Szkoła Podstawowa nr 23 w Kaliszu
im. Eligiusza Kor - Walczaka
Repetitio est mater studiorum
Szkoła Podstawowa nr 23 w Kaliszu, ul Sulisławicka 108 - 110, 62-800 Kalisz, 62-76 23 547, kom. 516 863 789 sp23kalisz@wp.pl

Światowy Dzień Zdrowia

         
 
7 kwietnia w kalendarzu to Światowy Dzień Zdrowia. Każdego roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wybiera inny, ważny dla zdrowia publicznego temat przewodni. 2016 rok będzie przebiegał po hasłem: POKONAJ CUKRZYCĘ. Nasza placówka, która od ponad 11 lat realizuje projekty edukacyjne w ramach "Szkoły Promującej Zdrowie", corocznie przyłącza się do obchodów tego dnia. Zespół ds.promocji zdrowia w szkole w składzie: koordynator p. Justyna Klaska oraz p. Monika Trzęsowska, przygotował broszury informacyjne dla rodziców wszystkich uczniów oraz tematyczne dane umieszczone na tablicy w korytarzu szkolnym i szkolnej stronie internetowej. Opracowano także sprawozdanie dla sekcji promocji zdrowia w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kaliszu.
 
         
 
  
 


 
I Dzień Wiosny
 
 
 
I Dzień Wiosny zawitał dziś do naszej szkoły. Od kilkunastu już lat, tradycyjnie tego dnia pachnie i smakuje wiosennie w salach lekcyjnych zdrowym, drugim śniadankiem, samodzielnie przygotowanym przez uczniów. Nawet niejadki ze smakiem próbowały różności. W oddziale przedszkolnym dzieci dodatkowo zadbały o zdrowie, siejąc wcześniej rzeżuchę. Takie śniadanie tylko w naszej szkole! A wspólny posiłek z rówieśnikami, to zupełnie coś innego Smacznego!
 

 

„Europejski Dzień Mózgu”
 
 
 
W kalendarzu tzw. „dni nietypowych”, 18 marca to „Europejski Dzień Mózgu”. Zespół ds. promocji zdrowia w naszej szkole, w składzie: p. J. Klaska oraz p. M. Trzęsowska, zaprosił uczniów wszystkich klas do obchodów tego niecodziennego święta. Uczestnicy obejrzeli oryginalną prezentację multimedialną, opatrzoną zaskakującymi informacjami o funkcjonowaniu ludzkiego mózgu. Uzupełnieniem wiadomości był krótki, edukacyjny film pt. „Mózg i uczenie się”. Odbyły się także drużynowe zmagania w rozwiązywaniu logicznych łamigłówek. 


 Porcja Pozytywnej Energii
 
 
 
„Porcja Pozytywnej Energii” to program edukacyjny, którego główny cel opiera się na promowaniu wśród uczniów zdrowych nawyków żywieniowych, aktywnego stylu życia i postaw proekologicznych.  W marcu br. uczniowie klasy 2 naszej szkoły wraz z wychowawczynią p. Justyną Klaską, z wielkim zaangażowaniem dołączyli do realizacji programu w jego III edycji. Podobnie jak w zeszłym roku, dzieci wzięły udział w kilku specjalnych, tematycznych zajęciach. Przygotowywały m.in. plakaty promujące zdrowy styl życia, rozwiązywały multimedialne quizy i testy, uczyły się prawidłowego odczytywania informacji na opakowaniach i etykietach produktów oraz ćwiczyły zgodne z zasadami segregowanie śmieci.

       


 

  Z początkiem grudnia br. w naszej placówce ruszyła realizacji Międzynarodowego Programu Promocji Zdrowia Psychicznego dla dzieci  pod nazwą „Przyjaciele Zippiego”.  Ma on na celu promocję zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia młodszych dzieci, poprzez rozwój ich umiejętności komunikacyjnych i społecznych, ułatwiających  dobre funkcjonowanie w grupie, nawiązywanie przyjaźni, radzenie sobie z problemami i trudnościami.Program został stworzony specjalnie dla dzieci o różnym poziomie umiejętności. Uczy dzieci jak radzić sobie z codziennymi problemami,  jak nazywać uczucia, jak o nich rozmawiać oraz jak najlepiej dobierać sposoby radzenia sobie. Program zachęca również  do współpracy i pomagania innym dzieciom. Jedną z ważniejszych cech programu jest to, że był tworzony jako program uniwersalny, w przeciwieństwie do innych programów, które koncentrują się na pomocy dzieciom doświadczającym konkretnych problemów lub trudności. Ten program może pomóc wszystkim dzieciom.

