Szkoła Podstawowa nr 23 w Kaliszu
im. Eligiusza Kor - Walczaka
Repetitio est mater studiorum
Szkoła Podstawowa nr 23 w Kaliszu, ul Sulisławicka 108 - 110, 62-800 Kalisz, 62-76 23 547, kom. 516 863 789 sp23kalisz@wp.pl
   Home      Harcerze i Zuchy
 
Przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju w Parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Szczypiornie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
20 grudnia 2015 r. – przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju w Parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Szczypiornie przez zuchy i harcerzy z 23 KDZ i H wraz z drużynową phm. Katarzyną Sibińską oraz przyboczną dh. Natalią Czarnek.
Hasło tegorocznej ogólnopolskiej akcji to: „Zauważ człowieka”. Harcerze i harcerki Związku Harcerstwa Polskiego, przekazując BŚP pragną uwrażliwić innych na wszystkie problemy współczesnego człowieka, byśmy proszącym radośnie spieszyli z pomocą, milczących w cierpieniu dostrzegli, a ukrywających się odnajdywali i okazywali im pomoc.

Wigilia 23 KDZ i H.
 
 
 
 
 
 15 grudnia 2015 r. odbyła się wigilia 23 KDZ i H. Nasza drużyna w komplecie zasiadła do wigilijnego stołu zapełnionego smakołykami. Był opłatek i życzenia oraz wspólne śpiewanie kolęd. Nie zabrakło pustego miejsca przy stole oraz tradycyjnych pierników i makowca. Harcerze i zuchy mieli również okazję obejrzenia występu zuchenek: Sandry Michalskiej oraz Manueli Ptaszek, który przyniósł im II miejsce w konkursie „Teatrzyki zuchowe”.
Teatrzyki zuchowe
 
 
 
 
 
  
 
  
 
  
12 grudnia 2015 r.w Szkole Podstawowej nr 7 w Kaliszu odbyły się „Teatrzyki zuchowe”.
Uczestniczki z 23 Kaliskiej Drużyny Zuchów i Harcerzy zaprezentowały się w duecie. Były tozuchenki: Manuela Ptaszek i Sandra Michalska, które przedstawiły wiersz Wandy Chotomskiej pt.: „Ballada o krasnoludku”.
W kategorii „duety” zdobyły zaszczytne drugie miejsce, pomimo dużej ilości występujących gromad oraz wysokiego poziomu konkursu.
Dziewczynki otrzymały piękne nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.


 
" Mały Kaliszanin- Pomóż dziecku"- Zbiórka pieniędzy
 
 
 
 
 
 
 
6. 11. 2015 r. – W godzinach popołudniowych,zuchy i harcerze z 23 KDZ i H przeprowadzili zbiórkę pieniędzy w ramach harcerskiej akcji charytatywnej „Mały Kaliszanin – Pomóż dziecku” na terenie osiedla Sulisławice.  Celem akcji jak co roku było przygotowanie paczek świątecznych dla dzieci z kaliskich szkół znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Jak zwykle mieszkańcy Sulisławic z ulicy Romańskiej nie zawiedli i chętnie wsparli szlachetny cel.
W wyniku akcji zebrano 249,18 zł.


 
Wyjazd na cmentarz
 
 
 
 
 
 
 
27.10.2015r Wyjazd na cmentarz miejski 23 Kaliskiej Drużyny Zuchów i Harcerzy, na grób patrona Hufca ZHP Kalisz. Podczas pobytu na cmentarzu harcerze wraz z drużynową porządkowali grób,modlili się, palili znicze, a na koniec zawiązano harcerski krąg.

