładce "Dla uczniów" na rok szkolny 2016/2017

 
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/2016
 
Miło powspominać radosne chwile, szczególnie te, gdy nagrodzeni za swe wysiłki w zdobywaniu wiedzy uczniowie, odbierali nagrody z rąk dyrektora szkoły - Pani Beaty Raczak i cieszyli się ze swoich sukcesów. Gratulujemy wyróżnionym!
Część artystyczna wykonana przez uczniów klasy pierwszej i trzeciej
pt. "O żabkach i żuczku" doceniona została przez pozostałych uczniów
i rodziców dzieci.
Starsi uczniowie naszej szkoły również z „otwartymi ramionami” i uśmiechem powitali upragnione wakacje. Tym razem wychowankowie p. Moniki Trzęsowskiej- uczniowie klas V i VI, którzy przez ostatni rok stanowili jeden zgrany zespół, przygotowali końcoworoczną akademię. Przez trzy ostatnie miesiące trwały prace nad projektem „Absolwent”- mowa tu oczywiście o naszych szóstoklasistach. W dniu zakończenia roku szkolnego zaprezentowano braci uczniowskiej i zaproszonym gościom jego efekty . Do prowadzącej imprezę wróżki przemówiły przedmioty osobistego użytku uczniów dostarczone przez ich rodziców. To co wróżka ujrzała w szklanej kuli, zgromadzeni mogli zobaczyć na tablicy multimedialnej. Wręczono także nagrody wyróżniającym się w nauce i zachowaniu oraz podziękowania dla wspierających placówkę rodziców.

 
XI Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym
 
  Kolejny dyplom dla naszej szkoły zdobyła dziś drużyna uczniów, biorąca udział w eliminacjach powiatowych XI Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Wysokie - III miejsce, spośród 12 szkół podstawowych uczestniczących w zawodach, wywalczyli reprezentanci w składzie: Agata Wcisła, Wiktor Wytwer – kl.5 oraz Anna Zawarska, Maciej Wiatr – kl.6. Za organizację eliminacji szkolnych oraz przygotowanie uczniów do Turnieju odpowiedzialna była p. Justyna Klaska.  Gratulujemy!Światowy Dzień Zdrowia
 
            
  
7 kwietnia w kalendarzu to Światowy Dzień Zdrowia. Każdego roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wybiera inny, ważny dla zdrowia publicznego temat przewodni. 2016 rok będzie przebiegał po hasłem: POKONAJ CUKRZYCĘ. Nasza placówka, która od ponad 11 lat realizuje projekty edukacyjne w ramach "Szkoły Promującej Zdrowie", corocznie przyłącza się do obchodów tego dnia. Zespół ds.promocji zdrowia w szkole w składzie: koordynator p. Justyna Klaska oraz p. Monika Trzęsowska, przygotował broszury informacyjne dla rodziców wszystkich uczniów oraz tematyczne dane umieszczone na tablicy w korytarzu szkolnym i szkolnej stronie internetowej. Opracowano także sprawozdanie dla sekcji promocji zdrowia w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kaliszu.
 
         
 
  
 


 
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU
 
 

W tym roku Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzony jest na świecie po raz 55. Święto to zostało ustanowione z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego  w roku 1961 dla upamiętnienia inauguracji w Paryżu w 1957 roku Teatru Narodów – festiwalu, na którym spotkały się zespoły z obu stron „żelaznej kurtyny”.
Uczniowie klas III – VI ze Szkoły Podstawowej nr 23 im. E. Kor – Walczaka, w ciekawy sposób włączyli się w obchody tego święta, uczestnicząc w lekcji teatralnej przygotowanej przez pracowników Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.
30 marca b. r. trzydziestoosobowa grupa uczniów z naszej szkoły z nauczycielkami Małgorzatą Czarnek oraz Katarzyną Sibińską, miała okazję bliżej poznać kulisy pracy aktorów, wyposażenie zaplecza i garderoby, ciekawostki z codziennej pracy osób zaangażowanych w przygotowanie spektakli oraz bogatą historię kaliskiego teatru. Był także czas na zadawanie pytań i wymianę spostrzeżeń z oprowadzającymi naszą grupę panami bileterami.


 
I Dzień Wiosny
 
 
 
I Dzień Wiosny zawitał dziś do naszej szkoły. Od kilkunastu już lat, tradycyjnie tego dnia pachnie i smakuje wiosennie w salach lekcyjnych zdrowym, drugim śniadankiem, samodzielnie przygotowanym przez uczniów. Nawet niejadki ze smakiem próbowały różności. W oddziale przedszkolnym dzieci dodatkowo zadbały o zdrowie, siejąc wcześniej rzeżuchę. Takie śniadanie tylko w naszej szkole! A wspólny posiłek z rówieśnikami, to zupełnie coś innego Smacznego!

 
Wywiadówka
 
 
22 marca 2016 roku odbędzie się spotkanie wychowawców klas z rodzicami:
klasy 0- III o godz: 1630
klasy IV- VI o godz:1715
 
 

 
„Europejski Dzień Mózgu”
 
 
 
W kalendarzu tzw. „dni nietypowych”, 18 marca to „Europejski Dzień Mózgu”. Zespół ds. promocji zdrowia w naszej szkole, w składzie: p. J. Klaska oraz p. M. Trzęsowska, zaprosił uczniów wszystkich klas do obchodów tego niecodziennego święta. Uczestnicy obejrzeli oryginalną prezentację multimedialną, opatrzoną zaskakującymi informacjami o funkcjonowaniu ludzkiego mózgu. Uzupełnieniem wiadomości był krótki, edukacyjny film pt. „Mózg i uczenie się”. Odbyły się także drużynowe zmagania w rozwiązywaniu logicznych łamigłówek.   

"Insta.Ling dla szkół"
 
 
 
 Dzięki zaangażowaniu nauczycieli - p. Moniki Trzęsowskiej, p. Karoliny Kaczmarek i p. Małgorzaty Czarnek oraz uczniów, którzy aktywnie uczestniczyli w programie "Insta.Ling dla szkół" podczas ćwiczeń z języka niemieckiego, angielskiego i polskiego, nasza szkoła zdobyła Certyfikat Jakości Kształcenia Języków. Gratulacje!

 
Wycieczka do Łodzi

 

  W związku z przypadającym w marcu Międzynarodowym Dniem Teatru, uczniowie kl.1-4 uczestniczyli 9 marca br. w spektaklu teatralnym pt. "Pippi Langstrump" w Teatrze Nowym im.Kazimierza Dejmka w Łodzi. Piegowata, ruda bohaterka skradła serca wszystkim młodym widzom.
W drugiej części wycieczki dzieci odwiedziły Muzeum Animacji SE-MA-FOR w Łodzi. Poznały etapy powstawania filmów animowanych, rodzaje animacji oraz stworzyły swój własny, krótki film. Nad bezpieczeństwem uczniów czuwały: p. Justyna Klaska, p. Małgorzata Czarnek i p. Krystyna Zawarska.

 

 Porcja Pozytywnej Energii
 
 
 

„Porcja Pozytywnej Energii” to program edukacyjny, którego główny cel opiera się na promowaniu wśród uczniów zdrowych nawyków żywieniowych, aktywnego stylu życia i postaw proekologicznych.  W marcu br. uczniowie klasy 2 naszej szkoły wraz z wychowawczynią p. Justyną Klaską, z wielkim zaangażowaniem dołączyli do realizacji programu w jego III edycji. Podobnie jak w zeszłym roku, dzieci wzięły udział w kilku specjalnych, tematycznych zajęciach. Przygotowywały m.in. plakaty promujące zdrowy styl życia, rozwiązywały multimedialne quizy i testy, uczyły się prawidłowego odczytywania informacji na opakowaniach i etykietach produktów oraz ćwiczyły zgodne z zasadami segregowanie śmieci.

 
 

 
 
Rekolekcje Wielkopostne
 
odbędą się w dniach od 15.02 do 17.02.2016 r
o godz: 1030 Msza Święta
w Kościele parafialnym p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego
 
 
 

 
 

 
Luty 2016r. upłynie w naszej szkole m.in. pod hasłem BEZPIECZNEGO INTERNETU. Uczniowie wszystkich klas, w ciągu kolejnych dwóch tygodni będą uczestniczyć w specjalnie zorganizowanych zajęciach w ramach realizacji projektu. Również rodzice dzieci zapoznani zostaną z treściami tematycznymi, przygotowanymi w broszurze informacyjnej. Poza tym, oprócz danych umieszczonych na szkolnej gazetce ściennej i  stronie www, uczniowie klas starszych przeprowadzą wśród lokalnej społeczności wywiad o bezpieczeństwie w sieci.
Więcej informacji o inicjatywie na stronie internetowej: www.dbi.pl
Osoby odpowiedzialne: p. Justyna Klaska, p. Anita Ibusz.
  
Ferie zimowe w mieście
 

  
TERMIN:   od 18.01.2016 r. –  do 31.01.2016 r. (oprócz sobót i niedziel)

GODZINY ZAJĘĆ: od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 15.00

MIEJSCE – sale gimnastyczne i sale świetlicowe:

•    Szkoła Podstawowa Nr 1 ul. 3-go Maja
telefon do sekretariatu: 62/501-84-88

•    Szkoła Podstawowa Nr 16 ul. Fabryczna 13-15
telefon do sekretariatu: 62/757-28-98

•    Szkoła Podstawowa Nr 18 ul. Podmiejska 9a
telefon do sekretariatu: 62/753-11-32

•    Szkoła Podstawowa Nr 17 ul. Hanki Sawickiej 3b
telefon do sekretariatu: 62/765-34-33

UDZIAŁ W ZAJĘCIACH JEST BEZPŁATNY

zajęcia mają charakter otwarty: gry, zabawy, zajęcia sportowe (dostosowane do  grup wiekowych uczestników),
uczestnikami mogą być dzieci z kaliskich szkół podstawowych i gimnazjów,
organizator nie zapewnia wyżywienia,
organizator zapewnia niezbędny sprzęt do prowadzenia zajęć,
organizator nie odpowiada za rzeczy pozostawione w szatniach,
rodzice odpowiadają za opiekę przed i po zajęciach oraz za godziny wyjścia i przyjścia dziecka na zajęcia,
organizator zapewnia opiekę medyczną podczas zajęć, instruktorów zajęć i pomoc pedagogiczną.

UWAGA:

1. Wyrażenie chęci uczestnictwa dzieci w proponowanych zajęciach można zgłaszać w terminie od 4.01.2016 do 11.01.2016 r. telefonicznie lub osobiście  w sekretariatach ww szkół.
2. Przed przyprowadzeniem dziecka na zajęcia prosimy rodziców o zapoznanie się i zastosowanie się do regulaminu ferii, który jest dostępny na stronie Urzędu Miejskiego www.kalisz.pl i w sekretariatach ww. szkół.


ORGANIZTOR – URZĄD MIEJSKI W KALISZU
ZAPRASZA WSZYSTKICH CHĘTNYCH DO WSPÓLNEJ  ZABAWY


 
II Międzyszkolny Konkurs Świąteczny 
 
 
 
 W II Międzyszkolnym Konkursie Świątecznym " List do Mikołaja" naszą Szkołę reprezentował Wiktor Wytwer z klasy piątej. Uczeń zajął III miejsce zdobywając dyplom oraz nagrody rzeczowe.
 Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

 
ZABAWA NOWOROCZNA
 
  
 
Dnia 15 stycznia 2016r od godz: 1600 do 1800   odbędzie się ZABAWA NOWOROCZNA dla dzieci.

 
Wywiadówka
 
 
14 stycznia 2016 roku odbędzie się spotkanie wychowawców klas z rodzicami:
klasy 0- III o godz: 1615
klasy IV- VI o godz: 1650
 
 
 
 
 
 

 
Konkurs z języka angielskiego
 
 
Konkurs z języka angielskiego „Let’s go to the cinema” odbył się dnia 14 grudnia 2015. W tym dniu jedna z sal lekcyjnych zamieniła się w salę kinową. Uczniowie oglądali film „Niania McPhee”. Film zrealizowany na podstawie słynnej książki. Bohaterka filmu to niania, obdarzona magicznymi umiejętnościami, która zmuszona jest opiekować się grupą niezbyt grzecznych dzieci. Po obejrzeniu filmu uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy. Praca w grupach była bardzo emocjonująca, gdyż pytania dotyczyły pewnych szczegółów oraz faktów związanych z obejrzanym filmem. Zwyciężyła drużyna, w której skład wchodzili : Anna Zawarska (klasa VI), Mikołaj Kryształ (klasa V), Agata Wcisła (klasa V)  oraz Weronika Całka (klasa V) Wygrana drużyna została nagrodzona małymi upominkami. Serdecznie gratulujemy.
Konkurs zorganizowała Karolina Kaczmarek
 

 
Rodzinne Kolędowanie przy żłóbku

 
  
  Serdecznie zapraszamy na „Rodzinne Kolędowanie przy żłóbku”. Chcemy wspólnie wyśpiewać chwałę nowonarodzonemu Jezusowi. Przyjdź i kolęduj z nami 10 stycznia w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Szczypiornie po mszy świętej o godzinie 11:30. Kolędowanie poprowadzą uczniowie Szkoły Podstawowej nr 23 im. Eligiusza Kor-Walczaka w Kaliszu pod opieką pani Agnieszki Korpik.

 
Jasełka
 
 
 
22 grudnia 2015r wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły spotkali się  na sali gimnastycznej, aby  wspólnie przybliżyć  atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Swoją obecnością zaszczycili nas także goście: Pani Sołtys Karolina Sadowska oraz Ksiądz Proboszcz Jarosław Kołodziejczak. Obejrzeliśmy przedstawienie bożonarodzeniowe przygotowane przez uczniów klas 4-6 pod kierunkiem nauczycielek: Magdaleny Szymczak i Małgorzaty Czarnek.  Spektakl przeplatany był kolędami, które zaśpiewane zostały także solo. W tej roli wystąpili Wiktor Balcerzak i Julia Piekarska.
A poniżej cytujemy fragment wypowiedzi Maryi z naszego przedstawienia:

Dwa tysiące razy, maleńki kochany
kładli Cię w stajence w kolędowy czas.
Nocne echa niosły : wybrany czekany,
twardy świt przemieniał miękkie siano w głaz.
Dwa tysiące razy otwierałeś serce
w nieludzkim zdumieniu przygwożdżonych rąk.
Wisiałeś na krzyżu w uśmiechniętej męce
Zdany na szyderstwo, zdany na ich sąd.
Rodzisz się dziecino,    
umierasz dziecino
Serca nam przepełniasz nadzieją i łzą.
W kanie galilejskiej zmieniasz wodę w wino,
a ludzie nie wierzą a ludzie wciąż kpią.


Konkurs ekologiczny "COŚ Z NICZEGO”
 
  
7 grudnia 2015 r. uczennica Sandra Michalska z kl. III pod opieką wychowawczyni Katarzyny Sibińskiej odebrała dyplom i nagrodę „za najlepszą pracę plastyczną w konkursie ekologicznym COŚ Z NICZEGO” zorganizowanym przez Straż Miejską w Kaliszu.
 

Straż Miejska
 
 
4 listopada dzieci z klas I-III z naszej szkoły brały  udział w spotkaniu w Straży Miejskiej w Kaliszu o charakterze proekologicznym i miały okazję rywalizować w tym ciekawym konkursie.

 
 
 
 

 

  Z początkiem grudnia br. w naszej placówce ruszyła realizacji Międzynarodowego Programu Promocji Zdrowia Psychicznego dla dzieci  pod nazwą „Przyjaciele Zippiego”.  Ma on na celu promocję zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia młodszych dzieci, poprzez rozwój ich umiejętności komunikacyjnych i społecznych, ułatwiających  dobre funkcjonowanie w grupie, nawiązywanie przyjaźni, radzenie sobie z problemami i trudnościami.Program został stworzony specjalnie dla dzieci o różnym poziomie umiejętności. Uczy dzieci jak radzić sobie z codziennymi problemami,  jak nazywać uczucia, jak o nich rozmawiać oraz jak najlepiej dobierać sposoby radzenia sobie. Program zachęca również  do współpracy i pomagania innym dzieciom. Jedną z ważniejszych cech programu jest to, że był tworzony jako program uniwersalny, w przeciwieństwie do innych programów, które koncentrują się na pomocy dzieciom doświadczającym konkretnych problemów lub trudności. Ten program może pomóc wszystkim dzieciom.

Program uczy dzieci:

•    Jak określać własne uczucia i jak o nich rozmawiać
•    Jak mówić to, co chce się powiedzieć
•    Jak słuchać uważnie
•    Jak prosić o pomoc
•    Jak nawiązywać i utrzymywać przyjaźnie
•    Jak radzić sobie z samotnością i odrzuceniem
•    Jak mówić przepraszam
•    Jak radzić sobie z prześladowaniem
•    Jak rozwiązywać konflikty
•    Jak radzić sobie ze zmianą i stratą, miedzy innymi ze śmiercią
•    Jak adaptować się do nowych sytuacji
•    Jak pomagać innym

Program składa się z sześciu części:

•    Uczucia
•    Komunikacja
•    Nawiązywanie i zrywanie więzi
•    Rozwiązywanie konfliktów
•    Przeżywanie zmiany i straty
•    Dajemy sobie radę

Więcej informacji o programie można znaleźć na stronie internetowej:
 
http://www.pozytywnaedukacja.pl


 
Wywiadówka
 
 
24 listopada 2015 roku odbędzie się spotkanie wychowawców klas z rodzicami:
klasy 0- III o godz: 1615
klasy IV- VI o godz: 1615
 
 
 
 
 
 
 

 
18 listopada – Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach
 
  

  
W środę, 18 listopada, uczniowie klas 1-3 wzięli udział w obchodach Europejskiego Dnia Wiedzy o Antybiotykach, w ramach zajęć z edukacji zdrowotnej. Dzieci dowiedziały się, podczas oglądania prezentacji multimedialnej oraz tematycznego filmu animowanego, w jaki sposób działają antybiotyki, kiedy można je zażywać, a w jakich sytuacjach antybiotyki są całkowicie zbędne. Poznały ogólną różnicę pojęć „bakteria” i „wirus”. Na zakończenie kolorowały broszurki programowe, wspólnie recytowały wiersz Jana Brzechwy „Katar” oraz otrzymały informacyjne materiały dla swoich rodziców. Zajęcia zorganizowała koord. SzPZ – p. J. Klaska.


 Konkurs piosenki dziecięcej
 
 
 
Dnia 13 listopada 2015 roku w Szkole Podstawowej nr 16 w Kaliszu odbył się Konkurs piosenki dziecięcej dla uczniów uczęszczających na zajęcia świetlicowe. Naszą Szkołę reprezentowała Julia Piekarska uczennica klasy pierwszej przygotowywana przez panią Agnieszkę Korpik. Uczennica zaśpiewała piosenkę pt: "Szkolny rock and roll". Julia zajęła III miejsce zdobywając dyplom oraz nagrody rzeczowe. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów. 
 

 
Akademia z okazji 11 listopada
 
 
 
W przeddzień narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole odbyła się akademia z okazji 97 rocznicy odzyskania przez Polskę wolności. Uroczystość została podzielona na dwie części. Pierwsza część to montaż słowno muzyczny oraz prezentacje multimedialne, dzięki którym mogliśmy przenieść się do czasów, kiedy Polska po latach niewoli i ucisku przez obce mocarstwa , podnosiła się z upadku. Ciekawym doświadczeniem okazały się filmiki prezentujące wiedzę patriotyczną kolegów i koleżanek z naszej szkoły, z których dowiedzieliśmy się o symbolach narodowych oraz o podstawowych pojęciach związanych z miłością do ojczyzny. Na zakończenie pierwszej części chór przygotował piękną  pieśń patriotyczną. Po części artystycznej głos zabrała pani Eugenia Pastuszek, nasz specjalny gość. Urodziła się na Grodzieńszczyźnie, dzieciństwo spędziła na Syberii. W związku z czym przybliżyła nam fakty związane z zsyłką na Sybir. Uczniowie naszej szkoły zadawali pytania i uzyskiwali bardzo ciekawe, wzruszające ale czasami zabawne odpowiedzi. Pani Eugenia bardzo obrazowo przedstawiła nam, co to jest patriotyzm oraz kim jest patriota. Wszyscy bardzo wzruszeni, a jednocześnie szczęśliwi, że możemy mieszkać w wolnej Polsce, rozeszliśmy się do klas.