Program uczy dzieci:

•    Jak określać własne uczucia i jak o nich rozmawiać
•    Jak mówić to, co chce się powiedzieć
•    Jak słuchać uważnie
•    Jak prosić o pomoc
•    Jak nawiązywać i utrzymywać przyjaźnie
•    Jak radzić sobie z samotnością i odrzuceniem
•    Jak mówić przepraszam
•    Jak radzić sobie z prześladowaniem
•    Jak rozwiązywać konflikty
•    Jak radzić sobie ze zmianą i stratą, miedzy innymi ze śmiercią
•    Jak adaptować się do nowych sytuacji
•    Jak pomagać innym

Program składa się z sześciu części:

•    Uczucia
•    Komunikacja
•    Nawiązywanie i zrywanie więzi
•    Rozwiązywanie konfliktów
•    Przeżywanie zmiany i straty
•    Dajemy sobie radę

Więcej informacji o programie można znaleźć na stronie internetowej:

http://www.pozytywnaedukacja.pl


 
18 listopada – Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach
 
  
 
  W środę, 18 listopada, uczniowie klas 1-3 wzięli udział w obchodach Europejskiego Dnia Wiedzy o Antybiotykach, w ramach zajęć z edukacji zdrowotnej. Dzieci dowiedziały się, podczas oglądania prezentacji multimedialnej oraz tematycznego filmu animowanego, w jaki sposób działają antybiotyki, kiedy można je zażywać, a w jakich sytuacjach antybiotyki są całkowicie zbędne. Poznały ogólną różnicę pojęć „bakteria” i „wirus”. Na zakończenie kolorowały broszurki programowe, wspólnie recytowały wiersz Jana Brzechwy „Katar” oraz otrzymały informacyjne materiały dla swoich rodziców. Zajęcia zorganizowała koord. SzPZ – p. J. Klaska.


 
Na dwóch kółkach
 
 
 
     Po wyczerpujących, prawie 2-miesięcznych przygotowaniach do uzyskania Karty rowerowej, nasza szkoła może pochwalić się kolejną grupą młodych rowerzystów. Szczęśliwa „jedenastka” w obecności nauczyciela przygotowującego do egzaminów- p. Justyny Klaski oraz funkcjonariusza policji- asp. Ireneusza Głąba, prawidłowo pokonała wyznaczoną trasę w Miasteczku Ruchu Drogowego. Gratulacje i szerokiej drogi!

 


Uwaga na DOPALACZE!

 

22 września br. podczas ogólnego zebrania z rodzicami uczniów naszej szkoły odbyło się szkolenie profilaktyczne z podkomisarzem p. Romanem Szelągiem. Tematyka dotyczyła narkomanii, używek ze szczególnym naciskiem na dopalacze. Prowadzący zapoznał rodziców z wszelkimi zagrożeniami oraz przekazał informacje w jaki sposób należy obserwować dzieci w przypadku podejrzenia zażywania narkotyków. Wymienił typowe objawy, które mogą ewentualnie niepokoić opiekunów. Prelekcja wzbogacona była o przykładowe materiały, które rodzice mogli poznać, dotknąć i niejednokrotnie pierwszy raz zobaczyć. Pokaz cieszył się dużym zainteresowaniem rodziców. W szkoleniu poza rodzicami uczniów uczestniczyli także wszyscy pozostali pracownicy szkoły. Spotkanie zorganizowane było głównie w związku z zagrożeniem dopalaczami, zgodne nie tylko z potrzebami szkoły, ale również na prośbę rodziców.


JABŁKA JEMY – ZDROWO SIĘ CZUJEMY!
 
 
 
     Dzięki uprzejmości rodziców jednego z uczniów naszej szkoły – państwu Agnieszce i Krzysztofowi Wiatrom- już 9 rok dzieci w naszej placówce bezpłatnie zajadają się pysznymi jabłkami. Państwo Wiatr dostarczają owoce prywatnie raz w miesiącu w ramach współpracy ze „Szkołą Promującą Zdrowie”. Dziękujemy i życzymy dużo zdrowia!


Jesienna surówka – SAMO ZDROWIE”
 
 
     W ramach realizacji bloku tematycznego o takiej nazwie, drugoklasiści z zapałem przystąpili do drugiego etapu- praktycznej i smacznej części zadania. Z zaangażowaniem, samodzielnie przygotowali na zajęciach technicznych zdrowe, jesienne surówki. Nie zapomnieli także o higienie i estetycznej pracy. Jednak samo wykonanie i późniejsza degustacja były największą radochą dla dzieci. Polecamy- smacznego!