"W poszukiwaniu jesieni"
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
22.10.2015 r. – Zuchy z 23 KDZ i H wraz z drużynową phm. Katarzyną Sibińską oraz nowo mianowaną  przyboczną dh. Natalią Czarnek na terenie Parku Miejskiego wzięły udział w corocznej zuchowej imprezie pod hasłem „ W poszukiwaniu jesieni”, którą przygotowała drużyna starszoharcerska  „Orły”. Start rajdu odbył się przy Baszcie „Dorotka”. Było to jednocześnie miejsce pierwszego punktu zadaniowego dla patroli z poszczególnych gromad zuchowych. Następnie dzieci ruszyły do kolejnych punktów w parku, które wyznaczała otrzymana na starcie mapa. Zuchy miały okazję wykazać się na nich zręcznością, spostrzegawczością, szybkością oraz umiejętnością udzielania pierwszej pomocy. Zuchom towarzyszyła piękna słoneczna pogoda oraz wspaniała sceneria jesiennego drzewostanu. Metą rajdu był „Domek Chiński”. Wszystkie drużyny otrzymały na pamiątkę dyplomy uczestnictwa, atrakcyjne nagrody oraz słodki poczęstunek.


Wakacje z Bogiem
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Od 27 lipca do 1 sierpnia pod hasłem „Wakacje z Bogiem” trwał wakacyjny  wyjazd dzieci i młodzieży z kaliskiej Parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego. Blisko 40-osobowa grupa  uczniów z SP nr 23 w Kaliszu oraz z SP nr 21 w Kaliszu, wypoczywała w Dobrzycy. Opieke nad grupą sprawowały w ramach wolontariatu trzy nauczycielki z naszej szkoły: Małgorzata Czarnek, Agnieszka Korpik i Katarzyna Sibińska. Z inicjatywą wyjazdu najmłodszych parafian wystąpił proboszcz ks. Jarosław Kołodziejczak, który do swojego pomysłu zapalił liczne grono życzliwych osób. Dzięki uzyskanemu wsparciu udało się zorganizować atrakcyjny wyjazd. Był dzień harcerski, na który złożyła się gra terenowa w zabytkowym parku i wieczorne ognisko. Była również wycieczka na basen i kręgielnię w Pleszewie. Wyjazd do Witaszyc został połączony ze zwiedzaniem Muzeum Napoleońskiego i przejazdem wojskową amfibią. Nie zabrakło także konkursów, wspólnej dyskoteki oraz gier i zabaw sportowych. Na zakończenie obozu uczestnicy wybrali się w pieszej pielgrzymce do leżącego nieopodal sanktuarium Matki Bożej w Lutyni. Każdy dzień został kolonistom wypełniony zajęciami od rana do wieczora i wzbogacony wspólną Eucharystią.


 
Dzień Patrona w Szkole Podstawowej Nr 15
 
 
8 maja 2015 r. na zaproszenie 40 KDH delegacja harcerzy z naszej drużyny z drużynową phm. Katarzyną Sibińską wzięła udział w uroczystości z okazji Dnia Patrona w Szkole Podstawowej Nr 15 im. Szarych Szeregów Kaliszu.
 
 
 
 
 
 

 
Uroczysta Msza Święta w lesie winiarskim

W niedzielę 26 kwietnia 2015 r. o godz. 13.00, w lesie winiarskim odbyła się uroczysta polowa Msza Św. w intencji mieszkańców Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego zamordowanych podczas II wojny światowej przez hitlerowców.
Mszy Św. przewodniczył delegat JE Ks. Biskupa Kaliskiego, a wzięły w niej udział władze obu miast, kombatanci, harcerze, w tym  z 23 KDZ i H wraz z drużynową Katarzyną Sibińską, delegacje oraz poczty sztandarowe szkół i wielu organizacji.
Po uroczystości religijnej przy pamiątkowym Krzyżu i obelisku złożono wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze.
 