 

 
Ślubowanie klasy I
 
 
Dnia 14.10.2015r uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 23 im. E. Kor - Walczaka dołączyli do społeczności uczniowskiej. Ślubowanie i akt pasowania zostały poprzedzone występami artystycznymi dzieci. Podczas części artystycznej dzieci przedstawiły się i powiedziały rymowane wierszyki o swoich zainteresowaniach.
Teksty przeplatane były wesołymi piosenkami. Uroczystego pasowania dzieci i wychowawczyni dokonał prezydent Kalisza Pan Grzegorz Sapiński. 

JABŁKA JEMY – ZDROWO SIĘ CZUJEMY!
 
 
 
     Dzięki uprzejmości rodziców jednego z uczniów naszej szkoły – państwu Agnieszce i Krzysztofowi Wiatrom- już 9 rok dzieci w naszej placówce bezpłatnie zajadają się pysznymi jabłkami. Państwo Wiatr dostarczają owoce prywatnie raz w miesiącu w ramach współpracy ze „Szkołą Promującą Zdrowie”. Dziękujemy i życzymy dużo zdrowia!

 

Uwaga na DOPALACZE!

 

22 września br. podczas ogólnego zebrania z rodzicami uczniów naszej szkoły odbyło się szkolenie profilaktyczne z podkomisarzem p. Romanem Szelągiem. Tematyka dotyczyła narkomanii, używek ze szczególnym naciskiem na dopalacze. Prowadzący zapoznał rodziców z wszelkimi zagrożeniami oraz przekazał informacje w jaki sposób należy obserwować dzieci w przypadku podejrzenia zażywania narkotyków. Wymienił typowe objawy, które mogą ewentualnie niepokoić opiekunów. Prelekcja wzbogacona była o przykładowe materiały, które rodzice mogli poznać, dotknąć i niejednokrotnie pierwszy raz zobaczyć. Pokaz cieszył się dużym zainteresowaniem rodziców. W szkoleniu poza rodzicami uczniów uczestniczyli także wszyscy pozostali pracownicy szkoły. Spotkanie zorganizowane było głównie w związku z zagrożeniem dopalaczami, zgodne nie tylko z potrzebami szkoły, ale również na prośbę rodziców.


 
Na dwóch kółkach
 
 
 
     Po wyczerpujących, prawie 2-miesięcznych przygotowaniach do uzyskania Karty rowerowej, nasza szkoła może pochwalić się kolejną grupą młodych rowerzystów. Szczęśliwa „jedenastka” w obecności nauczyciela przygotowującego do egzaminów- p. Justyny Klaski oraz funkcjonariusza policji- asp. Ireneusza Głąba, prawidłowo pokonała wyznaczoną trasę w Miasteczku Ruchu Drogowego. Gratulacje i szerokiej drogi!

 

„Jesienna surówka – SAMO ZDROWIE”
 
 
     W ramach realizacji bloku tematycznego o takiej nazwie, drugoklasiści z zapałem przystąpili do drugiego etapu- praktycznej i smacznej części zadania. Z zaangażowaniem, samodzielnie przygotowali na zajęciach technicznych zdrowe, jesienne surówki. Nie zapomnieli także o higienie i estetycznej pracy. Jednak samo wykonanie i późniejsza degustacja były największą radochą dla dzieci. Polecamy- smacznego!


 
Stypendia Jana Pawła II

Informujemy, że Prezydent Miasta Kalisza na podstawie przedstawionej przez Kapitułę ds. przyznawania stypendiów Miasta Kalisza im. Jana Pawła II analizy przekazanych przez szkoły wniosków oraz zgodnie z uchwałą Nr XXXVIII/611/2005 Rady Miejskiej Kalisza z dnia 24 listopada 2005 roku w sprawie ustanowienia Stypendium Miasta Kalisza im. Jana Pawła II, funduszu stypendialnego oraz zasad, warunków i trybu przyznawania stypendiów, postanowił przyznać stypendia Miasta Kalisza im. Jana Pawła II uczennicy kl.VI Darii Pasternak.
 
 
 
  

 Festyn - Święto Pieczonej Pyry
 
 
 
Dnia 12 września 2015r odbył się festyn w ramach " Pożegnania lata" - Święto Pieczonej Pyry. Impreza odbyła się w parku na terenie sołectwa Sulisławice. Organizatorami festynu byli: Sołtys Karolina Sadowska, nasza Szkoła Podstawowa nr 23 im. E.Kor - Walczaka, a także OSP Sulisławice. Wśród wielu atrakcji znalazły się między innymi: konkursy, zabawy sportowe i edukacyjne, pokazy strażackie oraz biesiada  przy ognisku. Uczniowie naszej szkoły zamienili się w aktorów i brali udział w inscenizacji opracowanej na podstawie legendy E. Kor - Walczaka pod tytułem " Dorotka". Inscenizacja oraz dekoracje zostały przygotowane pod kierunkiem pani M. Czarnek, p. M. Szymczak, p. A. Korpik, K. Śibińskiej, p. K. Zawarskiej.  Truskawka została oficjalnym logo sołectwa Sulisławice. Znak, który będzie pojawiać się na oficjalnych pismach, plakatach czy dyplomach wybrany został w konkursie. Jego uczestnikami były dzieci i młodzież. Zwyciężyła praca Amelii Trzęsowskiej, która narysowała truskawkę, a na niej ludzi trzymających się za ręce. 

 Piesza pielgrzymka dzieci do Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Niedźwiadach
 
W tym roku już po raz piąty uczniowie naszej szkoły brali udział w pieszej pielgrzymce do Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Niedźwiadach. Tegoroczna pielgrzymka odbyła się już  5 września na samym początku roku szkolnego i liczyła około dwieście osób. Po dotarciu  na miejsce wszyscy uczestniczyli we Mszy św., a następnie , po odpoczynku i  poczęstunku, wyruszyli w drogę powrotną. Wraz z uczniami wędrowali współorganizatorzy pielgrzymki:  ksiądz proboszcz Jarosław Kołodziejczak oraz nauczycielki – Agnieszka Korpik, Katarzyna Sibińska i Małgorzata Czarnek.
 
 
 
 
Strefa zaufania – punkty konsultacyjne dla rodziców.
 
  Stowarzyszenie Fajna Szkoła w Kaliszu zaprasza chętnych  Rodziców do udziału w  szóstej edycji programu społecznego „Strefa zaufania. Dzięki dotacjom Wojewody Wielkopolskiego i Prezydenta Miasta Kalisza zostaną uruchomione  cztery psychologiczno - pedagogiczne punkty konsultacyjne dla rodziców szukających pomocy  w rozwiązywaniu problemów rodzinnych, szkolnych i wychowawczych. Punkty będą działały od 2 września do połowy grudnia 2015 r.  w godzinach popołudniowych.

W celu umówienia wizyty należy skontaktować  się telefonicznie  z wybranym punktem:
 
 - Gimnazjum Nr 4 w Kaliszu przy ulicy Polnej 17   tel. 62/ 766 29 83 (dyżurują psycholog i pedagog)


- Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna  Nr 1 w Kaliszu przy ulicy H.Sawickiej 3b  tel.62/ 764 0000 (dyżuruje pedagog)

- Niepubliczne Przedszkole „Pluszaki” ul. Asnyka 6A, rejestracja spotkania pod numerem Poradni 62/ 764 0000 (dyżuruje pedagog)

- Zespół Szkół Zawodowych w Kaliszu ul. Wąska 13  (nowa szkoła)  tel. 62/ 502 50 61 (dyżuruje psycholog)

Porad udzielają psycholodzy i pedagodzy z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami.

 

 
UWAGA!
 
Szanowni Rodzice

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 23 im. Eligiusza Kor – Walczaka w  Kaliszu informuje, iż uczniowie :

·         KLASY I

·         KLASY II

·         KLASY IV

PODRĘCZNIKI OTRZYMAJĄ W SZKOLE BEZPŁATNIE  W DNIU ROZPOCZĘCIA ROKU SZKOLNEGO 2015 /2016.(zostaną one wypożyczone z biblioteki szkolnej)

Uczniowie samodzielnie zakupują tylko PODRĘCZNIK DO RELIGII


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego  2015/2016
 
 
 
W dniu 1 września odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016. Uczniowie, nauczyciele i rodzice zgromadzili się w szli gimnastycznej. Było bardzo tłoczno, gdyż w tym roku szkolnym klasa pierwsza liczyć będzie 21 uczniów. Po krótkiej części artystycznej pani dyrektor Beata Raczak oficjalnie rozpoczęła rok szkolny 2015/2016 życząc całej społeczności szkolnej owocnej pracy. Po czym wszyscy zgromadzeni rozeszli się do klas.

 
Uwaga!
 
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016
 
 odbędzie się 1 września br. o godz. 1000 w szkole, natomiast Msza św. o godz. 830 w Kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Kaliszu.
 
 
Serdecznie zapraszamy uczniów oraz rodziców.

Uwaga!
 Szkolny zestaw podręczników znajduję się w zakładce "Dla uczniów" na rok szkolny 2015/2016

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/2015
 
 
Dnia 26 czerwca 2015 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Zakończenia Roku Szkolnego. Pani dyrektor Beata Raczak wraz z przewodniczącą Rady Rodziców panią Pauliną Wytwer wręczyła nagrody uczniom wyróżnionym za wzorowe wyniki w nauce i zachowanie. W trakcje apelu dokonano również podsumowania wyników konkursów oraz nagrodzono uczniów za zaangażowanie. 
 
  
 
 
Pożegnanie klasy szóstej!
 
    Nadszedł dzień, w którym nasi najstarsi uczniowie opuszczają mury szkoły, w której uczyli się ponad sześć lat.
Z tej okazji 25.06.2015 roku zorganizowano uroczystość na której absolwenci pożegnali
Panią Dyrektor, nauczycieli, wszystkich pracowników szkoły oraz swoich młodszych kolegów.
Na pamiątkę posadzili sosnę przy wejściu do szkoły (po prawej stronie od wejścia).
Zaprosili wszystkich na przedstawienie, dyskotekę, a następnie na słodki poczęstunek.
Była zabawa, piękne stroje,  uśmiechy, a niektórym popłynęły też  łzy, bo przyszedł czas rozstania.
  Życzymy wszystkim opuszczającym naszą szkołę uczniom sukcesów, samych szóstek, wspaniałych kolegów i nauczycieli, spełnienia marzeń i wiecznej pogody ducha.
Wesołych wakacji !!!Uwaga!
 
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/2015
odbędzie się 26 czerwca 2015 r o godz: 1000, Msza święta o godz: 830
 
Serdecznie zapraszamy:)
 

Ognisko 
 
       Rozrywkowi czwartoklasiści z naszej szkoły,  nie mogąc już doczekać się wakacji, postanowili je sobie trochę przyspieszyć. Równie stęskniona za wolnością wychowawczyni okazała się chętna do współpracy, na rodzicach i dziadkach także, jak zwykle, można było polegać (dziękujemy Wam kochani!); toteż w środę 25 czerwca po południu, ku zazdrości pozostałych uczniów, zainaugurowaliśmy wakacje.  
       Dzięki Dziadkowi  naszego Wiktora W.  mieliśmy ognisko "prawie w lesie". Dzięki Mamie Michała K., wszystko, co do ogniska potrzebne. A dziewczyny odpowiedzialne za kulturalne i oświecone rozrywki, spisały się na medal (choć niepotrzebnie się fatygowały, bo tak świetnie wszyscy się bawiliśmy, że zabrakło czasu, żeby skorzystać z przygotowanej przez nie oferty). Pogoda też nam sprzyjała i dopiero wieczorem uśmiechnęła się także do gościnnych gospodarzy, którzy dzięki deszczowi nie musieli sami wyganiać opornych gości do domu.   
      Jak to dobrze, że tyle jeszcze takich wspólnych chwil przed nami.
                                                                                        
 
 

  Wycieczka do Stacji Uzdatniania Wody "Lis".    

  W ostatni poniedziałek kończącego się właśnie roku szkolnego grupa niestrudzonych i wciąż żądnych wiedzy uczniów z klas IV- VI, tradycyjnie już pod egidą pań M. Trzęsowskiej i A. Ibusz, wyruszyła o poranku do pobliskiej Stacji Uzdatniania Wody "Lis".    
         Tam młodzi badacze przyrody mieli okazję naocznie przekonać się, jak skomplikowana jest droga, którą przebywa każda kropla wody zanim trafi do naszych kranów. Potem już niewiele trzeba było wyobraźni, żeby uświadomili sobie, jakie mogą być skutki nieodpowiedzialnych działań człowieka, zakłócających naturalny obieg wody w przyrodzie. Być może po raz pierwszy w życiu niejeden z uczestników wycieczki dostrzegł też, jak szerokie praktyczne zastosowania ma pozornie abstrakcyjna wiedza, którą nie zawsze z ochotą zdobywa w szkole.
       Po zakończeniu zwiedzania wycieczkowicze ruszyli dalej, mając świeżo w pamięci:  8 małży zatrudnionych w "dziale bezpieczeństwa wody", makiety Kalisza sprzed wieków wraz z drewnianymi, łączonymi ołowiem,  osiemnastowiecznymi rurami oraz przepis na domową pożywkę do hodowli bakterii Escherichia coli. W planach była eksploracja ujścia Piwonii (niesłusznie już zwanej Smródką) i polderu zalewowego Prosny w Piwonicach.
       Niestety zamówienie na słoneczną pogodę nie zostało pomyślnie zrealizowane. Porzuciwszy zatem ambitne badania i mniej szczytne plany na rekreację nad rzeką kosztem zajęć lekcyjnych, cała gromada z pomocą KLA wróciła do szkoły. Po drodze w pośpiechu przed deszczem niemal zgubiono opiekunki wycieczki. One zresztą zapewne w pełni sobie na to zasłużyły, skutecznie opierając się uczniowskim prośbom, których w tym miejscu nie wypada przytaczać.
      Czytelnikom, którzy dobrnęli do końca tej relacji, zdradzę (choć to wcale nie tajemnica), że woda w kaliskich kranach, choć o wiele tańsza, jest lepsza od niejednej wody butelkowanej, szumnie zwanej mineralną. Wbrew temu, co mówią mamy i babcie, można więc śmiało ją pić na surowo. A wszystkich, którzy będą ciekawi i grzecznie zapytają, uczestnicy wycieczki chętnie poinstruują, gdzie w naszym mieście można, zupełnie za darmo, zaopatrzyć się w źródlaną jurajską wodę.

     
 
 

Karta rowerowa
 
We wtorek, 16 czerwca, nastąpiło zakończenie zmagań, kilkunastu uczniów naszej szkoły, w zdobywaniu wiedzy i umiejętności wymaganych do uzyskania Karty rowerowej. Po zaliczeniu części teoretycznej z min. wynikiem 80%, nadszedł czas na egzamin praktyczny. Pod kierunkiem nauczyciela przygotowującego uczniów – p. Justyny Klaski oraz zaproszonego przedstawiciela policji jako eksperta wspomagającego, młodzi rowerzyści odbyli pierwszą samodzielną jazdę rowerem po wyznaczonej trasie w Miasteczku Ruchu Drogowego przy ul. Podmiejskiej w Kaliszu. Stosując poznane wiadomości i umiejętności wszyscy uczniowie zdali egzamin. Na zakończenie ku radości własnej i przejętych rodziców uzupełniono arkusze zaliczeń oraz pozowano do pamiątkowego zdjęcia.
 
  

 
Wycieczka do Gór Stołowych
 
8 i 9 czerwca okazały się dniami pełnymi wrażeń. Wyruszyliśmy na szlak Gór Stołowych.   Trzydzieści trzy osoby (klasa szósta, piąta, czwarta, trzecia i troje uczniów z drugiej) wraz z czterema opiekunami (pani Wytwer, Szymczak, Korpik i Czarnek). W pierwszy dzień zdobyliśmy Szczeliniec.  Podczas wejścia po schodach zdarzały się pytania „daleko jeszcze?”, ale ostatecznie dotarliśmy do celu w komplecie.  Podziwialiśmy różne kształty skalne (m. in. konia, słonia, wielbłąda, dzika, kaczkę), ale najciekawiej i najciaśniej było u wejścia do piekła (cóż , wyjście okazało się jeszcze ciaśniejsze i mniejsze; niektórzy z niecierpliwością czekali na panią Magdę  - nie zawsze wysoki wzrost ułatwia życie!). Na szczycie zebrało się sporo chmur, ale i tak podziwialiśmy widoki. Sporo było takich, którzy pokrzepili się lodami. Zejście po takim posiłku regeneracyjnym przebiegało dużo sprawniej. Po przejechaniu kilku kilometrów dotarliśmy do Czermnej i zwiedziliśmy kaplicę czaszek, a następnie udaliśmy się na spacer po Kudowie i parku zdrojowym. Największym marzeniem było dotarcie do Wójtowic, gdzie nocowaliśmy. Pensjonat „Pod dębem” pięknie położony wśród gór spodobał się wszystkim.  Po obiadokolacji i dyskotece rozpoczęła się cisza nocna… Następnego dnia po śniadaniu pojechaliśmy do Złotego Stoku. Zwiedzaliśmy kopalnię, zjeżdżaliśmy w dół, widzieliśmy też podwodny wodospad. A na koniec wyjechaliśmy z kopalni kolejką. Niektórzy, bardzo zawiedzeni tym, że sami nie zdobyli złota, więc znaleźli pocieszenie w sklepie z pamiątkami. A tam wszystko „złote” – sztabki, papierki, monety!  Było jeszcze muzeum minerałow oraz techniki średniowiecznej. A tu, same atrakcje!. Uruchomienie młynu, chodzenie w kieracie, wyjmowanie wody ze studni czy podnoszenie półtonowej belki. Ale dla niektórych największą przyjemnością okazał się labirynt strachu. A później Srebrna Góra. Tę zapamiętamy na pewno nie tylko z powodu wystrzału z muszkietu i przewodnika – żołnierza, ale przejmującego zimna, wiatru i lejącego deszczu. Na szczęście pan kierowca pełną  parą puścił ogrzewanie. Jeszcze po drodze przerwa na szybkie jedzonko i przed godziną 21 wszyscy bezpiecznie trafili w ramiona rodziców.
 
  

 
Dzień Dziecka
 
 
Dnia 1 czerwca 2015 r. Odbył się w naszej szkole piknik z okazji Dnia
 Dziecka. Nauczyciele zorganizowli : rozgrywki piłki nożnej, zabawę
 przy muzyce oraz zabawy taneczne dla najmłodszych uczniów. Była też
 możliwość odpoczynku w cieniu naszej lipy.
 
   
 


 SOBOTA W KRAINIE PSZCZÓŁ

Dawno, dawno temu, a właściwie to w ostatnią sobotę maja, rodzice uczniów klasy czwartej i zaprzyjaźnionych trzecioklasistów) powierzyli swoje pociechy opiece wychowawczyni Moniki Trzęsowskiej oraz pani Anity Ibusz, zapakowali je do aut mam - dzielnych ochotniczek (panie: Lilla Wcisła, Paulina Wytwer i Anita Kliber i wysłali do pszczelej krainy w Rososzycy. Zaproszenie do pasieki i wyjątkowe przedpołudnie z ciekawymi ludźmi w urokliwym otoczeniu gromadka młodych przyrodników zawdzięczała gościnności Państwa Żanety i Michała Całków - rodziców jednej z uczennic.
Szkoda tylko, że czas zwykle mija tym szybciej, im bardziej chce się go zatrzymać, bo nim ktokolwiek zdążył pomyśleć o domu i mamusi, już trzeba było wracać. Ach, gdybyż zdobywanie wiedzy zawsze mogło być tak przyjemne jak podczas tej wyprawy i tak łatwe jak z pomocą Pana Całki! Nic dziwnego więc, że gdy po tych kilku zbyt krótkich godzinach, ociągając się nieco, wycieczkowicze ruszyli w drogę powrotną, mieli głowy pełne nie tylko  wrażeń, ale i nowo zdobytej wiedzy.
Nadal jednak otwarta pozostaje kwestia, kto najbardziej zasługuje na podziw. Dzielne i niestrudzone, a niedoceniane dotąd pszczoły - patriotki? Czy też Pan Michał, który nie dość, że wszystko o tych fascynujących owadach wie, to jeszcze potrafi sprawić, że słuchacze też chcą się tego dowiedzieć? A może jednak Pani Żaneta - wspaniała gospodyni, która z uśmiechem przyjęła stado urwisów w swojej bajecznej pasiece i nie żałowała im ani swego czasu, ani miodu?
Ja też nie znalazłam dotąd odpowiedzi na to pytanie, choć w Rososzycy byłam, miód wprost z  miodarki piłam i tylko niewiele z tego,  co widziałam, Wam opowiedziałam.