Wyniki VI Międzyszkolnego Konkursu "Szkół Promujących Zdrowie" pt."Zdrowie nasz skarb"
 


Nagrodę główną otrzymuje Szkoła Podstawowa nr 5 w Ostrowie Wlkp.
Pracę konkursową wykonał zespół w składzie:
-Anna Suchecka, Natalia Usarek, Amelia Waliszewska- uczennice, p. Katarzyna Krawczyk -koordynator SzPZ.

GRATULUJEMY!

 
Wiosenne śniadanko
 

 
Dnia 20.03. 2015 r odbyło się w naszej szkole wiosenne śniadanko. Uczniowie po obejrzeniu prezentacji multimedialnej, samodzielnie przygotowywali wiosenne kanapki.

 
 
II edycja programu „Porcja Pozytywnej Energii
 
     

        W bieżącym roku szkolnym ruszyła II edycja programu „Porcja Pozytywnej Energii”, którego organizatorem  jest marka Crispy Natural. W odpowiedzi na rosnący problem otyłości i nadwagi wśród dzieci w szkołach podstawowych wynikający m.in. z nieprawidłowych nawyków żywieniowych oraz braku odpowiedniej aktywności fizycznej zostały opracowane cele i założenia programu.
   W styczniu 2015r. do realizacji programu oraz do konkursu tematycznego przystąpiła klasa 1 z naszej szkoły wraz z wychow. p. Justyna Klaską.
Promocja zdrowego odżywiania i aktywnego stylu życia przedstawiana była dzieciom poprzez naukę działań profilaktycznych ograniczających nadwagę i otyłość uczniów.

           
 
 Już wkrótce zapraszamy na fotorelację z podsumowania działań konkursowych, które będą miały finał podczas imprezy: „Piżama Party – połowinki klasy 1”.

  Spotkanie uczniów z przedstawicielami policji
 
  
 
W środę, 17 grudnia br.,  odbyło się spotkanie uczniów z przedstawicielami policji. Dzieci z klas 0 – 3 uczestniczyły w pogadance dotyczącej prawidłowych zachowań w kontaktach z nieznajomymi, z kolei uczniowie klas 4 – 5 w rozmowie na temat profilaktyki uzależnień. Wizyta funkcjonariuszy policji przypomniała wychowankom i utrwaliła wiedzę o najważniejszych zasadach postępowania w różnorodnych sytuacjach życia codziennego- w domu, na ulicy, podczas zabaw z wykorzystaniem Internetu oraz w rozmaitych kontaktach z nieznajomymi.
 

 „Jak być zdrowym?” - Spotkanie klas 1-3 z dietetykiem
 
 
                                                     
 
 
Jako szkoła  wszechstronnie wpływająca na  rozwój ucznia, pamiętamy także o zasadach racjonalnego odżywiania. W celu przypomnienia i utrwalenia podstawowych założeń wynikających z piramidy żywieniowej, 11 grudnia 2014r. zorganizowane zostało spotkanie klas 1 – 3 z panią dietetyk Anną Cichoń, która współpracuje z naszą placówką od wielu lat. Dzieci aktywnie uczestniczyły  w zajęciach warsztatowych, dzieliły się swoimi doświadczeniami, zadawały pytania o różne produkty i potrawy oraz omawiały wspólnie z prowadzącą poszczególne piętra piramidy w przedstawionej prezentacji multimedialnej. Obiecały również pani dietetyk o codziennym stosowaniu wszystkich zasad.
 

 

Konkurs "Aktywne przerwy"- podsumowanie
 
 
 
   Wraz z ogłoszeniem konkursu dla uczniów klas I- VI, pojawiła się tematyczna informacja dotycząca hałasu i jego szkodliwości dla zdrowia człowieka, w postaci gazetki ściennej na korytarzu szkolnym.
 
  Spośród kilkunastu ciekawych propozycji uczniów/ drużyn z różnych klas, zwycięzcami i bohaterami " zdrowych dla uszu" przerw międzylekcyjnych zostali:
 
I miejsce - Gabriela Olszewska- klasa 1
 
II miejsce ex aequo: - drużyna z klasy 4
 
                                                               - Agata Wcisła
                                                               - Weronika Całka
                                   - drużyna z klasy 6
 
                                                               - Aleksandra Korpik
                                                               - Patryk Trzęsowski
 
III miejsce ex aequo: - drużyna z klasy 6
                                                               - Natalia Sztukowska
                                                               - Karolina Piekarska
- Weronika Skalska - klasa 6
 
O tym, jakie atrakcje wygrały i co na Was czeka podczas przerw, przekonacie się już wkrótce.
 