  
 
  
 
  
 
  

 
Zlot Wielkopolskich Zuchów
 
 
Zlot Wielkopolskich Zuchów odbył się w dniach 10 – 12. 04. 2015 r. Bazą zlotu była Szkoła Podstawowa nr 18 w Kaliszu. Uczestniczyło w nim ponad 300 zuchów. Do Kalisza przyjechały dzieci w wielu wczesnoszkolnym należące do gromad zuchowych Związku Harcerstwa Polskiego z wielu większych i mniejszych miast całej Wielkopolski. Pojawiły się również gromady integracyjne „Nieprzetartego Szlaku”.
 Sześcioro zuchów oraz harcerka – Natalia Sztukowska (kandydatka na funkcję przybocznej) z 23 KDZ i H wraz z drużynową phm. Katarzyną Sibińską przybyło na miejsce zlotu w godzinach wieczornych.
Po zakwaterowaniu i kolacji odbył się uroczysty apel inauguracyjny oraz zajęcia integrujące wielkopolską rodzinę zuchów.
 Program trzydniowej imprezy był niezwykle bogaty i atrakcyjny. Tematem wiodącym był teatr i wszystkie zajęcia i zadania były z nim związane.
W sobotę, drugiego dnia zlotu wszystkie zuchy wzięły udział w grze miejskiej, miały okazję uczestniczyć w spektaklu teatralnym w Teatrze im. W. Bogusławskiego w Kaliszu pt.: „Pawełek diabełek” oraz w Balu Aktora, podczas którego odbyła się prezentacja przygotowanych przez gromady strojów aktorskich.
Najpiękniejsze stroje zostały nagrodzone. Zlotowego „Oskara” otrzymała zuchenka Manuela Ptaszek za strój Czerwnego Kapturka. Na koniec intensywnego dnia dzieci miały okazję uczestniczyć jeszcze w zajęciach cyrkowych, zabawach oraz warsztatach fotograficznych.
Tego dnia również odbyła się w parku miejskim podniosła uroczystość złożenia Obietnicy Zuchowej. Wśród dzieci, które stały się pełnoprawnymi zuchami był zuch z naszej gromady – Adam Zawarski.
Ostatni dzień imprezy to apel kończący, porządki i pakowanie się, wzruszające pożegnania nowych kolegów i koleżanek oraz obietnica spotkania się na kolejnym zlocie w przyszłym roku.
 
  
 
 
  
 
 
  
 
 
  
 
 
  
 
 
  
 
 
  


 Zimowisko Harcerskie w Toruniu zorganizowaną przez 62 Kaliską Drużynę Harcerzy Starszych

 
Podczas ferii zimowych, w dniach: 18 – 22. 02. 2015 r. odbyło się Zimowisko Harcerskie w Toruniu zorganizowane przez  62 Kaliską Drużynę Harcerzy Starszych.
W biwaku wzięło udział 6 członków 23 KDZ i H, a ich opiekunką była pwd. Barbara Sibińska.
Uczestnicy zimowiska zakwaterowani zostali w zabytkowej fortyfikacji obronnej - w Forcie IV.

Na miejscu czekało ich wiele atrakcji, m.in. warsztaty z majsterki, ćwiczenia  orientacji w terenie, nocne wyjścia i alarmy, zwiady terenowe, ogniska i zwiedzanie zabytków Torunia.
Podczas biwaku druhna Natalia Sztukowska z naszej drużyny złożyła Przyrzeczenie Harcerskie i otrzymała Krzyż Harcerski
Na zakończenie, w drodze powrotnej do Kalisza uczestnicy zimowiska wzięli udział w hufcowych obchodach Dnia Myśli Braterskiej w Pleszewie.

 
 
 
 
 