  

 
XII Międzyszkolny Konkurs „Świat naszych lektur”
 
 
Drugo i trzecioklasiści stanęli w szranki XII Międzyszkolnego Konkursu „Świat naszych lektur”, który odbył się w miniony piątek, 29 maja w Szkole Podstawowej nr 23 im. E. Kor-Walczaka w Kaliszu.
Konkurs zainicjowany i corocznie prowadzony przez Katarzynę Sibińską adresowany jest do uczniów klas II i III.
Na zaproszenie organizatorów na konkurs przybyło pięć dwuosobowych zespołów z kaliskich szkół podstawowych: nr 2, 7, 10, 16 i 22, by zaprzeczyć przeświadczeniu, iż lektury kojarzą się uczniom przede wszystkim ze szkolnym obowiązkiem.
Rywalizacja drużyn wymagała wykazania się umiejętnością budowania poprawnych odpowiedzi, współpracy w zespole, a przede wszystkim sprawnością w zakresie pracy z tekstem i jego interpretacji.

Na konkurs złożyły się quizy, testy sprawdzające znajomość treści poszczególnych lektur, uzupełnianki, czyi logogryfy. Było również zadanie wykorzystujące inwencję twórczą i pomysłowość dzieci. Miały bowiem one za zadanie zareklamować wybraną przez siebie lekturę przy zastosowaniu różnorodnych środków wyrazu. Uczniowie recytowali krótkie wierszyki, rysowali oraz prezentowali hasła „reklamowe”.
Pierwsze miejsce w konkursie zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej  nr 2, drugie miejsce przypadło Szkole Podstawowej nr 10, a trzecie miejsce zajęły ex aequo: Szkoła Podstawowa nr 7 oraz Szkoła Podstawowa nr 16.
Zwycięzcy z rąk dyrektor szkoły Beaty Raczak oraz przewodniczącej jury Joanny Dembowej otrzymali nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.
Konkurs wsparli sponsorzy: firma INFORMAT, Wydawnictwo Nowa Era, Piekarnia Stanisława Paraczyńskiego oraz Rada Rodziców.


  

 
Wycieczka do Borysewa

 
W dniu 28.05.2015 r. uczniowie klasy "0" pojechali na wycieczkę do ogrodu zoologicznego ZOO Safari w Borysewie. Podczas wycieczki podziwialiśmy białe tygrysy, białe lwy, surykatki, małpy, bawoły, żyrafy. Dzieci brały udział w pokazowym karmieniu białych lwów. Były zachwycone przebywając w Mini ZOO podczas zabaw z kózkami i owieczkami.
Następnie ZOOKOLEJKĄ zwiedzały świat zwierząt w obecności przewodnika poznały nowe gatunki zwierząt oraz dowiedziały sięwiele ciekawych rzeczy o ich życiu. Dużą atrakcją dla uczniów był pokaz karmienia foki o imieniu Dawid. Foka wykonywała różne sztuczki pod okiem tresera dostarczając wszystkim wiele radości. Dzieci bardzo szczęśliwe po atrakcyjnie spędzonym dniu późnym  popołudniem wróciły do domu. 

 
  

 
 
Dzień Patrona

 
25 maja 2015 r. minęła piętnasta rocznica śmierci Eligiusza Kor-Walczaka – znanego kaliskiego regionalisty, pisarza i redaktora. Zasłynął głównie jako twórca legend i baśni związanych z naszą najbliższą i trochę bardziej odległą okolicą. Dwa lata temu imię tego  patrona obrała jedna z kaliskich placówek – Szkoła Podstawowa  nr 23 w Kaliszu. I właśnie w tym dniu wszyscy, którym bliski był E. Kor-Walczak, świętowali w sali OSP znajdującej się obok szkoły. Dyrektor szkoły – Pani Beata Raczak swym przemówieniem oficjalnie rozpoczęła uroczystość . Gościem honorowym była córka Patrona Pani Anna Górska - Matyjasz,  która  z sentymentem wspominając swego ojca podkreśliła, że nie tylko pisał, lecz także rysował i rzeźbił. Prócz  uczniów, rodziców, obecnych i byłych pracowników szkoły na uroczystość przybył Przewodniczący Rady Osiedla Sulisławice - Pan Ireneusz Olszewski, Prezes OSP Sulisławice -  Pan Ireneusz Lewandowski, Przewodnicząca Rady Rodziców – Pani Paulina Wytwer, ksiądz Jarosław Kołodziejczak oraz Sołtys osiedla Sulisławice  - Pani Karolina Nowak. Pani Sołtys  - była uczennica szkoły -  podkreśliła duże znaczenie, jakie miało nadanie imienia placówce, która dzięki temu zyskała tożsamość.
 Część artystyczną stanowiła inscenizacja opracowana na podstawie legendy E. Kor-Walczaka pod tytułem „Dorotka”, w której nie zabrakło śpiewu i tańca.  Przygotowali ją uczniowie starszych klas pod kierunkiem pani Magdaleny Szymczak, pani Agnieszki Korpik i pani Małgorzaty Czarnek.
Dzień Patrona był także okazją do podsumowania konkursów – plastycznego pod hasłem „Podróż do krainy baśni i legend kaliskich”( I miejsce w kategorii klas młodszych zajęła - Barbara Kudrykiewicz  ze Szkoły Podstawowej Sióstr Nazaretanek w Kaliszu, I miejsce w kategorii klas 4-6 zajęła Zuzanna Prus ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Kaliszu)  oraz Konkursu Szkoły Promującej Zdrowie ( I miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 5 w Ostrowie Wlkp. Pracę konkursową wykonał zespół w składzie:-Anna Suchecka, Natalia Usarek, Amelia Waliszewska pod opieką pani Katarzyny Krawczyk). Na zakończenie wszyscy obecni zaproszeni zostali na wspólny poczęstunek.
 
  

 
Wywiadówka
 
 
19 maja 2015 roku odbędzie się spotkanie wychowawców klas z rodzicami:
klasy 0- III o godz: 1630
klasy IV- VI o godz: 1715
 

 
 
 


 

Wyniki VI Międzyszkolnego Konkursu "Szkół Promujących Zdrowie" pt."Zdrowie nasz skarb"Nagrodę główną otrzymuje Szkoła Podstawowa nr 5 w Ostrowie Wlkp. Pracę konkursową wykonał zespół w składzie:
-Anna Suchecka, Natalia Usarek, Amelia Waliszewska- uczennice, p. Katarzyna Krawczyk -koordynator SzPZ.

GRATULUJEMY!


 
 

 Pielgrzymka na Jasną Górę

7 maja br.  dzieci, które 3 maja przyjęły w naszej parafii I Komunię Św. wraz z Ks. Jarosławem Kołodziejczakiem, rodzicami oraz opiekunami  udali się na pielgrzymkę autokarową do Częstochowy. W Kaplicy Cudownego Obrazu uczestniczyli we Mszy Św. dziękując Bogu za dar I Komunii Św. i prosząc Matkę Bożą Jasnogórską o dalszą Jej opiekę nad dziećmi, ich rodzinami i całą Parafią.Wycieczka do " Parku Nauki i Rozrywki" w Krasiejowie

 W środę, 6 maja 2015r., uczniowie z klas 1-5 wybrali się w niezwykłą podróż śladami prehistorycznych bohaterów. Wycieczka do „Parku Nauki i Rozrywki” w Krasiejowie składała się z 2 etapów zwiedzania:
-pierwszy obiekt to „Park Nauki i Ewolucji Człowieka” – w tym niezwykłym interaktywnym pawilonie muzealnym przeżyliśmy wspólnie podróż w czasie. Nasza przygoda zaczęła się 66 milionów lat temu, kiedy życie na Ziemi niemalże zostało zgładzone. Dzięki najnowszej, tajemnej technologii przenieśliśmy się nie tylko w czasie ale i w przestrzeni. Otrzymaliśmy spory zastrzyk ogromnej wiedzy o nas samych, o tym jak staliśmy się ludźmi. Wszyscy wyposażeni zostaliśmy w specjalny sprzęt, by w pełni korzystać z pakietu atrakcji. Audiofony były naszymi indywidualnymi, wirtualnymi przewodnikami.  Oprócz tego w poczekalni kosmicznej czekały na nas niespodzianki w postaci gier i animacji w wirtualnej rzeczywistości. Odbyliśmy także lot w Kosmos specjalnym promem. Wystawa „Okien prehistorii” przeprowadziła nas z kolei po wielu zagadnieniach: zagłada wielkich dinozaurów, początki dwunożności, zejście z drzew, okno prehistorii, pierwsza rodzina, zabójcy i ofiary, pierwsza miłość, konkurencja, karły, giganci, pierwszy pogrzeb, łowcy mamutów, początki sztuki.  Nadszedł również czas na sklepik z pamiątkami, w którym oszaleliśmy z radości. A po smacznym obiedzie udaliśmy się na kolejną wędrówkę.
-druga część wycieczki to „JuraPark” – na terenie parku czekały na nas kolejne, zaskakujące atrakcje. Pierwszą z nich był  TUNEL CZASU - na pokładzie Kapsuły Czasu przemierzającej 300-metrowy tunel udaliśmy się w podróż przez miliardy lat istnienia Wszechświata. Przenieśliśmy się w czasy, gdy jeszcze nie istniała Ziemia. Nic nie istniało. Począwszy od Wielkiego Wybuchu poznaliśmy kolejne etapy kształtowania się Ziemi. Byliśmy świadkami powstania pierwszych galaktyk i Układu Słonecznego. Na naszych oczach narodziła się Ziemia, powstała atmosfera i pierwsze formy życia. ŚCIEŻKA EDUKACYJNA Z DINOZAURAMI – prowadziła nas przez teren wyrobiska i miała długość około 2km. Wraz z sympatyczną panią przewodnik oglądaliśmy  rozmieszczone rekonstrukcje mezozoicznych gadów i płazów – wszystkie naturalnej wielkości - prawie 70 gatunków – około 200 modeli. Wzdłuż trasy zwiedzania rozmieszczone były liczne plansze z fotografiami środowisk roślinnych, charakterystycznych dla ery dinozaurów. Prezentowane są też zdjęcia ze słynnych paleolokalizacji – miejsc odkryć szczątków dinozaurów lub ich tropów. Wzdłuż tej ścieżki znajdował się PAWILON PALEONTOLOGICZNY – zabezpiecza on największe w Europie skamieniałości triasowych płazów i gadów, które można oglądać przez przeszkloną podłogę. Jest to jedyne muzeum na świecie, które stoi nad czynnym stanowiskiem paleontologicznym. Mogliśmy zobaczyć tutaj rekonstrukcję szkieletu najstarszego jak dotąd odkrytego pradinozaura Silesaurus opolensis wykonaną przez rzeźbiarkę Martę Szubert. Kolejnym punktem zwiedzania było PREHISTORYCZNE OCEANARIUM - miejsce, które nas zachwyciło. Sprawiło, że przenieśliśmy się w świat podwodnego życia ogromnych gadów. „Oko w oko” stanęliśmy z gatunkami, które żyły na Ziemi tysiące lat temu, a do tej pory mogliśmy je znaleźć jedynie w książkach. Wirtualny rekin spowodował na końcu, że woda skropiła nasze głowy – było głośno! Ostatnim miejscem w parku, które odwiedziliśmy było KINO EMOCJI CINEMA 5D - oprócz trójwymiarowego obrazu mogliśmy jako widzowie doznawać, także innych wrażeń zmysłowych: dźwiękowych, ruchowych, dotykowych, a nawet zapachowych. Dzięki tym efektom przemieniliśmy się w aktywnych uczestników scen rozgrywających się na ekranie. Emocje nie do opisania!
  Do domu wróciliśmy zmęczeni, ale pełni wrażeń i zadowoleni z „podróży”.
Opiekę nad uczniami sprawowały: p. Justyna Klaska, p. Monika Trzęsowska i p. Karolina Kaczmarek.

 
Uchwalenie Konstytucji 3 Maja

W poniedziałek 4 maja obchodziliśmy  Święto Konstytucji. Z tej okazji grupa uczniów z klas III-V pod opieką pań Moniki Trzęsowskiej i Karoliny Kaczmarek przygotowała specjalny program uroczystości. Tradycyjny apel „ku pokrzepieniu

serc” wzbogacono o prezentację Animowanej Historii Polski T. Bagińskiego, a w celu przybliżenia uczniom okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja i jej znaczenia dla naszego narodu, Szkolny Teatrzyk Okazjonalny wystawił inscenizację parateatralną Jak kruki opanowały miasto. 


 

UWAGA !!


Szanowni rodzice z dniem 15 czerwca do 28 sierpnia 2015 r. zostanie uruchomiona REKRUTACJA UZUPEŁNIAJĄCA na rok szkolny 2015 /2016.

Informacje o REKRUTACJI UZUPEŁNIAJĄCEJ będą umieszczone na  stronie internetowej placówki www.sp23.kalisz.pl, stronie http://bipsp23kalisz.pl a także będą udzielane w Placówce na bieżąco.
 
 
 
UWAGA
SZANOWNI RODZICE !!
 
Dnia 01 kwietnia 2015 r. został zamknięty
NABÓR UCZNIÓW DO KLASY „I” oraz  ODDZIAŁU „O” ZGODNIE Z HARMONOGRAMEM OPUBLIKOWANYM PRZEZ WYDZIAŁ EDUKACJI W KALISZU
 
DNIA 17 KWIETNIA O GODZINIE 1200
ZOSTANĄ WYWIESZONE LISTY UCZNIÓW ZAKWALIFIKOWANYCH DO POSZCZEGÓLNYCH ODDZIAŁÓW.
LISTY PRZYJĘTYCH UCZNIÓW ZOSTANĄ WYWIESZONE DNIA 28 KWIETNIA 2015 r.
 

 Konkurs plastyczny
 
Rozstrzygnięto międzyszkolny konkurs plastyczny " Podróż do krainy baśni i legend kaliskich"
 
 Kategoria wiekowa - klasy I- III
 
I miejsce - Barbara Kudrykiewicz  klasa I a Szkoła Podstawowa Sióstr Nazaretanek w Kaliszu
 
II miejsce - Monika Kowalska klasa I a SP Sióstr Nazaretanek 
 
III miejsce - Mateusz Górski - klasa I a Szkoła Podstawowa nr 7 w Kaliszu
 
Kategoria wiekowa - klasy IV - VI 
 
I miejsce - Zuzanna Prus - klasa V b Szkoła Podstawowa nr 16 w Kaliszu
 
II miejsce - Marta Mirek - klasa VI c  SP nr 16 w Kaliszu
 
III miejsce - Zuzanna Chmielewska - klasa VI c  SP nr 16 w Kaliszu
 
Gratulujemy !!
 
 

 
 
Dzień  Teatru
 
 W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru odbyły się w naszej szkole zajęcia , które przybliżyły tematykę dotyczącą spektakli i aktorów.
 Dzieci z klas młodszych  - „zerówki”, pierwszej, drugiej i trzeciej – obejrzały przedstawienie „Kopciuszek”, zapoznały się z  teatrem cieni  zaprezentowanym na przykładzie „Lampy Alladyna” oraz rozwiązywały krzyżówki dotyczące tematyki teatralnej. Zajęcia przygotowała i  poprowadziła pani Katarzyna Sibińska.
 Natomiast klasy starsze  - czwarta, piąta i szósta - prócz wspomnianej „Lampy Alladyna” obejrzały pokaz teatru cieni zatytułowany „Jazz”. Zapoznały się również  z ideą teatrów ulicznych oglądając fragment przedstawienia.  Przybliżono też sylwetkę  znanej aktorki Krystyny Jandy. Dzieci czytały jej biogram oraz wywiad z nią przeprowadzony. Zajęcia przygotowała i przeprowadziła pani Małgorzata Czarnek.

 

 Wiosenne śniadanko
 
Dnia 20.03. 2015 r odbyło się w naszej szkole wiosenne śniadanko. Uczniowie po obejrzeniu prezentacji multimedialnej, samodzielnie przygotowywali wiosenne kanapki.
 
 

 
 
Porcja Pozytywnej Energii
 
 
 
 
Fotorelacja z Piżama-Party - połowinki kl.1 jest już dostępna w albumie 

 
Rekolekcje Wielkopostne
 
odbędą się w dniach od 2.03 do 4.03.2015 r
o godz: 1030 Msza Święta
w Kościele parafialnym p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego
 
 UWAGA !!

Rodzice uczniów którzy w roku szkolnym 2014 / 15 uczęszczają do „ oddziału O” są zobowiązani do złożenia

„Deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego”    
 
  w przypadku gdy dziecko pozostaje w tym oddziale  na rok szkolny 2015 / 2016.

Deklaracje są do pobrania na stronie internetowej placówki

www.sp23.kalisz.pl , stronie http://bipsp23kalisz.pl

oraz w sekretariacie placówki.

TERMIN ZŁOŻENIA DEKLARACJI :  23.02 – 06.03. 2015 r.

UWAGA !!

Szanowni rodzice z dniem 16 marca do 01 kwietnia 2015 r.
 
zostanie uruchomiony system NABÓR ELEKTRONICZNY na rok szkolny 2015 /2016.

https://sp-kalisz.nabory.pl/

Informacje bieżące o NABORZE zostaną umieszczone na stronie internetowej
 
placówki www.sp23.kalisz.pl  stronie http://bipsp23kalisz.pl a także będą
udzielane w Placówce.  

Konkurs z języka angielskiego Let’s spell it

W dniu 26 stycznia 2015 roku został rozstrzygnięty konkurs z języka angielskiego na literowanie „ Let’s spell it” .
Konkurs adresowany był do uczniów klas III- VI.
Zainteresowani uczniowie otrzymali listę słówek, które obowiązywały na konkursie.
Konkurs składał się z dwóch etapów.
W pierwszym etapie, uczniowie zapisywali słownictwo podyktowane przez nauczyciela literka po literce. Na tym etapie mogli wykazać się zarówno znajomością alfabetu angielskiego jak i znaczeniem podanych słówek.
Drugi etap, polegał na ustnym literowaniu słówek przekazanych ustnie przez nauczyciela oraz przetłumaczeniu tych słówek.
Pierwsze miejsce zdobyła Natalia Czarnek z klasy VI, drugie miejsce otrzymał Mikołaj Kryształ z klasy IV, natomiast trzecie miejsce zajął Gabriel Piekarski z klasy III.
Konkurs przygotowała Karolina Kaczmarek.

Serdecznie wszystkim gratulujemy!!


DZIEŃ BABCI I DZIADKA
 
Dnia 23 stycznia 2015 roku uczniowie naszej szkoły zaprosili, swoje ukochanie babcie i dziadków na obchody ich święta.  Dziadkowie i babcie obejrzeli bardzo wzruszające i pouczające ‘Jasełka” w wykonaniu swoich wnuków. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku zjedzonego wspólnie po uroczystości. Ten wyjątkowy dzień na pewno na długo pozostanie w pamięci zaproszonych, gdyż przedstawienie wywołało niemałe emocje. Dzieci z oddziału przedszkolnego również zaskoczyły swoich dziadków i babcie. Pod opieką pani Krystyny Zawarskiej przedstawiły montaż słowno muzyczny. W większości były to wzruszające wiersze i piosenki bożonarodzeniowe.
 
       
 WYZWOLENIE KALISZA
 
23 stycznia minęła 70 rocznica wyzwolenia Kalisza spod okupacji
 hitlerowskiej. Z tej okazji klasy O - III i IV - VI uczestniczyły w
 prezentacji multimedialnej, w której przedstawiono wydarzenia tamtych
 lat. Spotkanie z grupą klas O-3 poprowadziła pani M. Czarnek a grupę
 klas 4-6 p. A. Korpik.  Podczas prezentacji uczniowie klasy szóstej
 wykazali się dużą wiedzą na temat wydarzeń II wojny światowej.
 