Miłej zabawy!
 
Pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział i zachęcamy do kolejnych konkursów
 
 

X Wojewódzka Konferencja Szkół Promujących Zdrowie

 
17 listopada 2014 r. w auli Zespołu Szkół Zawodowych nr 6 im. Joachima Lelewela w Poznaniu odbyła się X Wojewódzka Konferencja Szkół Promujących Zdrowie na temat „Higiena jamy ustnej, a zdrowie. Jak kształtować u dzieci i młodzieży nawyki dbałości o stan uzębienia?”, którą otworzyła pani wicekurator Dorota Kinal.
                                      
W konferencji wzięli udział dyrektorzy i szkolni koordynatorzy Szkół Promujących Zdrowie z województwa wielkopolskiego, w tym nasz szkolny koordynator- p. Justyna Klaska. Zebrani wysłuchali prelekcji pani dr Joanny Chłapowskiej, pracownika naukowego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu na temat: „Stomatologiczne problemy zdrowotne jamy ustnej dzieci i młodzieży”. Z kolei pani Paulina Kapczyńska zaprezentowała założenia projektu skierowanego do dzieci w wieku przedszkolnym „Dzieciństwo bez próchnicy” realizowanego pod honorowym patronatem, m.in. Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Konferencja była okazją do podsumowania działań wybranych Szkół Promujących Zdrowie. W tym roku przed uczestnikami konferencji zaprezentowały się 3 przedszkola i jeden Zespół Szkolno – Przedszkolny oraz wręczono Wojewódzkie Certyfikaty Szkół Promujących Zdrowie.  

 

 
 
 „Nie pal przy mnie, proszę!”       

  
W naszej szkole, jest realizowany program profilaktyczny „Nie pal przy mnie, proszę”, który jest adresowany do uczniów klas I-III SP oraz ich rodziców. Obecnie rozpoczyna się w klasie I. Jego celem jest zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie tytoniu, zwiększenie wiedzy w zakresie odpowiedzialności za własne zdrowie oraz kształtowanie postaw asertywnych związanych z unikaniem czynnego i biernego palenia tytoniu.

 
Edukacja antytytoniowa dla uczniów klas I - ,,Nie pal przy mnie, proszę”

Dziecko rozpoczynające naukę w szkole podstawowej, ma przed sobą bardzo ważny i trudny etap w życiu. Styl życia dziecka zmienia się. Do tej pory jego zajęcia miały przede wszystkim charakter zabawy. Teraz główną formą aktywności staje się nauka. Dziecko w tym wieku pozostaje wciąż pod dużym wpływem rodziców (opiekunów), ale będąc już uczniem staje się uczestnikiem życia w grupie szkolnych kolegów. Poznaje normy obowiązujące w grupie i zaczyna w niej pełnić określoną rolę. Często spotyka się ze starszymi uczniami, których zachowanie może wywoływać zdziwienie, często ciekawi, a nawet imponuje i wywołuje chęć naśladowania. Niestety, oprócz zachowań pozytywnych, dzieci obserwują także takie zachowania starszych kolegów, które są niewłaściwe, jak np. palenie papierosów. Uczniowie klas młodszych jeszcze nie sięgają po pierwszego papierosa, ale mogą utwierdzić się w przekonaniu, że palenie papierosów świadczy o dorosłości oraz świadczy o przynależności do grupy starszych kolegów.
 
GŁÓWNYM CELEM edukacji antytytoniowej ,,Nie pal przy mnie, proszę” jest zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie tytoniu. Program ma charakter profilaktyczny, ale przede wszystkim ma na celu wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy.

CELE  SZCZEGÓŁOWE:
Uporządkowanie i poszerzenie wiedzy na temat zdrowia;
Kształtowanie u dzieci odpowiedzialności za własne zdrowie;
Uświadomienie dzieciom, że palenie tytoniu jest szkodliwe dla zdrowia;
Uwrażliwienie dzieci na szkodliwe oddziaływanie dymu papierosowego związane z biernym paleniem.
Program składa się z pięciu zajęć warsztatowych o następujących tytułach:
•    CO TO JEST ZDROWIE?
•    OD CZEGO ZALEŻY NASZE ZDROWIE?
•    CO I DLACZEGO SZKODZI ZDROWIU?
•    CO ROBIĆ, GDY MOJE ŻYCIE JEST ZAGROŻONE?
•    NIE PAL PRZY MNIE, PROSZĘ!
 .
ADRESACI: uczniowie klasy pierwszej
KOORDYNATOR, REALIZATOR: wychowawca klasy pierwszej- p. Justyna Klaska
TERMIN REALIZACJI: grudzień 2014r.