 
Biwak w Szkole Podstawowej w Stobnie
 
W dniach 9 - 11. 05. 2014 r. 23 Kaliska Drużyna Zuchów i Harcerzy wzięła udział w trzydniowym biwaku w Szkole Podstawowej w Stobnie. Uczestniczyło w nim 8 zuchów i 4 harcerki, które miały za zadanie opiekę nad młodszymi dziećmi. Starały się one w ten sposób zdobyć sprawność „Starszy brat/starsza siostra”.
Na wieczornym apelu w piątek, który rozpoczynał biwak, wyznaczono asystentów dla zuchów podzielonych na cztero i pięcioosobowe grupy oraz przydzielono zadania. Tego samego dnia, po kolacji odbył się kominek, podczas którego komendantka biwaku opowiedziała gawędę pt.: „Powitanie w obozie Wojowników prerii” wprowadzającą w indiańską tematykę wszystkich uczestników. Odbyło się również wspólne śpiewanie piosenek, pląsy oraz wymyślanie okrzyku przez cztery uczestniczące w biwaku gromady w nawiązaniu do obrzędowości Indian.
W sobotnie przedpołudnie odbył się zwiad – bieg indiański po okolicy, na którym zbierano różnorodne materiały i tworzywa potrzebne do przeprowadzenia majsterki.
Tematem majsterki było: „ Budujemy miniwioskę indiańską”. Zuchy wraz z asystentami wykonywały makietę wioski indiańskiej.
Kolejne zajęcia to: malowanie twarzy znakami indiańskimi, wykonywanie pióropuszy i talizmanów oraz przyozdabianie warkoczy dziewczynek. Największą atrakcją dnia było poobiednie wyjście do stadniny koni. Uczestnicy biwaku zwiedzali stajnie, poznawali imiona koni, jeździli bryczką oraz piekli kiełbaski na ognisku.
Podsumowaniem drugiego dnia było Pasowanie Bladych Twarzy na Indiańskich Wojowników – każdy otrzymał z rąk komendantki certyfikat z indiańskim imieniem.

W niedzielę po śniadaniu wszyscy wzięli udział w uroczystym apelu, na którym podsumowano trzydniową imprezę i  odczytano rozkaz przyznania zuchom sprawności zuchowej „Indianin”, a harcerzom „Starszy brat/starsza siostra”.


Miejskie obchody zakończenia II wojny światowej odbyły się 8 maja 2014 r
 
 
Miejskie obchody zakończenia II wojny światowej odbyły się 8 maja 2014 r. na cmentarzu wojskowym na osiedlu Majków. W tym roku miały one szczególny charakter i oprawę ze względu na fakt odnowienia nagrobku Zygmunta Światłowskiego – czternastoletniego harcerza. Z tej okazji władze miasta Kalisza zwróciły się z prośbą do kaliskich harcerzy o uświetnienie uroczystości.
23 KDZ i H pod kierunkiem phm. Katarzyny Sibińskiej zaprezentowała podczas obchodów program artystyczny, w którym przybliżyła wszystkim zebranym postać tego bohaterskiego chłopca.
Zygmunt Światłowski (1930 – 1944) podczas II wojny światowej został umieszczony w specjalnym obozie , do którego Niemcy kierowali dzieci odbierane przemocą polskim rodzinom. Dzieci te przygotowywane były do wywiezienia w głąb Rzeszy i adoptowania przez rodziny niemieckie. Nadawano im nowe imiona i nazwiska, uczono języka niemieckiego i surowo karano za każdy przejaw polskości .
Zygmunt zginął właśnie dlatego, że czuł się Polakiem. Przeciwstawiał się wszystkiemu co niemieckie. Bicie, głodzenie chłopca, zamykanie na wiele godzin w ciemnym pomieszczeniu nic nie dawało. Trwał przy swoich ideałach harcerza i Polaka. Dlatego został zabity przez kierowniczkę kaliskiego Gaukinderheim. Miał zaledwie 14 lat.
Występ zakończyła piosenka „Harcerskie ideały”. Następnie delegacja harcerzy złożyła na grobie znicz i zaciągnęła honorową wartę. Po tym nastąpiło składanie kwiatów i zniczy przez władze miasta, parlamentarzystów, kombatantów i poczty sztandarowe, w tym znicz od pocztu sztandarowego z naszej szkoły (pod opieką p. Magdaleny Szymczak).
Na koniec w okolicznościowym przemówieniu, prezydent miasta Pan Janusz Pęcherz podziękował naszej drużynie za „piękny i wzruszający występ” oraz wręczył komendantowi Hufca ZHP Kalisz list gratulacyjny w podziękowaniu za niezawodność i stałą obecność na wszelkich imprezach patriotycznych kaliskich harcerzy.