              


 
 

II edycja programu „Porcja Pozytywnej Energii”
 

   W bieżącym roku szkolnym ruszyła II edycja programu „Porcja Pozytywnej Energii”, którego organizatorem  jest marka Crispy Natural. W odpowiedzi na rosnący problem otyłości i nadwagi wśród dzieci w szkołach podstawowych wynikający m.in. z nieprawidłowych nawyków żywieniowych oraz braku odpowiedniej aktywności fizycznej zostały opracowane cele i założenia programu.
   W styczniu 2015r. do realizacji programu oraz do konkursu tematycznego przystąpiła klasa 1 z naszej szkoły wraz z wychow. p. Justyna Klaską.
Promocja zdrowego odżywiania i aktywnego stylu życia przedstawiana była dzieciom poprzez naukę działań profilaktycznych ograniczających nadwagę i otyłość uczniów. 
 
 

     Już wkrótce zapraszamy na fotorelację z podsumowania działań konkursowych, które będą miały finał podczas imprezy: „Piżama Party – połowinki klasy 1”.

"KONKURS NA NAJŁADNIEJSZĄ OZDOBĘ BOŻONARODZENIOWĄ"
 
 
 

 W okresie przedświątecznym w naszej szkole został przeprowadzony konkurs na najładniejszą ozdobę bożonarodzeniową. Zadaniem uczestników było wykonanie ozdoby bożonarodzeniowej techniką dowolną.  Wśród prac pojawiły się kolorowe bombki, mikołaje, bałwanki ze  słomy,  złote szyszki i wiele innych ciekawych prac. Zwycięzcą konkursu  zostały: Natalia Sztukowska z klasy 6 oraz Magdalena Trzęsowska z klasy 1.Wyróżniono pracę Agaty  Wcisłej oraz Macieja Niemca. Konkurs zorganizowała i przeprowadziła pani Anna Paluszczak przy współpracy z panią Agnieszką Korpik.

 

" RODZINNE KOLĘDOWANIE PRZY ŻŁÓBKU"
 
 
 

Dnia 28 grudnia w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Szczypiornie odbyło się "Rodzinne kolędowanie przy żłóbku" przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 23 im. Eligiusza Kor-Walczaka w Kaliszu. Uczniowie zaśpiewali 14 kolęd polskich między innymi "Gdy się Chrystus rodzi, Dzisiaj w Betlejem, Gdy Śliczna Panna, Lulajże Jezuniu, Mędrcy Świata, Do szopy, hej pasterze". Podczas kolędowania jedna z uczennic Natalia Czarnek zaśpiewała pastorałkę własnego autorstwa.  Śpiew urozmaicony był wierszami o Bożym Narodzeniu i fragmentami z Pisma Świętego. Przesłaniem spotkania było zachęcenie zgromadzonych do świętowania cudu Bożego Narodzenia i kolędowania nie tylko w kościele ale i we własnych domach oraz zwrócenie uwagi na piękno polskich kolęd. Na zakończenie ksiądz proboszcz Jarosław Kołodziejczak podziękował śpiew oraz wszystkim parafianom i gościom za przybycie. Słowo czytane  podczas występu przygotowała pani Małgorzata Czarnek. Oprawę muzyczną przygotowała pani Agnieszka Korpik
     

 
 
Życzenia świąteczne
 
Świąt wypełnionych ciepłem i radością oraz życzliwości i uśmiechu na każdy dzień Nowego Roku 2015
 
życzą

Dyrektor Beata Raczak, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, rodzice oraz uczniowie
Szkoły Podstawowej nr 23
im. Eligiusza Kor – Walczaka w  Kaliszu

Wigilia klasowa
 
 
 
 
i

 
 
19 grudnia 2014r  uczniowie naszej szkoły zasiedli do Wigilii wraz z wychowawcami, by połamać się opłatkiem i zjeść wigilijne potrawy.

Jasełka
 
 
18 grudnia 2014 r w naszej szkole odbyła się akademia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.


Spotkanie uczniów z przedstawicielami policji
 
 
W środę, 17 grudnia br.,  odbyło się spotkanie uczniów z przedstawicielami policji. Dzieci z klas 0 – 3 uczestniczyły w pogadance dotyczącej prawidłowych zachowań w kontaktach z nieznajomymi, z kolei uczniowie klas 4 – 5 w rozmowie na temat profilaktyki uzależnień. Wizyta funkcjonariuszy policji przypomniała wychowankom i utrwaliła wiedzę o najważniejszych zasadach postępowania w różnorodnych sytuacjach życia codziennego- w domu, na ulicy, podczas zabaw z wykorzystaniem Internetu oraz w rozmaitych kontaktach z nieznajomymi.
 
„Jak być zdrowym?” - spotkanie klas 1-3 z dietetykiem

 
Jako szkoła wszechstronnie wpływająca na    
  rozwój ucznia, pamiętamy także o zasadach racjonalnego odżywiania. W celu przypomnienia i utrwalenia podstawowych założeń wynikających z piramidy żywieniowej, 11 grudnia 2014r. zorganizowane zostało spotkanie klas 1 – 3 z panią dietetyk Anną Cichoń, która współpracuje z naszą placówką od wielu lat. Dzieci aktywnie uczestniczyły  w zajęciach warsztatowych, dzieliły się swoimi doświadczeniami, zadawały pytania o różne produkty i potrawy oraz omawiały wspólnie z prowadzącą poszczególne piętra piramidy w przedstawionej prezentacji multimedialnej. Obiecały również pani dietetyk o codziennym stosowaniu wszystkich zasad
 
 
 
 
    Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka
 
 
 
   W środę 10 grudnia w Szkole Podstawowej nr 23 im E. Kor- Walczaka w Kaliszu obchodzono Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.
Tegoroczną, ósmą już edycję, tego święta poświęcono szczególnie prawom dziecka.
       Czwartoklasiści - wychowankowie pani Moniki Trzęsowskiej, która od lat koordynuje szkolny projekt Prawa Człowieka - Dziecka – Ucznia, wspierani przez  panią Anitę Ibusz, zaprosili z tej okazji kolegów i pracowników szkoły na debatę pod hasłem Rozprawa o Kopciuszka prawach.
       Uczestnikom spotkania dostarczono najpierw garść informacji z „historii i teorii”, a potem stworzono możliwość wymiany poglądów i wykorzystania posiadanej wiedzy    w praktyce. Przyczynkiem do dyskusji było, zilustrowane pokazem multimedialnym,  autorskie słuchowisko na motywach baśni J. i W. Grimmów Kopciuszek.
      Realizatorzy projektu zapewniają, że robili wszystko, żeby do odbiorców ich działań dotarło przesłanie, że wszyscy ludzie maja równe prawa, a dziecko to także człowiek, tylko jeszcze mały.


 
Koncert Mikołajkowy

 
5 grudnia 2014r. dzieci z klas 0-3 uczestniczyły w "Koncercie Mikołajkowym" Filharmonii Kaliskiej. Orkiestra Symfoniczna pod batutą Lechosława Nowaka zaprezentowała muzyczną ilustrację do bajki "Dziadek do orzechów i Król Myszy". To był niezapomniany, pełen nowych dla dzieci emocji, koncert.


 
Konkurs " Aktywne przerwy"
 
   Z upływem listopada br. zakończył się trwający 2 tygodnie konkurs pod hasłem " Aktywne przerwy". Realizacja przebiegała w ramach projektu " Szkoła Promująca Zdrowie". W konkursie mogły uczestniczyć klasy I - VI, a propozycje przedstawione koordynatorowi przez uczniów dotyczyły zarówno pomysłów indywidualnych, jak i drużynowych.
  Szczegółowe informacje o rozstrzygnięciu i zwycięzcach - w zakładce " Szkoła Promująca Zdrowie".
 
 
 
 
 
 

 
 
„Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś”  

   25 listopada to dzień świętowania wraz ze swoimi pluszowymi misiami, gdyż w kalendarzu widnieje jako Światowy Dzień Pluszowego Misia. Uczniowie naszej szkoły z wielkim zapałem również przystąpili do obchodów tego jakże miłego i sympatycznego dnia. Oprócz urządzonego kącika pluszaków, gazetki informacyjnej i kolorowanek dla najmłodszych, przedstawiono wychowankom dwie prezentacje multimedialne-jedna dotyczyła powstania obchodzonego święta oraz misiów występujących w bajkach, lekturach i filmach, druga-opatrzona bogatymi informacjami-pokazała rzeczywiste niedźwiedzie, jakie można spotkać w przyrodzie na całym świecie. Jako „Szkoła Promująca Zdrowie” uczniowie mogli także skosztować przysmaku misiów-miodu- który szkoła otrzymała dzięki uprzejmości rodzimej pasieki Państwa Żanety i Michała Całków. Wszystkie dzieci pochwaliły się swoimi pluszakami oraz utworzyły na korytarzu szkolnym wystawę ich portretów.
Obchody dnia oraz prezentacje przygotowały nauczycielki: p. Justyna Klaska (koord. „Szkoły Promującej Zdrowie”), p. Monika Trzęsowska ( nauczyciel przyrody).
Szczególne podziękowania za włączenie się w przygotowania obchodów dnia kierujemy do p. Ż. Całki, p. L. Wcisłej oraz p. A. Ibusz. 

 

„Nie pal przy mnie, proszę!”    

   W naszej szkole, jest realizowany program profilaktyczny „Nie pal przy mnie, proszę”, który jest adresowany do uczniów klas I-III SP oraz ich rodziców. Obecnie rozpoczyna się w klasie I. Jego celem jest zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie tytoniu, zwiększenie wiedzy w zakresie odpowiedzialności za własne zdrowie oraz kształtowanie postaw asertywnych związanych z unikaniem czynnego i biernego palenia tytoniu.

  

Edukacja antytytoniowa dla uczniów klas I - ,,Nie pal przy mnie, proszę”

Dziecko rozpoczynające naukę w szkole podstawowej, ma przed sobą bardzo ważny i trudny etap w życiu. Styl życia dziecka zmienia się. Do tej pory jego zajęcia miały przede wszystkim charakter zabawy. Teraz główną formą aktywności staje się nauka. Dziecko w tym wieku pozostaje wciąż pod dużym wpływem rodziców (opiekunów), ale będąc już uczniem staje się uczestnikiem życia w grupie szkolnych kolegów. Poznaje normy obowiązujące w grupie i zaczyna w niej pełnić określoną rolę. Często spotyka się ze starszymi uczniami, których zachowanie może wywoływać zdziwienie, często ciekawi, a nawet imponuje i wywołuje chęć naśladowania. Niestety, oprócz zachowań pozytywnych, dzieci obserwują także takie zachowania starszych kolegów, które są niewłaściwe, jak np. palenie papierosów. Uczniowie klas młodszych jeszcze nie sięgają po pierwszego papierosa, ale mogą utwierdzić się w przekonaniu, że palenie papierosów świadczy o dorosłości oraz świadczy o przynależności do grupy starszych kolegów.

GŁÓWNYM CELEM edukacji antytytoniowej ,,Nie pal przy mnie, proszę” jest zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie tytoniu. Program ma charakter profilaktyczny, ale przede wszystkim ma na celu wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy.

CELE  SZCZEGÓŁOWE:

Uporządkowanie i poszerzenie wiedzy na temat zdrowia;

Kształtowanie u dzieci odpowiedzialności za własne zdrowie;

Uświadomienie dzieciom, że palenie tytoniu jest szkodliwe dla zdrowia;

Uwrażliwienie dzieci na szkodliwe oddziaływanie dymu papierosowego związane z biernym paleniem.

Program składa się z pięciu zajęć warsztatowych o następujących tytułach:

  • CO TO JEST ZDROWIE?
  • OD CZEGO ZALEŻY NASZE ZDROWIE?
  • CO I DLACZEGO SZKODZI ZDROWIU?
  • CO ROBIĆ, GDY MOJE ŻYCIE JEST ZAGROŻONE?
  • NIE PAL PRZY MNIE, PROSZĘ!

 .

ADRESACI: uczniowie klasy pierwszej

KOORDYNATOR, REALIZATOR: wychowawca klasy pierwszej- p. Justyna Klaska

TERMIN REALIZACJI: grudzień 2014r.


11 listopada Święto Niepodległości
 
7 listopada br. w Szkole Podstawowej nr 23 im. E. Kor- Walczaka obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Uczniowie klas IV- VI przygotowali montaż słowno - muzyczny pod tytułem "Barwy mojej Ojczyzny".
Uczniowie recytowali wiersze o tematyce patriotycznej. Uroczystość uświetniona była pieśniami legionowymi. Cała akademia pomogła zrozumieć uczniom wydarzenia z tamtych lat. 

 
 
Ślubujemy i zdrowie promujemy"

W ostatnią środę października, pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 23 im. Eligiusza Kor – Walczaka w Kaliszu, zostali przyłączeni do uczniowskiej braci. Podczas uroczystego ślubowania oraz aktu pasowania, którego dokonał prezydent Miasta Kalisza Pan Janusz Pęcherz wraz z dyrektorem szkoły Panią Beatą Raczak, dzieci stały się pełnoprawnymi uczniami szkoły.
Głównym bohaterom tego wydarzenia towarzyszyli także pozostali goście: naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego Pan Mariusz Witczak, przedstawiciel Rady Miejskiej Kalisza Pan Stanisław Paraczyński, przewodniczący Rady Osiedla Sulisławice Pan Ireneusz Olszewski, sołtys Sulisławic Pan Marek Kasperczak, Prezes OSP Sulisławie Pan Ireneusz Lewandowski oraz ks. Jarosław Kołodziejczak.
Montaż słowno-muzyczny zaprezentowany w części artystycznej, nawiązywał do jednej z tradycji szkoły, jaką jest promocja zdrowia. Zarówno pierwszaki, jak i ich starsi koledzy przekazali w trakcie odgrywania scenek dramowych wiele istotnych informacji z zakresu szeroko rozumianego zdrowia, np. o konieczności dbania o kondycję i siłę fizyczną, zdrowego stylu odżywiania, ograniczenia hałasu, ale również z zakresu bezpieczeństwa w kontaktach z nieznajomymi. Ta niecodzienna lekcja edukacji zdrowotnej nagrodzona została gromkimi brawami ze strony zaproszonych gości i wzruszonych występem dzieci rodziców pierwszoklasistów.
Na zakończenie tej wyjątkowej uroczystości uczniowie klasy pierwszej otrzymali wiele upominków: z rąk prezydenta-okolicznościowe dyplomy oraz książeczki  przygotowane przez Biuro Promocji Miasta „Kalisz w zwierciadle stulecia”, przybory szkolne oraz słowniki ortograficzne przekazali również Pan Marek Kasperczak - sołtys os. Sulisławice oraz przewodnicząca Rady Rodziców Pani Paulina Wytwer.
Nad przygotowaniem uroczystości i jej prawidłowym przebiegiem czuwała wychowawczyni klasy pierwszej-Pani Justyna Klaska. 
Migające przedszkola,migające szkoły"
 
 Szkoła Podstawowa nr 23 im. Eligiusza Kor- Walczaka w Kaliszu bierze udział w projekcje "Migające przedszkola, migające szkoły", który dofinansowany jest w ramach konkursu Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu. Zadanie dofinansowane jest w ramach  środków PERON Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
 
Zadanie realizowane jest w partnerstwie organizacji pozarządowych:
 
1.Lider Projektu- Fundacji pracownia Projektów Społecznych- Dobra Nadzieja, Pleszew- reprezentowany przez Panią Ewelinę Grygiel;
2.Partner Projektu- Stowarzyszenie Osób z Wandą Słuchu Gest w Kaliszu - Pani Małgorzata Wasilewska.
 
Uczniowie klas II i III realizują nowatorskie zajęcia z wykorzystaniem języka migowego wraz z bezpośrednim udziałem tłumacza języka migowego oraz osób niesłyszących jako co- trenerów.
Dzieci w ciągu 16 godzin zajęć nauczą się w języku migowym m.in. zwrotów grzecznościowych, codziennych czynności, nazwy zwierząt, kolorów, owoców, warzyw, jedzenia, emocji, rodzina.
 
Zajęcia dzielą się na dwa etapy:
 
1) nauka znaków języka migowego,
2) rytmika- w trakcie tych zajęć, dzieci poznane znaki języka migowego przenoszą na tekst piosenek, które następnie wyśpiewują jednocześnie migając.
 
Nauka języka migowego, ma wiele zalet:
 
1) m.in. sprzyja rozwojowi: intelektualnemu, wyobraźni przestrzennej, pamięci, koncentracji, sprawności manualnej.
2) Ćwiczy motorykę małą, mimikę i pantomimikę.
To także pretekst do dobrej zabawy.
Obok wymienionych zalet nauk tego języka, jest to okazja to przebywania z osobą niesłyszącą i oswojenie się z ta niepełnosprawnością. Kształtuje w dzieciach otwartość i tolerancję na osoby niesłyszące.

XIV Dzień Papieski
 

 Dzień Papieża Jana Pawła II - polskie święto państwowe, obchodzone co roku
16 października, ustanowione w hołdzie papieżowi - Polakowi Janowi Pawłowi II. Równolegle obchodzony jest przez Kościół katolicki w Polsce Dzień Papieski, przypadający w każdą niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. W naszej szkole obchodziliśmy Dzień Papieski 17 października.
Z tej okazji uczniowie klas IV- VI pod kierunkiem pani Anity Ibusz i pani Karoliny Kaczmarek zaprezentowali program artystyczny. Oprawę muzyczną przygotowała pani Agnieszka Korpik. Wszyscy mieliśmy okazję przypomnieć sobie ważniejsze wydarzenia z życia naszego Wielkiego Polaka oraz wysłuchać i zaśpiewać jego ulubione pieśni – „Barkę” oraz „Abba Ojcze”. Na uroczystość przybył ksiądz proboszcz Jarosław Kołodziejczak. Ksiądz przytoczył kilka anegdot związanych z papieżem Janem Pawłem II i jego wizytą w Kaliszu w 1997 roku. Okazało się, że ksiądz proboszcz obsługiwał papieża jako kelner podczas uroczystego obiadu przygotowanego w Kaliszu specjalnie dla Jana Pawła II. Co szczególnie zapadło mu w pamięć to truskawki, którymi Papież się zajadał.  Być może były to truskawki z Sulisławic. Podczas akademii ogłoszono wyniki konkursów z okazji Dnia Papieskiego i wręczono atrakcyjne nagrody. Fundatorami nagród był ksiądz proboszcz Jarosław Kołodziejczak oraz pani Dyrektor Beata Raczak. W konkursie plastycznym pierwsze miejsce zdobył Radosław Szcześniak z klasy III,drugie miejsce przyznano Janowi Jarczewskiemu z klasy I, natomiast trzecie miejsce zajął Alex Bartczak z klasy I. Wyróżnienia otrzymali Gabriela Olszewska z klasy I i Manuela Ptaszek z klasy II oraz Michał Mokrzan z klasy II. W konkursie wiedzy o Papieżu zwyciężyła  Daria Pasternak z klasy V, drugie miejsce zajął Maciej Wiatr z klasy V, a trzecie miejsce przyznano Natalii Czarnek z klasy VI. 
 
Wszystkim serdecznie gratulujemy!
 

 
 
 

 
Dzień Nauczyciela
 
 Dzień Nauczyciela rozpoczął się w naszej szkole nietypowo, a mianowicie uczniowie naszej szkoły od rana uczestniczyli w szkoleniu z pierwszej pomocy.
Po szkoleniu wszyscy zgromadzili się w sali gimnastycznej, by obejrzeć część artystyczną z okazji Dnia Nauczyciela. Koleżanki i koledzy z klas IV- VI sami przygotowali bardzo śmieszną inscenizację, w której wcielili się w role belfrów. Jest to najlepsze podziękowanie dla nauczycieli od uczniów.
Następnie, pani dyrektor Beata Raczak wręczyła zasłużonym nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi Nagrody Dyrektora Szkoły.
Pani dyrektor podziękowała wszystkim pracownikom szkoły za codzienną pracę , za trud wychowania i nauki, życząc satysfakcji z jego podejmowania.
Wszyscy bardzo milo spędzili ten wyjątkowy dzień oraz dobrze się bawili.

 

Goście z Kanady


W dniu 30 września nasza szkoła gościła dwie dziewczyny z Kanady. Goście opowiadali o tradycjach, kulturze i obyczajach panujących w Kanadzie, a także w ciekawy sposób przeprowadzili konwersacje językowe z uczniami klasy VI.  Uczniowie mieli możliwość wykazania się swoimi umiejętnościami językowymi, Natomiast gościom z Kanady bardzo podobała się nasza szkoła i było to dla nich również ciekawe doświadczenie. Podczas tego spotkania panowała miła i serdeczna atmosfera. Ze względu na wysokie zainteresowanie naszych uczniów  czekamy na następną wizytę.