 

 
Obchody religijne - Krzyż
 
23 KDZ i H w dniu 5 maja 2014 r. wzięła udział w obchodach religijnych jako asysta z pochodniami podczas procesji z Krzyżem Światowych Dni Młodzieży oraz Ikoną Matki Bożej Salus Populi Romani.
Procesja rozpoczęła się o godz. 20.00, przebiegała ulicami miasta Kalisza od Sanktuarium Św. Józefa do parafii Miłosierdzia Bożego. Harcerze mieli również okazję nieść Krzyż.
Następnego dnia organizatorzy złożyli podziękowania na ręce komendanta Hufca ZHP Kalisz za bardzo efektowną oprawę uroczystości.
 
 

Ognisko 2.10.2014
 
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 

II Festiwalu Piosenki Zuchowej i Harcerskiej
 
 25 kwietnia 2014 r. harcerze z 23 KDZ i H wzięli udział w II Festiwalu Piosenki Zuchowej i Harcerskiej, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 14 w Kaliszu.
Harcerski zespół w składzie: Karolina Piekarska, Weronika Skalska, Anna Zawarska i Natalia Sztukowska przy akompaniamencie Barbary Sibińskiej zaśpiewał piosenkę pt. „Wędrują ludzie”.
W sumie podczas festiwalu zaprezentowano 14 piosenek.
Występ  naszej drużyny został wysoko oceniony przez  profesjonalne jury i zajął w  rywalizacji wokalnej III miejsce.
Artyści w roli laureatów ponownie zaprezentowali swoją piosenkę na bis, otrzymali dyplom oraz nagrodę.

 

 
Betlejemskie Światło Pokoju 2014

Harcerze z 23 KDZ i H przekazali Betlejemskie Światło Pokoju do parafii w Szczypiornie. Odbyło się to podczas Mszy Św. o godz. 11.30. Uroczyście zapalono ogień w lampionie przy Żłóbku oraz na czterech Świecach Adwentowych. Odczytano także tegoroczne przesłanie i jego znaczenie.
Ksiądz proboszcz Jarosław Kołodziejczak podziękował naszej drużynie za podjęcie tego szlachetnego dzieła.

Olimpiada Zuchowa
 
W sobotni poranek 29 marca 2014 r. aż siedem gromad zuchowych przybyło do Szkoły Podstawowej nr 18 w Kaliszu, aby wziąć udział w Olimpiadzie Zuchowej. Uczestników (61 zuchów) powitała prowadząca Barbara Sibińska oraz namiestnik gromad zuchowych phm. Anna Błaszczyk. Następnie podzielono zuchy na 5 grup, z których uformowano 5 rzędów.
Rywalizacja przebywała bardzo sprawnie, wszyscy z dużym zapałem podchodzili do kolejnych zadań i z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w sportowej rywalizacji.
Wyścigi rzędów odbywały się z różnymi przyborami: szarfami, płotkami, piłkami oraz ringo. Zawodnicy musieli wykazać się szybkością oraz zręcznością przy wydatnym dopingu ze strony poszczególnych drużyn oraz obecnych na imprezie rodziców.
W trakcie olimpiady była chwila na poczęstunek oraz wspólne zdjęcie.
Na zakończenie prowadząca  wręczyła wszystkim dyplomy uczestnictwa, podziękowała wszystkim za przybycie oraz rywalizację w duchu fair play.
 
 
 