Dyskoteka z okazji dnia chłopaka

Dyskoteka z  okazji dnia chłopaka zorganizowana przez samorząd uczniowski. Nad uczniami czuwały panie M. Szymczak i A. Korpik.  Podczas dyskoteki wybrano Mistera którym został Kacper Bogacz. Kandydaci musieli odpowiedzieć na pytania dotyczące szkoły, gotowania i muzyki. Ponadto musieli zaprezentować się jako modele i zatańczyć.  Oprawę muzyczną zapewnili DJ Patryk i DJ Kuba- nasz absolwent, który chętnie powraca do swej dawnej szkoły.

IV Piesza Pielgrzymka Dzieci i Młodzieży do Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Niedźwiadach koło Kalisza.
 

W dniu 27 września br. miała miejsce IV Piesza Pielgrzymka Dzieci i Młodzieży do Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Niedźwiadach koło Kalisza.

W pielgrzymce oprócz dzieci z naszej szkoły wędrowali także dziadkowie, rodzice, nauczyciele. Wspólne wędrowanie rozpoczęła modlitwa w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Opiekunem grupy był ks. Paweł Żelichowski FDP. W organizację pielgrzymki zaangażował się m.in. ks. kan. Michał Kieling. W pielgrzymowanie włączyli się również ks. Jarosław Kołodziejczak i ks. Jacek Andrzejczak oraz Siostra Marietta ze Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy i Siostra Ada - Felicjanka.

Pielgrzymkę zakończyła Eucharystia sprawowana u Sióstr Karmelitanek.
 

 

 
Sprzątanie Świata

Akcja odbyła się w naszej szkole 19.09.2014 roku .Wzięli w niej udział wszyscy uczniowie oraz nauczyciele.
Koordynator akcji  Magdalena Szymczak,była odpowiedzialna za dostarczenie plakatów, ulotek, worków i rękawic – niezbędnych do sprzątania.
Sprzątano teren szkoły, a także pobocza ulic: Romańskiej, Sulisławickiej i Lechosławskiej.
 Śmieci segregowano do odpowiednich worków – niebieskich, zielonych , białych i czarnych.
Wszyscy uczestnicy bardzo zaangażowali się w akcję  „Sprzątania Świata”


 

Akcja czytania "Trylogii"

W nawiązaniu do ogólnopolskiej akcji czytania "Trylogii" także i nasza szkoła postanowiła przyczynić się do upowszechniania literatury polskiej. 
Przez dwa tygodnie od 8 do19 września nauczyciele czytali przez siebie wybrany fragment "Potopu", "Ogniem i mieczem" oraz "Pana Wołodyjowskiego" podczas długiej przerwy. Do słuchania zaproszono uczniów klas: czwartej, piątej i szóstej.

Wywiadówka
 
 
16 września 2014 roku odbędzie się spotkanie wychowawców klas z rodzicami:
klasy 0- III o godz: 1630
klasy IV- VI o godz: 1700 
 
 

Wniosek o przyznanie dofinansowania do zakupu podręczników 
w roku szkolnym 2014/2015 „Wyprawka szkolna” 
(dotyczy tylko uczniów słabowidzących, niesłyszących, słabosłyszących, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym, niepełnosprawnych ruchowo w tym z afazją, z autyzmem w tym z zespołem Aspergera oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej, posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 71b ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty)

Do pobrania wzór wniosku-specj.pdf
 

Wniosek o przyznanie dofinansowania do zakupu podręczników 
w roku szkolnym 2014/2015 „Wyprawka szkolna” 

(nie dotyczy uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego)
 
Do pobrania wzór wniosku.pdf
 

Ustalanie dochodu rodziny: ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1456, ze zmianami)

Czym jest dochód rodziny?
Dochód rodziny w rozumieniu ustawy o świadczeniach rodzinnych to przeciętny miesięczny dochód członków rodziny uzyskany w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy – w przypadku korzystania z zasiłku rodzinnego wraz z dodatkami wystarczy przedstawić zaświadczenie  (bądź kserokopię decyzji)  o pobieraniu ww. świadczeń,  a w przypadku nie korzystania z świadczeń rodzinnych niezbędne jest przedstawienie wszystkich dochodów osiąganych przez członków rodziny w roku 2012 wraz ze zaistniałymi zmianami do dnia złożenia wniosku o dofinansowanie do zakupu podręczników. 

Obecny okres zasiłkowy traw od 1 listopada 2013 r. do 31 października 2014 r. czyli rok kalendarzowy poprzedzający okres zasiłkowy to 2012 r.

Kto tworzy rodzinę ?
Zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych: „Rodzinę tworzą małżonkowie, rodzice dzieci, opiekunowie faktyczni dzieci oraz pozostające na utrzymaniu dzieci do ukończenia 25 roku życia, a także dziecko, które ukończyło 25 rok życia legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli               w związku z tą niepełnosprawnością rodzinie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy albo zasiłek dla opiekuna, o którym mowa w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów”.

Czyje dochody brane są po uwagę?
Przy obliczaniu jego wysokości uwzględnia się dochód:
małżonków,
rodziców dzieci,
opiekuna faktycznego dziecka oraz pozostające na utrzymaniu dzieci w wieku do ukończenia 25. roku życia, a także dziecko, które ukończyło 25. rok życia legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli w związku z tą niepełnosprawnością rodzinie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne.
Do członków rodziny nie zalicza się:
dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego,
dziecka pozostającego w związku małżeńskim,
pełnoletniego dziecka posiadającego własne dziecko.

Jakie dochody są sumowane?
 Dochodem w rozumieniu ustawy o świadczeniach rodzinnych po odliczeniu kwot alimentów świadczonych na rzecz innych osób są: 
przychody podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, pomniejszone                 o koszty uzyskania przychodu, należny podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenia społeczne niezaliczone do kosztów uzyskania przychodu oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne,
deklarowany w oświadczeniu dochód działalności podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym             od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, pomniejszone o należny zryczałtowany podatek dochodowy i składki na ubezpieczenia społeczne  i zdrowotne,
inne dochody niepodlegające opodatkowaniu na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych np.: alimenty otrzymywane                        na dzieci.
Do dochodu ustalonego nie wlicza się: świadczeń rodzinnych otrzymywanych na dziecko.

Dokumentowanie dochodu:
Do wniosku o dofinansowanie zakupu podręczników z programu „Wyprawka szkolna” dla uczniów spełniających kryterium dochodowe należy dołączyć:
w przypadku korzystania z zasiłku rodzinnego wraz z dodatkami wystarczy przedstawić zaświadczenie (bądź kserokopię decyzji)  o pobieraniu ww. świadczeń, 
lub
rodziny, które do tej pory nie korzystały z tej formy pomocy mogą w najbliższych miesiącach (sierpień, początek września) złożyć w gminie (właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie) wniosek o to świadczenie, 
lub
dołączyć do wniosku zaświadczenie (z Urzędu Skarbowego) o wysokości dochodów osiąganych przez członków rodziny w roku 2012 wraz                          z zaistniałymi zmianami do dnia złożenia wniosku o dofinansowanie do zakupu podręczników oraz inne dokumenty wskazane w  Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 3 stycznia 2013 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne                         (Dz. U. z 2013 r., poz. 3), a w uzasadnionych przypadkach zamiast zaświadczenia może być dołączone oświadczenie o wysokości dochodów.

SZKOŁA PODSTAWOWA 
UCZNIOWIE KLAS VI
 
1. MIEJSCE I TERMIN SKŁADANIA WNIOSKU
Wniosek o dofinansowanie zakupu podręczników składa się do dyrektora szkoły, do której uczeń będzie uczęszczał w roku szkolnym 2014/2015.
Wniosek składa się w terminie ustalonym odpowiednio przez wójta gminy, burmistrza lub prezydenta miasta, właściwego dla siedziby szkoły.
Do wniosku należy załączyć, w zależności od sytuacji zaświadczenie (bądź kserokopie decyzji) o korzystaniu z zasiłku rodzinnego lub zasiłku rodzinnego wraz z dodatkami, a w wyjątkowych sytuacjach oświadczenie o wysokości dochodów, a w przypadku ucznia, którego rodzina nie spełnia kryterium dochodowego, lecz znajduje się w trudnej sytuacji życiowej uzasadnienie wniosku.
Dokumentowanie dochodu: 
w przypadku korzystania ze świadczeń rodzinnych wraz z dodatkami wystarczy przedstawić zaświadczenie (bądź kserokopię decyzji) o pobieraniu świadczenia,
lub
rodziny, które do tej pory nie korzystały z tej formy pomocy mogą w najbliższych miesiącach (sierpień, początek września) złożyć w gminie (właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie) wniosek o to świadczenie, 
lub
w wyjątkowych sytuacjach dołączyć do wniosku zaświadczenie (z Urzędu Skarbowego) o wysokości dochodów osiąganych przez członków rodziny w roku 2012 wraz z zaistniałymi zmianami do dnia złożenia wniosku o dofinansowanie do zakupu podręczników oraz inne dokumenty wskazane w  Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 3 stycznia 2013 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (Dz. U. z 2013 r., poz. 3), a w uzasadnionych przypadkach zamiast zaświadczenia może być dołączone oświadczenie o wysokości dochodów.
2. KTO MOŻE ZŁOŻYĆ WNIOSEK
Pomoc udzielana jest na wniosek rodziców ucznia, prawnych opiekunów, rodziców zastępczych, a także nauczyciela, pracownika socjalnego lub innej osoby, za zgodą przedstawiciela ustawowego lub rodziców zastępczych.
3. KRYTERIA PRZYZNAWANIA POMOCY
Pomoc w formie dofinansowania na zakup podręczników będzie przysługiwać:
1) uczniom pochodzącym z rodzin spełniających kryterium dochodowe, o którym mowa w art. 5 ust.1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1456, ze zmianami), tj. 539 zł na osobę w rodzinie;
2) uczniom pochodzącym z rodzin niespełniających ww. kryterium dochodowego, w przypadkach określonych w art. 7 (np. bezrobocia, niepełnosprawności, długotrwałej lub ciężkiej choroby, bezradności w sprawach opiekuńczo – wychowawczych, przemocy w rodzinie, alkoholizmu lub narkomanii, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych, zdarzenia losowego i sytuacji kryzysowej) ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2013 r., poz. 182 ze zmianami), na podstawie decyzji dyrektora szkoły, do której uczęszcza uczeń;
4. WYSOKOŚĆ DOFINANSOWANIA
Dofinansowanie zakupu podręczników w roku 2014 r. będzie wynosić do 325,00 zł. 
5. ROZLICZENIE ZAKUPU
Zwrot kosztów zakupu podręczników następuje po przedłożeniu dowodu zakupu do wysokości wartości pomocy określonej w rozporządzeniu.
Dowodem zakupu jest faktura VAT wystawiona imiennie na ucznia, rodzica, prawnego opiekuna, rodzica zastępczego, rachunek, paragon lub oświadczenie o zakupie podręczników. Do oświadczenia należy dołączyć informację o rozliczeniu wydatków tylko w ramach Rządowego programu pomocy uczniom w roku 2014 „Wyprawka szkolna”.
  W przypadku  zbiorowego zakupu podręczników zwrot kosztów następuje po okazaniu dowodu zakupu zawierającego następujące informacje:
1) imię i nazwisko ucznia,
2) klasa do której uczeń będzie uczęszczała w roku szkolnym 2014/2015,
3) adres szkoły,
4) wykaz zakupionych podręczników,
5) kwota zakupu,
6) data zakupu,
7) czytelny podpis podmiotu dokonującego zakupu.
 

SZKOŁA PODSTAWOWA 
UCZNIOWIE KLAS II-III
 
1. MIEJSCE I TERMIN SKŁADANIA WNIOSKU
Wniosek o dofinansowanie zakupu podręczników składa się do dyrektora szkoły, do której uczeń będzie uczęszczał w roku szkolnym 2014/2015.
Wniosek składa się w terminie ustalonym odpowiednio przez wójta gminy, burmistrza lub prezydenta miasta, właściwego dla siedziby szkoły.
Do wniosku należy załączyć, w zależności od sytuacji zaświadczenie (bądź kserokopie decyzji) o korzystaniu z zasiłku rodzinnego lub zasiłku rodzinnego wraz z dodatkami, a w wyjątkowych sytuacjach oświadczenie o wysokości dochodów, a w przypadku ucznia, którego rodzina nie spełnia kryterium dochodowego, lecz znajduje się w trudnej sytuacji życiowej uzasadnienie wniosku.
Dokumentowanie dochodu: 
w przypadku korzystania ze świadczeń rodzinnych wraz z dodatkami wystarczy przedstawić zaświadczenie (bądź kserokopię decyzji) o pobieraniu świadczenia,
lub
rodziny, które do tej pory nie korzystały z tej formy pomocy mogą w najbliższych miesiącach (sierpień, początek września) złożyć w gminie (właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie) wniosek o to świadczenie, 
lub
w wyjątkowych sytuacjach dołączyć do wniosku zaświadczenie (z Urzędu Skarbowego) o wysokości dochodów osiąganych przez członków rodziny w roku 2012 wraz z zaistniałymi zmianami do dnia złożenia wniosku o dofinansowanie do zakupu podręczników oraz inne dokumenty wskazane w  Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 3 stycznia 2013 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (Dz. U. z 2013 r., poz. 3), a w uzasadnionych przypadkach zamiast zaświadczenia może być dołączone oświadczenie o wysokości dochodów.
2. KTO MOŻE ZŁOŻYĆ WNIOSEK
Pomoc udzielana jest na wniosek rodziców ucznia, prawnych opiekunów, rodziców zastępczych, a także nauczyciela, pracownika socjalnego lub innej osoby, za zgodą przedstawiciela ustawowego lub rodziców zastępczych.
3. KRYTERIA PRZYZNAWANIA POMOCY
Pomoc w formie dofinansowania na zakup podręczników będzie przysługiwać:
1) uczniom pochodzącym z rodzin spełniających kryterium dochodowe, o którym mowa w art. 5 ust.1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1456, ze zmianami), tj. 539 zł na osobę w rodzinie;
2) uczniom pochodzącym z rodzin niespełniających ww. kryterium dochodowego, w przypadkach określonych w art. 7 (np. bezrobocia, niepełnosprawności, długotrwałej lub ciężkiej choroby, bezradności w sprawach opiekuńczo – wychowawczych, przemocy w rodzinie, alkoholizmu lub narkomanii, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych, zdarzenia losowego i sytuacji kryzysowej) ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2013 r., poz. 182 ze zmianami), na podstawie decyzji dyrektora szkoły, do której uczęszcza uczeń;
4. WYSOKOŚĆ DOFINANSOWANIA
Dofinansowanie zakupu podręczników w roku 2014 r. będzie wynosić do 225,00 zł. 
5. ROZLICZENIE ZAKUPU
Zwrot kosztów zakupu podręczników następuje po przedłożeniu dowodu zakupu do wysokości wartości pomocy określonej w rozporządzeniu.
Dowodem zakupu jest faktura VAT wystawiona imiennie na ucznia, rodzica, prawnego opiekuna, rodzica zastępczego, rachunek, paragon lub oświadczenie o zakupie podręczników. Do oświadczenia należy dołączyć informację o rozliczeniu wydatków tylko w ramach Rządowego programu pomocy uczniom w roku 2014 „Wyprawka szkolna”.
  W przypadku  zbiorowego zakupu podręczników zwrot kosztów następuje po okazaniu dowodu zakupu zawierającego następujące informacje:
1) imię i nazwisko ucznia,
2) klasa do której uczeń będzie uczęszczała w roku szkolnym 2014/2015,
3) adres szkoły,
4) wykaz zakupionych podręczników,
5) kwota zakupu,
6) data zakupu,
7) czytelny podpis podmiotu dokonującego zakupu.
 

UWAGA !!
Rządowy program pomocy uczniom w 2014 r. 
„Wyprawka szkolna” 
 
Wnioski można pobierać i składać w sekretariacie szkoły w godzinach 730 – 1530 w terminie do 12.09.2014r.
 
Wszelkie informacje znajdują się na również na stronie Kuratorium Oświaty Poznań (link poniżej).
http://www.ko.poznan.pl/?page=1653
 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015

1 września 2014 r społeczność naszej szkoły uroczyście powitała nowy rok szkolny 2014/2015. Tego dnia uczniowie wraz z rodzicami oraz gronem pedagogicznym uczestniczyli w akademii, która przygotowana została pod kierunkiem Pani Katarzyny Sibińskiej. Uroczystość rozpoczęła przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego słowami:
"Pierwszego września jak co roku spotykamy się, aby w uroczysty sposób pożegnać dwumiesięczny okres wakacji, podczas których podróżowaliśmy po innych krajach, chodziliśmy po górach, kąpaliśmy się w morzu i jeziorach lub po prostu odpoczywaliśmy w domu zbierając siły na nowe 10 miesięcy nauki. Pierwszego września to jednak także ważna data z innego względu. Tego dnia o świcie 1939 roku, atakiem hitlerowskich Niemiec na polską placówkę na westerplatte rozpoczęła się trwająca 36 dni wojna obronna Polski. Rozpoczęła się zarazem II wojna światowa. Najstraszniejsza wojna w historii Polski i całego świata trwała 6 lat i pochłonęła ponad 50 milionów istnień ludzkich."Po wysłuchaniu całości przedstawienia, Pani dyrektor szkoły Beata Raczak powitała wszystkich uczniów życząc im wytrwałości w pokonywaniu wszelkich trudności oraz sukcesów w nauce, nauczycielom satysfakcji z pracy, a obecnym na uroczystości rodzicom owocnej współpracy ze szkołą i zadowolenia z postępów w nauce ich dzieci.

Uwaga! Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015
 
 odbędzie się 1 września br. o godz. 915 w szkole, natomiast Msza św. o godz. 800 w Kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Kaliszu.

Serdecznie zapraszamy uczniów oraz rodziców.
 

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2013/2014
 
W dniu 27 czerwca br. o godz 1000 uczniowie z rodzicami oraz Dyrektorem Szkoły wraz z gronem pedagogicznym zgromadzili się w szkole, aby uczestniczyć w uroczystości zakończenia roku szkolnego. Uczniowie klasy szóstej zaprezentowali część artystyczną pod kierunkiem p. M. Trzęsowskiej. Po wystąpieniu, głos zabrała Pani Dyrektor Beata Raczak, która podziękowała uczniom za całoroczną pracę. Wraz z przewodniczącą Rady Rodziców wręczyła nagrody uczniom, którzy wyróżniali się w nauce, w sporcie i zachowaniu. Na koniec życzyła wszystkim zebranym wspaniałego wypoczynku. Po zakończonej uroczystości, uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas, gdzie rozdano świadectwa.
 
  

Fotorelacja w zakładce "Album"
 

 
Wycieczka do Warszawy
 
W dniu 10 czerwca 2014 roku uczniowie naszej szkoły pod opieką p.Magdaleny Szymczak, p. Anny Paluszczak, p. Anity Ibusz oraz p. Krystyny Zawarskiej poznawali zakątki stolicy naszego kraju- WARSZAWY. Napięty harmonogram wyjazdu zawierał zarówno atrakcje naukowe jak i kulturalne. Uczniowie poznali i doświadczyli odkryć w Centrum Nauki Kopernik. Zwiedzili ponad 450 eksponatów w sześciu tematycznych galeriach oraz zaawansowane  technologie i multimedia, ale też proste rozwiązania często oparte na wynalazkach sprzed wielu lat.
 
Poza wizytą w Centrum Nauki Kopernik były również inne atrakcje takie jak:
 
1. Zwiedzanie Warszawy z przewodnikiem: Plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta
2. Stare Miasto: Rynek z Syrenką, Katedra św. Jana Chrzciciela, Mury Miejskie, Pomnik Małego Powstańca
3. Krakowskie Przedmieście z Kościołem św,Krzyża, Pałac Prezydencki, Grób Nieznanego Żołnierza, Pałac Kultury i Nauki.
 
Pobyt w stolicy okazał się ciekawym doświadczeniem. Wszyscy wrócili uśmiechnięci i pełni wrażeń, z głową bogatą w pomysły na kolejną wyprawę.
 