 
 Dzień Myśli Braterskiej – święto przyjaźni
 
 
Dzień Myśli Braterskiej – święto przyjaźni obchodzone w dniu 22 lutego każdego roku przez harcerzy i skautów na całym świecie.
22 lutego to dzień urodzin założyciela skautingu, sir Roberta Baden-Powella (22 lutego 1857) i jego żony Olave Baden-Powell (22 lutego 1889). Idea ustanowienia tego dnia zrodziła się na 4 Międzynarodowej Konferencji Skautek i Przewodniczek w 1926 roku w Stanach Zjednoczonych. Wybór daty padł na dzień 22 lutego - rocznicę urodzin założycieli skautingu Roberta Baden-Powella, Naczelnego Skauta Świata i jego żony Olave Baden-Powell Naczelnej Skautki Świata.
Dzień Myśli Braterskiej uświadamia skautom na całym świecie, jak jest ich wielu i że wszyscy są dla siebie braćmi niezależnie od koloru skóry, narodowości, czy wieku.
W ten dzień harcerze myślą o sobie, składają sobie życzenia, przesyłają kartki, organizują różne gry terenowe lub spotykają się przy ognisku.
Tegoroczne święto kaliski hufiec ZHP uczcił w SP nr 8 w Kaliszu. 21 lutego 2014 r. w godz. 18 – 20 spotkało się tam kilkaset harcerzy i zuchów, aby wspólnie przeżyć ten wyjątkowy dzień. Towarzyszyli im również harcerscy seniorzy, którzy zaangażowani byli w przebieg i organizację biegu harcerskiego po terenie szkoły, przeznaczonego dla harcerzy młodszych o tematyce dotyczącej m.in. historii skautingu, głównych twórców harcerstwa w Polsce, najważniejszych pozycji książkowych (tłumaczenie z j. ang. tytułów książek Baden Pawella). Harcerze starsi i wędrownicy uczestniczyli w dyskusji panelowej, a zuchy miały okazję wziąć udział w licznych pląsach i zabawach integracyjnych.
Podsumowaniem zajęć było uroczyste świecowisko w sali gimnastycznej  dla wszystkich uczestników obchodów Dnia Myśli Braterskiej. Nastąpiła prezentacja wszystkich przybyłych drużyn, komendant, zastępca komendanta oraz przedstawiciele komendy hufca poprowadzili gawędę, przeplataną śpiewem piosenek harcerskich. Była to też okazja do przekazania wzajemnych życzeń oraz podziękowań dla drużynowych i ich przybocznych. Otrzymali oni pamiątkowe upominki. Nasza drużyna rozdała przygotowane wcześniej karty okolicznościowe innym drużynom. Uroczystość zakończono wspólnym harcerskim kręgiem.


Opłatek zuchy i harcerze

20 grudnia 2013 r. odbyła się wigilia 23 Kaliskiej Drużyny Zuchów i Harcerzy.                    Przed tradycyjnym połamaniem się opłatkiem zuchy i harcerze uczestniczyli w uroczystym  apelu,  podczas którego odczytano dwa rozkazy drużynowej Katarzyny Sibińskiej. Druhnie Natalii Sztukowskej przyznano dwie  sprawności: IGIEŁKI i GOSPODYNI  oraz dopuszczono do złożenia Obietnicy Zuchowej Wiktora Wytwera. Zuch w podniosłej, uroczystej atmosferze wypowiedział formułę obietnicy, którą złożył na flagę Polski oraz Znaczek Zucha.                    W ten sposób dołączył do grona pełnoprawnych członków drużyny.
Następnie wszyscy złożyli sobie życzenia i zasiedli do poczęstunku. Nie zabrakło również, jak tradycja nakazuje wspólnego śpiewania kolęd.
 

Betlejemskie Światło Pokoju


W niedzielę 22 grudnia 2013 r., jak co roku tuż przez Świętami Bożego Narodzenia, drużyna ZHP z naszej szkoły przyniosła do parafialnego kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Szczypiornie Betlejemskie Światło Pokoju i przekazała je podczas uroczystej Mszy Św.
Odczytano również tegoroczne przesłanie oraz zapoznano z ideą i znaczeniem tego ważnego symbolu.


 

  „ MAŁY KALISZANIN – POMÓŻ  DZIECKU”
 
W sobotnie przedpołudnie, 23 listopada 2013 r., drużyna ZHP z naszej szkoły – zarówno harcerze jak i zuchy uczestniczyła w corocznej kweście organizowanej przez Hufiec Kalisz pod nazwą:  „ MAŁY KALISZANIN – POMÓŻ  DZIECKU”.
 Już od kilku lat 23 KDZ i H czynnie włącza się w tę potrzebną, przedświąteczną akcję zbierania pieniędzy do puszek na rzecz potrzebujących. Również w tym roku mieszkańcy osiedla Sulisławice, podobnie jak w latach ubiegłych, chętnie wsparli pieniężnie dwa patrole zuchów i harcerzy pod opieką drużynowej phm. Katarzyny Sibińskiej oraz przybocznej Barbary Sibińskiej.
Łączna kwota zebrana przez naszą drużynę to 442, 83 zł, a w całym Kaliszu harcerze zebrali blisko  3 tys. 909 zł.  
Pieniądze przeznaczone są na  paczki świąteczne dla dzieci z ubogich, kaliskich rodzin.
 
 

 
Ognisko
 
W dn. 8 października 2013 r. harcerze z 23 KDZiH spotkali się przy obrzędowym ognisku. Tematem przewodnim zbiórki było bohaterstwo członków Batalionu „Parasol”. Druhna przyboczna Barbara Sibińska przybliżyła harcerzom postaci: Rudego, Alka i Zośki oraz opowiedziała o przebiegu „Akcji pod Arsenałem” i bohaterskiej postawie Szarych Szeregów podczas II wojny światowej. Gawęda dotyczyła również Aleksandra Kamińskiego „Kamyka”, którego książkę „Kamienie na szaniec” gorąco poleciła do przeczytania.

Podczas ogniska nie zabrakło śpiewanek przy akompaniamencie gitary.


 Rajd jesienny „Barwy jesieni”

    12 października 2013 r. w słoneczny, sobotni poranek rozpoczął się spod Baszty „Dorotka” zuchowy  rajd jesienny „Barwy jesieni”. Jak co roku trasa rajdu wiodła alejkami urokliwego o tej porze roku  Parku Miejskiego, a jego tematyka związana była z jesienią oraz dobrze pojętą zabawą. Uczestnicy rajdu ( 4 gromady zuchowe)w poszczególnych punktach parku mieli za zadanie m. in. przeciągnięcie liny, przejście po linach rozciągniętych pomiędzy drzewami, pokonanie kartonowego tunelu, odnalezienie zakopanego w piaskownicy skarbu oraz wyklejenie z kolorowych liści jesiennego drzewa.

Zakończenie rajdu było przy „Domku chińskim”. Wszyscy uczestnicy oraz organizatorzy spletli wspólny krąg. Wszystkie gromady otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz upominki.
 
 

Wizyta u Franka


 15 października 2013 r. zuchy z 23 KDZiH wraz z drużynową phm. Katarzyną Sibińską i przyboczną Barbarą Sibińską odwiedziły chorego chłopca z osiedla Sulisławice-Franka Trzęsowskiego. Wizyta zbiegła się z ważnym jubileuszem, gdyż w tym dniu obchodził on swoje trzecie urodziny. Z tej okazji otrzymał od każdego zucha okolicznościową laurkę, drobne pamiątki oraz podarunek od całej drużyny. Franek ucieszył się z tak licznej gromadki gości, choć początkowo był trochę onieśmielony. Później jednak chętnie oglądał laurki, podarki, balony oraz dziękował za życzenia.
23 KDZi H w ramach swej charytatywnej działalności organizuje od dwóch lat zbiórkę korków na rzecz Franka Trzęsowskiego na terenie naszej szkoły.

Podejmowanie podobnych inicjatyw jest ważne wychowawczo. Budzi wrażliwość dzieci, uczy dostrzegania cierpienia i potrzeb drugiego człowieka.
 
 

 
Wyjazd na grób patrona Hufca ZHP
 

  29 października 2013 r. harcerze i zuchy z 23 KDZi H uczestniczyli w wyjeździe na grób patrona Hufca ZHP Kalisz, ks. Stanisława Piotrowskiego.
Celem wyjazdu było uporządkowanie grobu przed zbliżającym się Świętem Wszystkich Świętych i zapalenie zniczy. Była to okazja, by przy grobie wymienić najważniejsze zasługi tej postaci dla naszego miasta, wspomnieć o jego harcerskiej działalności i pracy z młodzieżą, a także pomodlić się w zadumie. Zmierzchało, gdy wszyscy spletli przy grobie krąg i zaśpiewali piosenkę „Harcerskie ideały”…

 

 

© Szkoła Podstawowa nr 23 w Kaliszu