 
Straż Miejska

      2 czerwca 14 r. uczniowie klas 0-3 uczestniczyli w lekcji edukacyjnej w siedzibie Straży Miejskiej Kalisza. Dzieci wzięły udział w 3 blokach tematycznych:

-MAŁY OPIEKUN PSA

Spotkanie polegało na przekazaniu najmłodszym podstawowych wiadomości na temat przepisów dotyczących sprawowania właściwej opieki nad psami. Prowadzący omówili z dziećmi zasady postępowania w przypadku ataku agresywnego czworonoga. Celem zajęć było również uświadomienie uczestnikom, że posiadanie psa to nie tylko zabawa, ale także obowiązki. Ponadto w trakcie pogadanki poruszono tematy związane ze sprzątaniem odchodów pozostawionych przez pupila. Strażnik omówił też prowadzenie psa na smyczy, oraz zasady opieki nad czworonogiem w miejscach publicznych. Dzieci wzięły też udział w konkursie plastycznym na temat psów.

 -CHCĘ BYĆ BEZPIECZNY

To projekt profilaktyczny poruszający najważniejsze kwestie związane z bezpieczeństwem takie jak: bezpieczeństwo na drodze, kontakt z obcym, właściwe postępowanie z psem, używanie fajerwerków itp. Podczas omawiania tych zagadnień strażnicy uatrakcyjnili zajęcia tematycznymi filmami edukacyjnymi.

 -BEZPIECZNA DROGA Z RADAMI SPONGEBOBA

"Bezpieczna Droga z Radami SpongeBoba" to ogólnopolska kampania społeczna na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym dzieci. Poprzez zabawę i interakcję uczestnicy zajęć wyrabiają nawyk bezpiecznego zachowania się na drodze w trzech obszarach: dziecko-pieszy, dziecko-pasażer auta i dziecko na rowerze. Zdobywając wiedzę dzieci dokonywały prawidłowego wyboru w specjalnie przygotowanym dla najmłodszych teście. Odpowiedzi na zadawane przez SpongeBoba pytania, skonstruowane są w dość humorystyczny sposób tak, aby poza merytorycznym przekazem, dzieci miały okazję do robienia tego, co lubią najbardziej, czyli śmiania się do łez!      2 czerwca 2014r. uczniowie klas 0-3 uczestniczyli w lekcji edukacyjnej w siedzibie Straży Miejskiej Kalisza. Dzieci wzięły udział w 3 blokach tematycznych:

 


Konkurs Czytelniczy " Świat naszych lektur"

XI raz w „Świecie naszych lektur”

W piątek, 30 maja 2014 r. po raz jedenasty w szranki turniejowe stanęli uczestnicy Międzyszkolnego Konkursu Czytelniczego „Świat naszych lektur”, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa Nr 23 im. E. Kor-Walczaka w Kaliszu. W tym roku ze względu na to, iż szkoła od ubiegłego roku posiada patrona, konkursową listę lektur rozszerzono o pozycję książkową jego autorstwa: „Opowieści czterech jeźdźców. Baśnie i legendy Ziemi Kaliskiej”. Konkurs zainicjowany i corocznie prowadzony przez Katarzynę Sibińską – nauczycielkę SP Nr 23 adresowany jest do uczniów klas II i III i ma na celu rozbudzanie zainteresowań czytelniczych i kształtowanie wrażliwości na piękno poezji i prozy dziecięcej. Rywalizacja drużyn wymagała wykazania się sprawnością w zakresie pracy z tekstem, jego interpretacji, budowania poprawnych wypowiedzi, a także współpracy w zespole. Na zaproszenie organizatorów przybyło pięć dwuosobowych zespołów z kaliskich szkół podstawowych: nr 6, 7, 10,15 i 22. Konkurs rozpoczęły quizy i testy sprawdzające znajomość treści poszczególnych lektur. W dalszej części uczestnicy sprawdzili swój refleks, starając się jak najszybciej odpowiedzieć na zestaw 30 tematycznych pytań. Kolejnym zadaniem było samodzielne ułożenie urodzinowej mruczanki Kubusia  Puchatka i jej zaprezentowanie. Rywalizację zakończyło zadanie związane z kaliską legendą autorstwa Eligiusza Kor-Walczaka pt. „Dorotka”. Uczestnicy mieli za zadanie ułożenie puzzli, na podstawie których należało podać tytuł lektury oraz jej autora, a także w formie dramy przedstawić wybraną przygodę z tej książki.

Pierwsze miejsce w rywalizacji zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 6, drugie miejsce przypadło Szkole Podstawowej nr 7, a trzecie miejsce przypadło Szkole Podstawowej nr 10. Z rąk pani dyrektor szkoły Beaty Raczak oraz przewodniczącej jury Joanny Dembowej laureaci oraz uczestnicy odebrali nagrody i pamiątkowe dyplomy.

Konkurs wsparli sponsorzy: firma INFORMAT, Piekarnia Stanisława Paraczyńskiego oraz Rada Rodziców.

 
Wycieczka do Opery w Poznaniu
 
 
W dniu 30.05.2014 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 23 im. E. Kor- Walczaka w Kaliszu wzięli udział w wycieczce do Opery w Poznaniu połączonej ze zwiedzaniem w Palmiarni. Dzieci brały udział w spektaklu operowym "Jaś i Małgosia" z zaciekawieniem oraz skupieniem oglądały operę przedstawiającą losy rodzeństwa. Po zakończeniu spektaklu mali odbiorcy sztuki operowej podziwiali okazały budynek Opery Poznańskiej.
Następnie udali się do Palmiarni, gdzie od progu powitał ich tropikalny klimat z mnóstwem różnorodnych roślin. Dzieciom najbardziej przypadły do gustu ryby, które mogły obserwować z bliska, a nawet dotykać. Dużym zaciekawieniem cieszyły się rośliny mięsożerne. Wizyta w Palmiarni okazała się niezapomnianą podróżą po odległych kontynentach, wśród bogatej roślinności różnych stref klimatycznych.
 


VIII Konkurs Poetycki im. Marii Konopnickiej w Zespole Szkół nr 7 w Kaliszu

Uprzejmie informuję, iż uczeń naszej szkoły Maciej Ibusz został laureatem VIII Konkursu Poetyckiego im. Marii Konopnickiej organizowanego dla uczniów klas I- III szkół podstawowych.
 
Gratulujemy!


 
 "Czyste powietrze wokół nas"- program przedszkolnej edukacji antytytoniowej


W maju 2014 r. grupa dzieci z oddziału przedszkolnego zakończyła realizację programu przedszkolnej edukacji antytytoniowej.


Cele ogólne programu:

- Wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na

dym tytoniowy.

-Zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy

przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub, gdy dorośli palą przy nich

tytoń

Cele szczegółowe programu:

- uczenie dzieci szacunku do otaczającego świata

- zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego

- wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymu

papierosowego

- zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów

- zwiększenie wrażliwości dzieci na miejsca, w których mogą być

narażane na dym.

 Przeprowadzony program miał charakter profilaktyczny i składał się z 5 zajęć

warsztatowych.

Poszczególne zajęcia skoncentrowane były na odbiorze wrażeń poprzez

oddziaływania na wiele zmysłów dzieci oraz dostosowane do rozwoju poznawczego, aktywności, doświadczeń i potrzeb dziecka.

 Założeniem programu było wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności

radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy. Uczniowie byli bardzo poruszeni i zainteresowani omawianą tematyką, bo jak się okazało, w ich otoczeniu jest wiele bliskich osób, które uległy temu zgubnemu nałogowi.

Dzięki tym zajęciom dzieci posiadły wiedzę dotyczącą szkodliwości dymu, obserwowały źródła dymu, projektowały własny znaczek- "Nie pal przy mnie", który wręczały palącym członkom rodziny , nauczyły się piosenki o bohaterze programu – Dinusiu”.

Na zakończenie programu dzieci otrzymały pamiątkowy odblask z Dinkiem.

W przebiegu zajęć warsztatowych wykorzystywane były metody aktywizujące, których istotą jest umożliwienie dzieciom zaangażowania wszystkich zmysłów i podjęcia różnych form aktywności w procesie zdobywania informacji i kształtowania umiejętności.

Zajęcia przeprowadziła wychowawczyni- Justyna Klaska- koord. SzPZ

 

Fotorelacja w zakładce "Album"


V Międzyszkolny Konkurs "Szkół Promujących Zdrowie"> Zdrowie - nasz skarb<
 
24 kwietnia 2014 r. nastąpiło podsumowanie i rozstrzygnięcie konkursu V Międzyszkolnego Konkursu "Szkół Promujących Zdrowie". Tegoroczna edycja dotyczyła przygotowania przez drużyny klas IV- VI multimedialnej prezentacji w programie Power Point. Pokaz zawierać miał działania i przedsięwzięcia danej placówki w projekcje Szkół Promujących Zdrowie w ciągu minionych 12 miesięcy.
Spośród zgłoszonych do konkursu zespołów wybrano i nagrodzono najciekawsze prezentacje. Decyzją jury, w skład którego weszli: Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 23 w Kaliszu - Pani Beata Raczak, Zespół z PSSE w Kaliszu: z-ca Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kaliszu - Pani Barbara Gogolewska i Pani Elżbieta Wojtyła- kierownik sekcji higieny i promocji zdrowia oraz koordynator Szkoły Promującej Zdrowie w Szkole Podstawowej nr 23 i organizator konkursu - Pani Justyna Klaska, ustalono iż:
- I miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 5 w Ostrowie Wielkopolskim
(uczniowie: Anna Suchecka, Natalia Usarek, Amelia Waliszewska, koordynator- opiekun: Pani Katarzyna Krawczyk)
- Wyróżnienie otrzymała Szkoła Podstawowa nr 16 w Kaliszu
( uczennica: Karolina Caruk, koordynator- opiekun Pani Violetta Rachwalska).
   Uroczyste wręczenie pucharów, nagród i dyplomów nastąpiło podczas apelu szkolnego dn. 5 maja br. Upominki zasponsorowały: SP23 Kalisz, PSSE Kalisz.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie i zachęcamy do uczestnictwa w kolejnych edycjach.
 
Fotorelacja w zakładce "Album"

Ile kilogramów dźwigam w tornistrze? - wielka akcja ważenia szkolnych plecaków
W ostatni poniedziałek kwietnia, odbyło się w naszej placówce sprawdzanie ciężaru uczniowskich tornistrów. Akcja ważenia plecaków była dla dzieci zaskoczeniem, szczególnie, iż jej wyniki wywołały u większości niemałe zdziwienie. Jak wiadomo uczniowie dźwigają na swych ramionach wiele potrzebnych materiałów na zajęcia szkolne, jednak nie rzadko w tornistrach znajdują się zbędne elementy: niepotrzebne zeszyty, notesy, dodatkowe teczki, pamiętniki, prasa młodzieżowa, karty do gry lub notesy, więcej niż jeden piórnik czy kosmetyczki. Jak podaje Państwowa Inspekcja Sanitarna, według badań Centralnego Instytutu Ochrony Pracy- Państwowego Instytutu Badawczego, ciężar szkolnego tornistra/ plecaka nie powinien przekraczać 10-15% masy ciała ucznia. Niestety u około połowy badanych dzieci waga tornistra wyniosła więcej niż zalecenia. "Rekordzista" miał prawie 8,5 kg plecak!
Każdy uczeń został poinformowany o ciężarze swojego plecaka, ewentualnie  jego przekroczeniu i sposobie zmniejszenia przynoszonych do szkoły przyborów. Akcja z pewnością będzie powtarzana regularnie, by dopilnować uczniów i uświadomić im oraz ich rodzicom jak wielkie znaczenie dla zdrowia, ma dbanie i kontrolowanie między innymi prawidłowego obciążenia kręgosłupa.
 

 Ciepłych, spokojnych i pełnych radosnej nadziei

świąt Zmartwychwstania Pańskiego,

a także wyjątkowych spotkań z budzącą do życia przyrodą.

Aby Zmartwychwstały Chrystus obudził to, co jeszcze uśpione.

Radosnych Świąt w gronie najbliższych

życzą

Dyrektor, grono pedagogiczne, pracownicy AiO oraz uczniowie i  ich rodzice

Szkoły Podstawowej nr 23 im. Eligiusza Kor-Walczaka w Kaliszu


 Konkurs na najładniejszą ozdobę Wielkanocną
 
Dnia 16 kwietnia 2014 roku odbyło się rozstrzygnięcie Konkursu na najładniejszą ozdobę Wielkanocną. Nagrodzeni zostali:
kl. IV - VI                                                         kl.0 - III
 
I miejsce - Weronika Skalska                             I miejsce - Milena Adamczak
II miejsce - Natalia Sztukowska                        II miejsce - Gabriela Olszewska
III miejsce - Natalia Czarnek                   III miejsce - Maciej Niemiec
 
                                           GRATULUJEMY!!!
 
Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali drobne upominki.
 

 
Konkurs -"Mam talent"
 
odbył się 2 kwietnia 2014r w Gimnazjum nr 2 w Kaliszu pokazał jaki ogromny talent drzemie w jednym z naszych uczniów.
Wiktor Wytwer uczeń klasy III zdobył wyróżnienie oraz nagrodę rzeczową za żywiołowy taniec współczesny.
Jednak to nie wszystko! Nasz uczeń jeszcze tego samego dnia w Centrum Kultury i Sztuki zdobył  I miejsce. Wszystkich, którzy chcą się przekonać o talencie Wiktora zapraszamy na Lastradę, aby obejrzeć jego pokaz na żywo!
 
GRATULUJEMY :)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 

Wywiadówka
 
27 marca 2014 roku odbędzie się spotkanie wychowawców klas z rodzicami:
klasy 0- III o godz: 1630
klasy IV- VI o godz: 1700 
 
 
 
 
 


 
Wiosenne śniadanko
Dnia 21.03.2014r odbyło się w naszej szkole zdrowe śniadanko. 
Uczniowie samodzielnie przygotowywali wiosenne kanapki i sałatki owocowe. Po śniadanku klasy zaprezentowały piosenki i wiersze o tematyce zdrowotnej. 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
"Moje miasto bez elektrośmieci"
 
W dniu 12 marca br. w Szkole Podstawowej nr 23 im. Eligiusza Kor - Walczaka w Kaliszu odbyła się kolejna zbiórka elektrośmieci. Akcja poprzedzona została cyklem zajęć dotyczących selektywnej zbiórki zużytego sprzętu w oparciu o bezpłatne pakiety edukacyjne, które  szkoła otrzymała na początku roku szkolnego. Uczniowie z dużym zapałem włączyli się w działania. Każdy otrzymał ulotkę informacyjną, ponadto na terenie osiedla zostały rozwieszone plakaty. Uczniowie w zbiórkę włączyli nie tylko swoich rodziców, ale też dalszą rodzinę i znajomych. Elektrośmieci zostały bezpłatnie odebrane przez organizację Elektro- Eko. Kolejnym etapem działań będzie konkurs plastyczny na temat zdobytych doświadczeń związanych z tą pożyteczną akcją.
Dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie włączyli się do akcji.


Rekolekcje Wielkopostne
 
odbędą się w dniach od 31.03 do 2.04.2014r
o godz: 1130 Msza Święta
w Kościele parafialnym p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego

 
     Zbiórka elektrośmieci
 
Przynieś zużyty:
 
>sprzęt RTV, AGD
>komputery , telewizory
>pralki, lodówki, kuchenki
>radia, miksery, suszarki
>sprzęt na prąd lub baterie
 
Data i miejsce zbiórki
 
12 marca 2014r (środa)
 
Od godz. 800- 1400
 
Szkoła Podstawowa nr 23 im. Eligiusza Kor- Walczaka w Kaliszu

 
 

 
 
    Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz 
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 23
im. E. Kor-Walczaka w Kaliszu    
zapraszają na DRZWI OTWARTE
27 marca 2014 r. o godzinie 1700-1830
 
Serdecznie Zapraszamy

 Dzień Życzliwości
 
Dnia 21 lutego 2014 w Szkole Podstawowym nr 23 im. Eligiusza Kor - Walczaka odbył się Dzień Życzliwości.
Ubrani w kolorowe stroje uczniowie przedstawiali cytaty opisujące życzliwość.
 
 
A oto cytat, który spodobał się najbardziej: " Ile życzliwości tyle radości :) " 
 
 
 

Niecodzienna wizyta w Szkole Podstawowej nr 23 im. Eligiusza Kor-Walczaka w Kaliszu.
Senator RP Pan W. Sitarz i Radna Sejmiku Wojewódzkiego Pani B. Nowak odwiedzili 23 stycznia br. Szkołę Podstawową nr 23 w Kaliszu. Okazją do wizyty była 69  rocznica wyzwolenia Kalisza spod okupacji niemieckiej oraz   wręczenie nagrody ufundowanej przez Pana Senatora za pierwsze miejsce w etapie rejonowym konkursu „Z ortografią za pan brat” organizowanym przez kaliski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli. Zwyciężczynią konkursu jest uczennica klasy szóstej SP nr 23 – Nikola Sośnicka.  Autorka dyktand -   Radna Sejmiku i równocześnie metodyk języka polskiego - Pani B. Nowak zaakcentowała  to, jak bardzo Polacy dbali o swój język w czasach, kiedy jego użycie było zakazane. Podkreśliła, że podobnie jak nasi przodkowie, tak i my powinniśmy starać się nie kaleczyć go  ani w mowie, ani w piśmie.  Goście wręczyli nagrodę  podczas uroczystego apelu przygotowanego z okazji wyzwolenia naszego miasta.

AKADEMIA AQUAFRESH
III EDYCJA OGÓLNOPOLSKIEGO PROGRAMU EDUKACJI ZDROWOTNEJ
DLA PRZEDSZKOLAKÓW


W roku szkolnym 2013/2014 dzieci z oddziału przedszkolnego naszej szkoły biorą udział w programie, w ramach którego wspólnie z „Pastusiami” uczą się dbania o higienę jamy ustnej. Program realizowany jest w wielu placówkach w różnych grupach wiekowych. Swoim zasięgiem obejmie aż  500 000 dzieci. W Polsce problem próchnicy jest nadal znaczący, badania wskazują, że jesteśmy w czołówce krajów z największym procentem dzieci chorujących na tę chorobę!

„Akademia Aquafresh” stawia sobie za cel nauczenie jak największej grupy dzieci zasad higieny jamy ustnej poprzez zabawę ale i regularne zajęcia praktyczne, które mamy nadzieję, dzięki kontynuowaniu wraz z rodzicami w domach, przyczynią się do zmniejszenia odsetka dzieci z próchnicą w Polsce.

W ramach „Akademii Aquafresh” przedszkola i szkoły otrzymują pakiety bezpłatnych materiałów edukacyjnych licznymi grami i zabawami.
Patronat Honorowy nad tegoroczną edycją „Akademii Aquafresh” objęli:
Instytut Matki i Dziecka oraz Polskie Towarzystwo Lekarskie.

 

Życzenia świąteczne
 
Świąt wypełnionych ciepłem i radością oraz życzliwości i uśmiechu na każdy dzień Nowego Roku 2014
 
życzą

Dyrektor Beata Raczak,nauczyciele,pracownicy AiO, rodzice oraz uczniowie
Szkoły Podstawowej nr 23
im. Eligiusza Kor – Walczaka w  Kaliszu

 
Dzień Patrona oraz Jasełka Bożonarodzeniowe
 
W dniu 20 grudnia 2013 r w naszej szkole obchodziliśmy Dzień naszego Patrona
Eligiusza Kor- Walczaka połączony z Jasełkami Bożonarodzeniowymi. Dzień patrona był obchodzony w 100 rocznicę jego urodzin, która przypada na 1 grudnia. Uczniowie świetnie odegrali scenę z życia naszego patrona, nawiązującą zarówno do jego twórczości jak i zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Przedstawienie wprowadziło widzów w bożonarodzeniowy nastrój. Po części artystycznej pani Karolina Kaczmarek ogłosiła wyniki konkursu na najciekawszą grę dydaktyczną z j. angielskiego. Na zakończenie spotkania pani Dyrektor Beata Raczak złożyła wszystkim obecnym najgorętsze życzenia świąteczne.    

 
 
Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka 
 
 W ramach przygotowań do tego dnia w naszej szkole zostały zorganizowane zajęcia, w czasie których uczniowie mieli możliwość zapoznania się z prawami, które im przysługują na podstawie prezentacji multimedialnej. Wzbogaceni o tą wiedzę samodzielnie odgadywali łamane prawo im przysługujące układając domino. Następnie został zorganizowany konkurs szkolny na najciekawszy plakat klasowy dotyczący podstawowych praw człowieka. Klasa VI okazała się bezkonkurencyjna, gdyż zajęła I miejsce i tym samym zdobyła nagrodę w postaci "Dnia bez pytania". Wyróżnienie otrzymała klasa IV. Plakaty zostały zaprezentowane na gazetce na szkolnym korytarzu.
 


Mikołajki 2013 w oddziale przedszkolnym
 
Jak co roku 6 grudnia, przedszkolaki z naszej placówki świętowały Dzień Św. Mikołaja. Od kilku dni trwały intensywne przygotowania: nauka wierszy i piosenek, dekoracja sali, ubieranie choinki oraz tematyczne prace plastyczne. Dzieci z niecierpliwością oczekiwały przybycia Świętego oraz upominków. Po śniadaniu rozpoczęły się poszukiwania w szkole Mikołaja i prezentów. W końcu okazało się, iż paczki dla każdego przedszkolaka Mikołaj zostawił pod szkolną choinką. Dzieci z uśmiechem i radością powróciły do sali i wspólnie oglądały prezenty.

Święto Niepodległości 11 listopada
 
W dniu 10 listopada 2013 r w naszej szkole odbyła się akademia z okazji 95 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Akademię rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie Pani Dyrektor scenę oddała aktorom. Chór odśpiewał patriotyczne pieśni, natomiast aktorzy świetnie oddali klimat wydarzeń z dnia 11 listopada 1918r. Na pewno wszyscy zapamiętali naszą koleżankę ubraną na biało czerwono w roli Polski, którą związali trzej zaborcy. Inscenizacja ta bardzo obrazowo i dosłownie przedstawiła zdarzenia z tamtych czasów. 
 

Światowy Dzień Hospicium i Opieki Paliatywnej "Żonkilowe Pola Nadziei"
 
W dniu 3 października 2013r w przeddzień Światowego Dnia Hospicjum i Opieki Paliatywnej na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Kaliszu odbyła się I edycja akcji „Żonkilowe Pola Nadziei”.  Pani Dyrektor Beata Raczak wraz z uczniami oraz nauczycielami z naszej szkoły uczestniczyła w tej akcji. Wszyscy uczestnicy wspólnie założyli pole nadziei.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się również : Wiceprezydent Miasta Kalisza Pan Dariusz Grodziński, który objął honorowy patronat nad akcją, Pani Irena Kasprzak Prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum św. Józefa” w Ostrowie Wielkopolskim wraz ze współpracownikami, Pan płk Krzysztof Jędrzejak zastępca kom. COSSW w Kaliszu wraz ze słuchaczami szkolenia zawodowego na stopień podoficerski, Pan Mariusz Witczak – Naczelnik Wydziału Edukacji, Radny Rady Miejskiej Kalisza Pan Radosław Kołaciński oraz uczniowie wraz z opiekunami ze  SP nr 22, SP nr 8 oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu.
Kampania „Pola Nadziei” jest ogólnoświatową akcją edukacyjno –charytatywną na rzecz hospicjów. Na terenie Kalisza, w Szczypiornie sadzenie żonkili zapoczątkował 2 lata temu COSSW w Kaliszu.
Po części artystycznej zaproszeni goście, rodzice, nauczyciele i uczniowie wspólnie zasadzili 200 cebulek żonkili, które jesienią obumrą, aby wiosną rozkwitnąć przypominając o ważnej roli drugiego człowieka wobec ciężko chorego i o radości z niesienia pomocy.
Źródło : http://szkola-szczypiorno.pl/zonkilowe-pola-nadziei-3/?nggpage=2

 
Sprzątanie Świata 2013 

 
W piątek 20 września 2013 roku w naszej szkole odbył się finał akcji Sprzątanie Świata 2013. Edycja 20 minęła pod hasłem „Odkrywamy czystą Polskę”. Wzięli  w niej udział uczniowie klas młodszych i starszych. Akcja ma na celu naukę selektywnej zbiórki odpadów, poszanowanie środowiska, integrację człowieka z naturą, kształtowanie nawyków ekologicznych oraz czynienie otoczenia czystszym i zdrowszym. Dzieci pod opieką nauczycieli zaopatrzeni w worki i rękawice sprzątali teren przy ulicy Lechosławskiej, Romańskiej i Sulisławickiej, a także okolice naszej szkoły. Uczniowie zbierali śmieci do specjalnie przeznaczonych do tego typu odpadów workach. Worki miały różne kolory w zależności od przeznaczenia : kolor biały - szkło bezbarwne, żółty - plastik, metale, opakowania wielowymiarowe, kolor niebieski - papier, kolor zielony - szkło kolorowe, kolor czarny - odpady zmieszane. Wszyscy bardzo się zaangażowali w akcję i zebrali oraz posegregowali  bardzo dużo śmieci.

Osobą odpowiedzialną w naszej szkole za organizację akcji „Sprzątanie świata – 2013" była pani Magdalena Szymczak– opiekun Samorządu Uczniowskiego.


 

Inauguracja roku szkolnego 2013/2014

 
2 września 2013 roku - jak we wszystkich szkołach w kraju - przy wypełnionej po brzegi sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 23 im. E. Kor - Walczaka pani Dyrektor Beata Raczak uroczyście rozpoczęła nowy rok szkolny 2013/14.
 
Wypoczęci po wakacjach uczniowie spotkali się z dyrekcją i nauczycielami na uroczystym apelu, a potem w klasach. Dla niektórych uczniów było to pierwsze spotkanie ze szkołą, a dla innych kolejna okazja do zobaczenia koleżanek i kolegów ze szkolnych ławek.
 
Część artystyczną przygotowali podopieczni p. Anny Paluszczak.
 
Zatem rok szkolny 2013/2014 uważam za rozpoczęty!
 
Zapraszamy do galerii.
 
 

 
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014
 
 odbędzie się 2 września br. o godz. 930 w szkole, natomiast Msza św. o godz. 830 w Kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Kaliszu.
Serdecznie zapraszamy uczniów oraz rodziców.
 

 
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2012/2013
 
W dniu 28.06.2013r o godz 930 uczniowie z rodzicami oraz Dyrektorem Szkoły wraz z gronem pedagogicznym zgromadzili się w szkole, aby uczestniczyć w uroczystości zakończenia roku szkolnego 2012/2013. Uczniowie zaprezentowali część artystyczną. Po wystąpieniu, głos zabrała Pani Dyrektor Beata Raczak, która podziękowała uczniom za całoroczną pracę. Wraz z przewodniczącą Rady Rodziców wręczyła nagrody uczniom, którzy wyróżniali się w nauce, w sporcie i zachowaniu, a także Listy Gratulacyjne i Podziękowania dla Rodziców. Na koniec życzyła wszystkim zebranym wspaniałego wypoczynku. Po zakończonej uroczystości, uczniowie wraz wychowawcami udali się do klas, gdzie rozdano świadectwa.

 
Eligiusz Kor-Walczak patronem Szkoły Podstawowej nr 23 w Kaliszu


Szkoła Podstawowa nr 23 w Kaliszu nosi imię Eligiusza Kor-Walczaka. Oficjalna i zarazem podniosła uroczystość nadania imienia odbyła 5 czerwca 2013 r.
Witając gości dyrektor szkoły Beata Raczak przedstawiła zarys dziejów szkoły oraz zaakcentowała jej środowiskowy charakter.
- Szkoła ma bogatą  historię, sięgającą lat 20 – XX wieku.  Przechodziła burzliwe etapy swego rozwoju. W 2000 roku, wraz z przekształceniem wsi Sulisławice w miejskie osiedle Kalisza, szkoła weszła w nową epokę w swojej historii. Nigdy nie była jedynie  miejscem czy instytucją, ale zawsze zwartą społecznością stworzoną przez pokolenia uczniów i ich rodziców oraz nauczycieli,  którzy oddali szkole swoje umiejętności, entuzjazm , zapał, serce. Wokół szkoły zawsze gromadziły się osoby twórcze, kreatywne, poszukujące najlepszych rozwiązań, walczących o nią, kiedy była taka potrzeba, dbających o jej wygląd ,a także otwarte i wrażliwe na potrzeby dzieci. Nie sposób wymienić wszystkich tych osób, nie sposób wyliczyć także tego, co zrobili dla naszej szkoły. Nazwiska wielu z nich widnieją w kronikach szkolnych. Długa jest lista tych, którzy na trwale zaznaczyli się na kartach historii naszej szkoły, którzy ją tworzyli, rozwijali i wspierali.

     Dzięki ich entuzjazmowi i zaangażowaniu udało się stworzyć  naszą szkołę taką, jaką widzimy ją dzisiaj -  pięknie odnowiony i znakomicie wyposażony  budynek z ostatnim nabytkiem, jakim jest bezpieczny i nowoczesny plac zabaw. Szkoła niezmiennie utrzymuje  związki ze społecznością lokalną i uważana jest za szkołę środowiskową w dobrym znaczeniu tego słowa. Dzięki gronu pedagogicznemu, uczniom, ich rodzicom oraz władzom oświatowym, wizerunek szkoły nie traci swojego blasku. Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie z roku na rok nabierają nowych doświadczeń, podejmują nowe wyzwania i cieszą się licznymi osiągnięciami. Nasi uczniowie biorą udział w różnego rodzaju konkursach, gdzie odnoszą znaczące sukcesy. Mamy laureatów konkursów przedmiotowych, odnosimy sukcesy sportowe, realizujemy ciekawe projekty edukacyjne , jesteśmy szkołą należącą do WSSZPZ. To tylko nieliczne nasze sukcesy.
     
Wychowanie, które jest procesem ciągłym, odbywa się w każdej sytuacji szkolnej. Bardzo pomocnym w procesie wychowania jest oparcie tego procesu o wzór osobowościowy patrona szkoły – mówiła dyrektor szkoły Beata Raczak.
Uczniowie szkoły w specjalnie przygotowanym na tę okoliczność programie artystycznym przywołali postać patrona -  znamienitego kaliskiego literata, poety, regionalisty i społecznika.

Swego ojca wspominał także obecny na uroczystości syn Krzysztof Walczak: - Eligiusz Kor-Walczak miał trzy miłości. Literaturę, Kalisz – który zawsze miał przed oczami i uwiecznił tak pięknie jak tylko potrafił – oraz trzecią miłość, dzieci i wnuki. Chciałbym podziękować szkole, że jej społeczność pamiętała o tym niezwykłym człowieku. Życzę szkole, żeby z tym imieniem trwała i była miejscem z którego wychodzi się z dumą i ogromną wiedzą.
Najistotniejszym punktem  było jednak samo oficjalne nadanie imienia oraz przekazanie sztandaru. Uchwałę Rady Miejskiej Kalisza o nadaniu szkole imienia odczytał Przewodniczący Rady Miejskiej Kalisza Grzegorz Sapiński. Następnie nastąpiło uroczyste przekazanie szkole sztandaru, na który cała społeczność szkoły: uczniowie, nauczyciele i rodzice złożyli ślubowanie.

- Chciałbym, aby nadanie imienia wielkiego kaliszanina i wręczenie szkole sztandaru miały wpływ na uczniów szkoły, abyście czerpali w ciągu sześciu lat pobytu w jej murach najlepsze wzorce i wartości, abyście pamiętali o swojej małej ojczyźnie, Sulisławicach i Kaliszu. Sztandar, jaki otrzymała szkoła, niech stanie się symbolem jej wielkości i znaczenia. Bądźcie dumni z niego, noście go wysoko, niech zawsze przypomina wasze szkolne tradycje i dokonania – mówił prezydent Janusz Pęcherz, który w swoim przemówieniu nawiązał także do 77 rocznicy istnienia szkoły. Prezydent złożył życzenia całej społeczności szkoły, do których przyłączyli się zaproszeni na uroczystość goście m.in.: Grzegorz Sapiński – przewodniczący Rady Miejskiej, radni, wiceprezydent Dariusz Grodziński, dyrektorzy kaliskich szkół, przedstawiciele zaprzyjaźnionych placówek oraz strażacy z OSP Sulisławice. 
Konkurs Czytelniczy
 
W tym roku na zaproszenie gospodarza imprezy- naszej szkoły, do Sulisławic przybyło osiem trzyosobowych zespołów z kaliskich szkół podstawowych nr: 2, 7, 10, 15, 16, 17, 21 oraz 22. Konkurs podzielono na kilka etapów, związanych ze znajomością lektur,m.in.: quizy, uzupełnianki, logoryfy. Ostatecznie pierwsze miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 7, drugie miejsce przypadło Szkole Podstawowej nr 17, a na trzeciej pozycji uplasowała się Szkoła Podstawowa nr 10. Joanna Dembowa, przewodnicząca jury oraz Katarzyna Sibińska, prowadząca konkurs wręczyły zwycięzcom atrakcyjne nagrody. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Fundatorami nagród byli między innymi: Biuro "Informat" oraz Wydawnictwo "Nowa Era", a słodki poczęstunek zapewniła Piekarnia Państwa Paraczyńskich.

 
II Finał Żonkilowych Pól Nadziei w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu
 
13 maja 2013r. na terenie  Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu odbył się II finał żonkilowych " Pól Nadziei". Obok występów zespołów muzycznych, spotkań z ciekawymi ludźmi, wystaw, "Biegu Nadziei", rozstrzygnięty został konkurs plastyczny pt.:"Nadzieja" oraz muzyczny na "Wesołą piosenkę". W konkursie plastycznym I miejsce zajęła Natalia Czarnek z klasy IV, na III miejscu uplasowała się Nikola Sośnicka z klasy V, natomiast wyróżnienia otrzymały Natalia Szymczak i Gabriela Wcisła z klasy VI. W konkursie piosenki II miejsce zajął Wiktor Balcerzak. Gratulujemy!!!


 
V Międzyszkolny Festiwal Pieśni Patriotycznych
 
10 maja chór z naszej szkoły brał udział w V Międzyszkolnym Festiwalu Pieśni Patriotycznych pod patronatem Prezydenta Miasta Kalisza- Dariusza Grodzińskiego. Do pracy jury zostali zaproszeni:p.Krzysztof Niegowski, p. Tadeusz Krokos, p. Grażyna Dziedziak, p. Irena Hofman oraz p. Agnieszka Krawczyk.
Uczestnicy musieli zaprezentować umiejętności wokalne w pieśniach: obowiązkowej
" Pierwsza Brygada" oraz w dowolnej tematyce patriotycznej lub historycznej.
 
Konkurs Poetycki
 
Już po raz siódmy odbył się Konkurs Poetycki organizowany przez Zespół Szkół nr 7 im. Marii Konopnickiej dla uczniów klas 1-3 szkół podstawowych, nad którym honorowy patronat objął Prezydent Miasta Kalisza, Pan Janusz Pęcherz. Zadaniem uczestników było napisanie wiersza na dowolny temat. Komisja konkursowa w składzie: p. Anna Górska- Matyjasz (pedagog, poetka, córka Eligiusza Kor -Walczaka), p,Beata Witczak- Woźniak (pedagog, terapeutka, poetka), p. Agnieszka Naskręcka (polonistka w Zespole Szkół nr 7 w Kaliszu), p. Andrzej Zmyślony ( polonista, felietonista, radiowiec, poeta)zapoznała się z 48 wierszami. Laureatami konkursu zostali uczniowie naszej szkoły Amelia Trzęsowska z klasy III oraz Wiktor Wytwer z klasy II. Serdecznie gratulujemy.  

 Akademia z okazji 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja
 
30 kwietnia 2013r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 -go Maja. Wzięli w niej udział uczniowie z klas 0-VI. Była to bardzo pouczająca lekcja historii, która z humorem przybliżyła najważniejsze wydarzenia związane z uchwaleniem konstytucji oraz z samym dokumentem konstytucji. Apel umilali również członkowie chóru szkolnego, którzy zaśpiewali piękne patriotyczne utwory. Z pewnością wszyscy zapamiętają sławne LIBERUM  VETO, które wykrzykiwane było kilkakrotnie podczas akademii. 
 

 Międzynarodowy Dzień Teatru
 
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru w kwietniu uczniowie klas młodszych obejrzeli w kaliskim teatrze spektakl" Czarodziejskie sztuczki". Scenariusz do tej sztuki został przygotowany na podstawie baśni braci Grimm. Klasy starsze tym razem nie pojechały na przedstawienie, lecz na zwiedzanie teatru "od kuchni". Staneli na scenie zamiast aktorów, weszli za kulisy, do garderoby aktorów. Zapoznali się też z pracą inspicjenta i sposobem, w jaki podpowiadane są role aktorom.

XI Międzyszkolny Turniej Wiedzy o Ruchu Drogowym przeznaczony dla uczniów klas I-III szkół podstawowych
 
25 kwietnia 2013r. w Szkole Podstawowej nr 7 w Kaliszu odbył się Turniej Wiedzy o Ruchu Drogowym. Organizatorami turnieju byli: Szkoła Podstawowa nr 7 im. Adama Mickiewicza w Kaliszu, Wydział Ruchu Drogowego KMP w Kaliszu oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Kaliszu. Do konkursu przystąpili uczniowie kaliskich szkół.
Drużyna z naszej szkoły zajęła III miejsce w Kategorii drużynowej. Brawo!!!  

 
XI Festiwal Piosenki Ekologicznej" Zielono nam"dla uczniów klas I-III pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Kalisza
 
20 kwietnia 2013r. w Szkole Podstawowej Nr 1 w Kaliszu odbył się kolejny konkurs piosenki ekologicznej pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Kalisza.
Wyróżnienia otrzymali Wiktor Balcerzak, Wiktor Wytwer, Maciej Ibusz oraz Kamil Sipka z klasy II. Gratulujemy!!!

 
Konkurs Piosenki Angielskiej i Niemieckiej
 
18 kwietnia w Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Henryka Melcera w Kaliszu odbył się konkurs Piosenki Angielskiej i Niemieckiej. W konkursie brali udział uczniowie Szkół Podstawowych oraz  Gimnazjów z powiatu kaliskiego i ostrowskiego. Podczas konkursu uczestnicy pokazali swoje umiejętności językowe oraz talent wokalny. Naszą szkołe reprezentowali Patryk Trzęsowski i Karolina Piekarska, którzy zaśpiewali utwór Adama Lamberta " What do you want from me" oraz najmłodszy uczestnik konkursu Maciej Ibusz z klasy II, który zaprezentował utwór zespołu The Beatles " Love me do ".
Uczestnikom gratulujemy znakomitego wykonania oraz odwagi wystąpienia przed taką publicznością. Brawo!!

 
Drzwi otwarte

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 23 w Kaliszu 

ul. Sulisławicka 108-110 ( osiedle Sulisławice)

zaprasza na Drzwi otwarte

26 marca 2013 roku

o godzinie 1600 do 1800

SERDECZNIE ZAPRASZAMY


Rekolekcje Wielkopostne

Rekolekcje Wielkopostne odbędą się w dniach 11-13 marca. O godzinie 11.30 odbędzie się Msza św. w kościele parafialnym p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego. 

 


Już wkrótce w naszej szkole ruszy program „Mam kota na punkcie mleka”, którego celem jest zwiększenie świadomości znaczenia mleka i jego przetworów w diecie dzieci i młodzieży. Program obejmuje 20 miast. Do tej pory zaproszono 600 szkół z całej Polski.

„Mam kota na punkcie mleka” to 3-letnia kampania promocyjno-informacyjna realizowana na rynku polskim przez konsorcjum dwóch organizacji – Polską Izbę Mleka i Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

   W bieżącym roku szkolnym 2012/13 do programu przystąpią uczniowie klasy III naszej szkoły, w kolejnych latach dołączą do programu kolejne klasy.

 

Więcej informacji w zakładce „Szkoła Promująca Zdrowie” – zapraszamy!


Stypendia Jana Pawła II

 
Informujemy, że Prezydent Miasta Kalisza na podstawie przedstawionej przez Kapitułę ds. przyznawania stypendiów Miasta Kalisza im. Jana Pawła II analizy przekazanych przez szkoły wniosków oraz zgodnie z uchwałą Nr XXXVIII/611/2005 Rady Miejskiej Kalisza z dnia 24 listopada 2005 roku w sprawie ustanowienia Stypendium Miasta Kalisza im. Jana Pawła II, funduszu stypendialnego oraz zasad, warunków i trybu przyznawania stypendiów, postanowił przyznać stypendia Miasta Kalisza im. Jana Pawła II 4 uczniom, w tym:
Nikoli Sośnickiej (kl V)
Bartoszowi Pasternakowi (kl V)
Katarzynie Antczak (kl VI)
Natalii Szymczak (kl VI)

 
Serdecznie gratulujemy!


III MIEJSCE

XIV KALISKI TURNIEJ JĘZYKOWY „REBUSIK”

27 lutego br. uczniowie naszej szkoły brali udział w XIV Kaliskim Turnieju Językowym „Rebusik” organizowanym w Szkole Podstawowej nr 10 w Kaliszu.
Skład reprezentacji: Szymon Stanoch (kl I), Weronika Całka (kl II), Daria Pasternak (kl III).
Dzieci wykonywały ćwiczenia, rebusy i wykreślanki (indywidualnie na swoim poziomie) oraz zespołowo. Zadania jak zwykle były bardzo trudne.
Nasza drużyna zajęła III miejsce.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


Udział w Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym


Wywiad z dziennikarką Radia Centrum
 
W czwartek 21 lutego 2013 r. uczniowie klasy III mieli okazję przeprowadzić wywiad z zaproszoną na lekcję dziennikarką lokalnego Radia Centrum, panią Agnieszką Gierz. W ramach realizowanego tematu „Słuchamy audycji radiowej”, dzieci mogły dopytać reporterkę o istotne zagadnienia wynikające z jej zajęć, obejrzeć główne narzędzia pracy związane z zawodem dziennikarza oraz dowiedzieć się z „pierwszej ręki” jakie cechy charakteryzują osobę pracującą w rozgłośni radiowej. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w zadawaniu wcześniej opracowanych pytań, z uwagą słuchali ciekawostek oraz zapisywali najważniejsze informacje. Podsumowując zajęcia, trzecioklasiści jednogłośnie stwierdzili, że bardzo chętnie chcieliby uczestniczyć częściej, w podobnych lekcjach z zapraszanymi gości różnych specjalności.

 
Walentynki
 
Dnia 14 lutego naszej szkole obchodziliśmy "Walentynki". Tego dnia zostały rozdane walentynki w różnej postaci, które wrzucone były przez kilka dni do specjalnej skrzynki.
Dominowały kartki walentynkowe z wierszykami oraz wyznaniami miłosnymi,ale uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy administracji dostali również słodkie walentynki w postaci lizaków. Była to bardzo miła i sympatyczna chwila dla każdego z nas. 


"Moje miasto bez elektrośmieci"
 
 To Ogólnopolski Program Edukacyjny, do którego Szkoła Podstawowa nr 23 w Kaliszu, jako pierwsza w mieście, przystąpiła w bieżącym roku szkolnym. Podstawowym celem  programu jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej selektywnej zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz zmobilizowanie mieszkańców osiedla i miasta do prawidłowego postępowania z elektrośmieciami. Przystępując do programu nasza placówka spełniła dwa podstawowe warunki wymagane przez organizatorów:
-w grudniu 2012r. przeprowadzono lekcje w klasie III, dotyczące selektywnej zbiórki zużytego sprzętu w oparciu o otrzymane materiały edukacyjne,
-na początku lutego (4-5.02.) 2013r. zorganizowano pierwszą wśród otoczenia szkoły na os. Sulisławice akcję zbiórki elektrośmieci przy współpracy z organizatorem- ElektroEko. Uczniowie aktywnie brali udział w przekazywaniu informacji uzyskanych na zajęciach swoim bliskim i znajomym oraz rozwieszali ogłoszenia dotyczące zbiórki na terenie osiedla. Dzięki takim działaniom szkoła zbiera kupony, które w przyszłości dyrektor szkoły- pani Beata Raczak, zamieni na wybrane, atrakcyjne pomoce dydaktyczne oraz elementy wyposażenia sal. Projekt ten jest przedsięwzięciem długofalowym, skierowanym zarówno do uczniów, nauczycieli i opiekunów, jak również całego otoczenia szkoły. Został objęty honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Środowiska oraz Związku Miast Polskich.  
Szkoła Podstawowa nr 23 ten, jak i inne tego rodzaju programy, realizuje w ramach projektu „Szkoła Promująca Zdrowie”, nad którym czuwa koord. ds. promocji zdrowia w szkole - pani J. Klaska.
Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom i pozostałym mieszkańcom osiedla Sulisławice, za zaangażowanie i aktywne włączenie się do akcji.


Zabawa choinkowa - 11.01.2013
 
Coroczną tradycją stało się organizowanie przez naszą szkołę zabawy choinkowej. Tym razem zabawa była połączona z Dniem Babci i Dziadka. Wszystkim towarzyszył dobry humor, gdyż w dniu tym rozpoczynały się ferie zimowe.  Na imprezę zostali zaproszeni babcie i dziadkowie, którzy wysłuchali koncertu kolęd w wykonaniu uczniów klas IV- VI. Uczniowie złożyli życzenia babciom i dziadkom oraz rozdali im drobne upominki. Oprawę muzyczną przygotowała pani Agnieszka Korpik. Występy bardzo się spodobały oraz zostały nagrodzone oklaskami. Po części artystycznej przyszedł czas na zabawę taneczną urozmaicona licznymi konkursami przygotowanymi przez studentki, które odbywały praktykę w naszej szkole. Konkursy i zabawy wywołały dużo radości i śmiechu wśród uczestników. Wielu uczniów naszej szkoły przebrało się w ciekawe stroje karnawałowe. Stroje były tak wymyślne, że z trudem można było rozpoznać niektórych uczniów. Dodatkową atrakcją był słodki poczęstunek dla babć, dziadków i ich wnuków, przygotowany przez rodziców. 

 
 
Jasełka - 21.12.2012
Dzisiaj w Betlejem wesoła nowina!- rozbrzmiewała kolęda zapowiadająca narodzenie Jezusa. Już po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wcielili się w rolę Józefa, Maryi i Aniołów aby przypomnieć nam Boże Narodzenie w formie przedstawienia bożonarodzeniowego. Młodzi aktorzy zaprezentowali także swój talent muzyczny, a kilkoro z nich zaśpiewało kolędy solo z towarzyszeniem chóru aniołów.  

 
Konkurs na "Najpiękniejszego Rodzinnego Anioła Stróża"
 
Po raz pierwszy w naszej szkole  został zorganizowany konkurs na "Najpiękniejszego Rodzinnego Anioła Stróża". W konkursie mogli wziąć udział wszyscy uczniowie wspierani przez swoich rodziców. Wpłynęło wiele prac. Zarówno prace plastyczne jak i wykonane z masy solnej lub kartonu czy włóczki. 

 
Wizyta reporterki
 
Dnia 19 grudnia 2012 naszą szkołę odwiedziła reporterka Kaliskiego Radia Rodzina pani Katarzyna Łakomiak. Pani Kasia rozmawiała z naszymi uczniami na temat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, oraz nagrała Jasełka Bożonarodzeniowe, w których wystąpili nasi uczniowie z klasy II,III,IV,V i VI.
Audycję będzie można wysłuchać na antenie Radia Rodzina w okresie Świąt Bożego Narodzenia. 
 

 
Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka - 10.12.2012
 
W dniu 10 grudnia 2012 roku w naszej szkole zostały przeprowadzone zajęcia w ramach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. Prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka, dlatego na zajęciach uczniowie klas IV - VI przypomnieli sobie podstawowe prawa, które im przysługują. Zajęcia były oparte na filmie pt. "Dzieci Afryki",  który został wyświetlony za pomocą projektora multimedialnego. Film ukazywał prawa dzieci łamane w Afryce. W drugiej części zajęć dzieci zostały zapoznane z sylwetką Janusza Korczaka, który był prekursorem działań na rzecz praw dziecka i całkowitego równouprawnienia dziecka. 2012 był rokiem korczakowskim. Jednym z najpopularniejszych utworów Korczaka jest utwór "Prośba dziecka", który został rozdany dzieciom w formie listu do rodziców. Ponadto, nauczycielki rozdały uczniom miniaturkę plakatu, opracowanego przez UNICEF, przedstawiającego w przystępny sposób prawa dziecka. Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka został przygotowany przez panią Monikę Trzęsowską oraz panią Karolinę Kaczmarek.  

 
Mikołajki szkolne
 
Dnia 6 grudnia klasy IV- VI zorganizowały Mikołajki szkolne. Każdy z uczniów losował wcześniej imię kolegi lub koleżanki, której przygotowywał prezent- niespodziankę.
Podczas rozdawania prezentów panowała miła, świąteczna atmosfera. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z otrzymanych  prezentów.

Zabawa Andrzejkowo - Mikołajkowa

 
We wtorek 20 listopada w naszej szkole została zorganizowana przez SU zabawa Andrzejkowo - Mikołajkowa. Podczas wspólnej zabawy przeprowadzono liczne konkursy takie jak: 
- taniec na gazecie
- taniec z balonem
-karmienie kiślem
-jedzenie jabłka na tasiemce
-układanie butów
-losowanie imienia przyszłego męża i żony
Na zakończenie zabawy wszyscy uczniowie otrzymali paczki ufundowane przez Radę sołecką z panem sołtysem Markiem Kasperczakiem.
 

 
Szczegóły dotyczące konkursu w zakładce " Szkoła Promująca Zdrowie"

„Moje miasto bez elektrośmieci”
 
Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów, rodziców oraz społeczność lokalną do wzięcia udziału w kolejnym cyklu Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Moje miasto bez elektrośmieci”.
Podstawowym celem  programu jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej selektywnej zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz zmobilizowanie mieszkańców naszego osiedla i miasta do prawidłowego postępowania z elektrośmieciami.

Ogólnopolski Program Edukacyjny „Moje miasto bez elektrośmieci” jest projektem długofalowym, skierowanym zarówno do uczniów, nauczycieli i opiekunów, jak również całego otoczenia szkoły. Program został objęty honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Środowiska oraz Związku Miast Polskich.

Każda z placówek, która przystąpi do programu i spełni dwa proste warunki:

-przeprowadzi lekcje dotyczące selektywnej zbiórki zużytego sprzętu, oraz
-będzie aktywnie promować wśród otoczenia szkoły oddawanie elektrośmieci do wyznaczonych, ElektroEko punktów zbierania, może liczyć na atrakcyjne pomoce dydaktyczne oraz elementy wyposażenia sal.

O terminie zbiórki elektrośmieci będziemy na bieżąco Was informować - zatem przygotujcie się :-)
 
Zbiórka elektrośmieci w  dniu 4-5.II.2013r
 

Lekcja biblioteczna w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. A. Asnyka w Kaliszu - 20.11.2012r.
 
W ramach realizacji tematu "książka w życiu pomaga", uczniowie kl. III wzięli udział w zorganizowanej przez wychowawcę, lekcji bibliotecznej w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. A. Asnyka przy ul. Legionów w Kaliszu. Podczas godzinnej wizyty dzieci zapoznały się z funkcjonowaniem biblioteki, sposobem elektronicznego wypożyczania książek, zasad korzystania z czytelni oraz poznały zasady magazynów. Miały również okazję przejrzenia czasopism nawet sprzed 100 lat i sposobu ich gromadzenia i przechowywania. Swoją wiedzę wzbogaciły także odwiedzając Dział Zbiorów Specjalnych, gdzie mogły przyjrzeć się starym drukom, zbiorom rękopisów i księgom historycznym. Utrwaliły, wraz z oprowadzającymi pracownikami biblioteki, historię powstawania książki aż do czasów współczesnych.
 
http://www.mbp.info.kalisz.pl/2012/121120_BG_SP23.htm

Święto Niepodległości

W poniedziałek 12 listopada obchodziliśmy w szkole 94 rocznicę odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości. Nad przebiegiem uroczystości czuwała p. Monika Trzęsowska - autorka scenariusza i reżyser akademii, w której czynny udział wzięli wybrani reprezentanci klas III- IV. Oprawę muzyczną zapewniła p. Agnieszka Korpik, a panie Anna Paluszczak i Anita Ibusz zadbały o wyjątkową scenografię. Prowadząca uroczystość przewodnicząca SU - Natalia Szymczak wraz z towarzyszącym jej kolegą Bartkiem Pasternakiem przybliżyli uczestnikom uroczystości tło historycznego wydarzenia, którego rocznicę obchodziliśmy i jego znaczenie dla ówczesnych i współczesnych Polaków. Ich młodzi koledzy uczcili następnie pamięć wszystkich walczących o wolność Polski, zapalając białe i czerwone znicze pod brzozowym krzyżem. W głównej części obchodów naszego narodowego święta swój kunszt recytatorski ujawniła spora grupka uczniów, czytających kolejno wybrane przez siebie strofy "patriotycznych" wierszy. Składali je potem jak kolorowe kwiaty w hołdzie Ojczyźnie pod jej symbolicznym pomnikiem. Widzowie nagrodzili występujących gromkimi brawami.      
 

Konkurs na najładniejszą dynię
 
Dnia 31 października w naszej szkole odbyło się ogłoszenie wyników „Konkursu na najładniejszą dynię”.  W konkursie tym wzięli udział wszyscy uczniowie szkoły . Przyniesiono wiele dyń wykonanych w ciekawy i oryginalny sposób. Przez kilka dni dynie były wyeksponowane na korytarzu szkolnym,  co wywołało niemałe zainteresowanie wśród uczni ów jak i nauczycieli. Pierwsze miejsce w kategorii klas młodszych zdobył Maciej Ibusz (klasa II), drugie Maciej Wiatr (klasa III), natomiast trzecie Marcel Paluszczak (klasa II). W kategorii klas starszych pierwsze miejsce zajął Patryk Trzęsowski (klasa IV), drugie Karolina Piekarska (klasa IV), a trzecie przyznano Weronice Skalskiej (klasa IV).


 
Święto Drzewa
 
10 października br., w dniu „Święta Drzewa” uczniowie Szkoły Podstawowej nr 23 w Kaliszu wzięli udział w lekcji w Leśnym Centrum Edukacyjnym w Lesie Winiarskim. Zajęcia prowadzone były przez edukatora z Nadleśnictwa Kalisz - panią Annę Sulewską. Coroczne obchody tego święta łączą się ze współpracą szkoły z Klubem Gaja - organizacją zajmującą się ochroną środowiska naturalnego. Placówka realizuje tym samym założenia programowe projektu „Szkoła Promująca Zdrowie”, do którego należy już 8 lat.

Dzieci klas I – IV podążały leśną ścieżką edukacyjną, dokumentowały wyjazd fotografiami i notatkami, które załączą w albumie przyrodniczym. Na koniec uczestniczyły w zajęciach plastyczno – technicznych o tematyce przyrodniczej oraz przeprowadziły wywiad z panią leśnik. Zdobyte wiadomości z pewnością poszerzyły ich wiedzę, a wrażenia z wycieczki na długo pozostaną w pamięci.

"Zieloną lekcję" zorganizowała koordynator ds. promocji zdrowia w SP23 - p. Justyna Klaska.

Relacja z obchodów dnia drzewa ukazała się m.in. na str. Kalisza:

http://www.kalisz.pl/portal.php?aid=news&news=13499612315076c60f73755

 

 
Bądź gotowy na odbiór cyfrowy
 
W związku z realizacją ostatniego etapu wdrażani naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce, koniecznej jest dotarcie z informacją o zmianach do jak największej części społeczeństwa. 
 

Proces cyfryzacji

Cyfryzacja telewizji naziemnej w Polsce, czyli zastąpienie tradycyjnej techniki nadawania analogowego nowoczesną techniką cyfrową, należy do jednego z najważniejszych projektów w sferze publicznej łączących zagadnienia społeczne, ekonomiczne i techniczne. Sygnał analogowy ma być całkowicie zastąpiony przez cyfrowy (co oznacza wyłączenie nadajników analogowych) nie później niż 31 lipca 2013 r.

Wdrożenie, opartej na standardzie DVB-T (Digital Video Broadcasting–Terrestrial), naziemnej telewizji cyfrowej stanowić będzie zasadniczy zwrot technologiczny. W chwili obecnej coraz bardziej zauważalne stają się ograniczenia obecnie wykorzystywanych analogowych telewizyjnych systemów transmisyjnych, które w porównaniu do innych współczesnych cyfrowych systemów łączności radiowej, wykorzystują niewspółmiernie dużo zasobów częstotliwości.

Cyfrowa technika nadawania sygnału telewizyjnego umożliwi:

  • nadawanie większej liczby programów telewizyjnych,
  • poprawę jakości obrazu i dźwięku,
  • wprowadzenie telewizji wysokiej rozdzielczości HDTV (High Definition Television),
  • równoległe nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych (np. w kilku językach oraz dźwięku przestrzennego).

więcej informacji http://www.cyfryzacja.gov.pl/


 
Dzień Papieski

W dniu 16 października 2012 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel poświęcony naszemu papieżowi - Janowi Pawłowi II. "Jan Paweł II - Papież Rodziny" to hasło przewodnie uroczystości. Uczniowie pod kierunkiem p. Anity Ibusz zaprezentowała część artystyczną. Zaprezentowali piosenki związane z życiem papieża i o tematyce religijnej. Piosenki przeplatały przekazywane treści. Za swój występ wszyscy artyści zdobyli gromkie brawa.
 
Karol Wojtyła urodził się 18.V.1920 r. w Wadowicach. 
"W Wadowicach wszystko się zaczęło - życie, szkoła i kapłaństwo się zaczęło" (Jan Paweł II). Karol miał szczęśliwe dzieciństwo, mimo iż wcześnie zmarła mu matka. Grał w hokeja, jeździł na łyżwach. Był zdolnym uczniem. Występował w kółku teatralnym. W przedstawieniach grał główne role.

Po uroczystym przedstawieniu rozstrzygnięty został również konkurs plastyczny dla klas I-III pt. „Ojciec Święty Jan Paweł II widziany oczami dzieci” oraz konkurs wiedzy dla klas IV-VI.

W kategorii klas I-III zwyciężyli:

I miejsce: Agata Wcisła

II miejsce: Anna Zawarska
 
III miejsce: Dawid Szymczak

W kategorii klas IV–VI zwyciężyli:

I miejsce: Katarzyna Antczak

II miejsce: Bartosz Pasternak
 
III miejsce: Natalia Sztukowska
 

Ślubowanie pierwszaków
 
Uroczyste ślubowanie klasy I na pełnoprawnych uczniów SP nr 23 w Kaliszu odbyło się 9 października. Dzieci zaprezentowały montaż słowno - muzyczny o tematyce leśnej. Pojawiły się piosenki, tańce i recytacje wierszy, które w połączeniu z ciekawą oprawą plastyczną wprowadziły wszystkich w magiczną atmosferę bajkowego lasu. W programie uwzględniono także udział starszych uczniów szkoły, którzy pomogli młodszym kolegom wstąpić w poczet braci uczniowskiej. Zwieńczeniem uroczystości był moment uroczystego ślubowania i pasowania pierwszaków przez prezydenta miasta, Janusza Pęcherza.


 
Wywiadówka
 
 
 
10 stycznia 2013 roku odbędzie się spotkanie wychowawców klas z rodzicami:
klasy 0 - III o godzinie 1630
klasy IV - VI o godzinie 1715 
 


Inauguracja roku szkolnego 2012/2013

 
3 września 2012 roku - jak we wszystkich szkołach w kraju - przy wypełnionej po brzegi sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 23 pani Dyrektor Beata Raczak uroczyście rozpoczęła nowy rok szkolny 2012/13.
 
Wypoczęci po wakacjach uczniowie spotkali się z dyrekcją i nauczycielami na uroczystym apelu, a potem w klasach. Dla niektórych uczniów było to pierwsze spotkanie ze szkołą, a dla innych kolejna okazja do zobaczenia koleżanek i kolegów ze szkolnych ławek.
 
Część artystyczną przygotowali podopieczni p.  Krystyny Zawarskiej, p. Agnieszki Korpik, p. Anny Paluszczak.
 
Zatem rok szkolny 2012/2013 uważam za rozpoczęty!
 
Zapraszamy do galerii.
  
 
 

 

Nowy rok szkolny 2012/2013

Uroczyste rozpoczęcie Roku Szkolnego 2012/2013 odbędzie się 3 września 2012 roku o godzinie 900.

 

SP23
 
 
 
 
© Szkoła Podstawowa nr 23 w Kaliszu