List do rodziców

 Szanowni Rodzice!
W szkole, do której uczęszcza Wasze dziecko, będzie realizowany program profilaktyki palenia tytoniu.
Palenie tytoniu to nałóg, na który jesteśmy najmniej uczuleni. Może dlatego, że 30 % z nas, ludzi dorosłych – pali? To, że jest to pierwsza przyczyna najpoważniejszych chorób – nie budzi już żadnych wątpliwości!
Nam natomiast chodzi o dzieci, o Wasze dzieci i o Twoje dziecko.
Bądź więc uprzejmy – Szanowny Rodzicu – przeczytać naszą krótką notatkę do końca, bez względu na swoje poglądy na palenie i na fakt czy sam palisz, czy nie.
Czy Twoje dziecko próbowało już palić?
A może już pali?
Może uważasz, że palenie dziecka to nie jest problem, gdyż masz inne poważniejsze sprawy?
PAMIĘTAJ:
Palenie zaczyna się od spróbowania – co zdarza się większości dzieciom i to nierzadko w bardzo młodym wieku.
Niektórzy zaczynają eksperymentować z paleniem, a to może się przerodzić w systematyczne palenie i doprowadzić – tak, jak u ludzi dorosłych – do nałogowego palenia!
Dzieci z rodzin, w których jedno z rodziców pali, dwukrotnie częściej niż dzieci z rodzin niepalących, stają się nałogowymi palaczami. Gdy obydwoje rodziców palą – to prawie pewne jest pojawienie się w rodzinie nowego palacza.
Palenie wpływa nie tylko na pogorszenie stanu zdrowia dziecka, lecz również na gorsze wyniki w nauce.
Dlaczego dzieci sięgają po papierosa?
Ponieważ palą koledzy
Wpływ rówieśników, presja wywierana na innych są ogromne
Wpływ grupy może być wtedy niebezpieczny, gdy dziecko nie potrafi odmówić, powiedzieć “nie palę” i nie czuć się głupio z tego powodu.
Ponieważ czują się słabi mało wartościowi
Dziecko ma wrażenie, że paląc papierosa staje się dorosłym.
Obraz palacza – osoby dojrzałej, zadowolonej, pełnej humoru i fantazji, człowieka sukcesu – palenie jest przedstawione przez aktorów w filmach, idoli w programach młodzieżowych, na koncertach itp. Któż z nas nie chciałby takim być? Ale to przecież tylko chwyt reklamowy! Palenie nie jest sposobem na sukces, wręcz przeciwnie – przysparza nam różnych problemów, zwłaszcza zdrowotnych.
Ponieważ palą rodzice lub starsze rodzeństwo
Przykład jest zaraźliwy, zły przykład rodziców również.

Nasz program ukierunkowany jest na:
•    uczenie dzieci umiejętności odmawiania – co powinno wpłynąć na wzrost odporności na wpływy rówieśników;
•    uświadamianie odpowiedzialności za własny rozwój i zdrowie;
•    kształtowanie szacunku do siebie; zdobywanie umiejętności radzenia sobie w różnych sytuacjach.
Wspaniale, jeżeli Twoje dziecko posiada tego typu umiejętności.
A jeżeli sobie nie radzi albo nie zawsze sobie radzi właściwie?
Nasz wysiłek, bez Twojej pomocy i wsparcia, przyniesie niewielkie efekty. Spróbuj dokonać zmian również w swoich zachowaniach.
 
Przykład jest najbardziej zaraźliwy.
 
 

Wiosenne Śniadanko

Dnia 21.03.2014 r. odbyło się w naszej szkole zdrowe śniadanko. 
Uczniowie samodzielnie przygotowywali wiosenne kanapki i sałatki owocowe. Po śniadanku klasy zaprezentowały piosenki i wiersze o tematyce zdrowotnej. 
 
 
 
 
 
 
 


V Międzyszkolny Konkurs"Szkół Promujących Zdrowie">zdrowie- nasz skarb<

24 kwietnia 2014 r. nastąpiło podsumowanie i rozstrzygnięcie konkursu V Międzyszkolnego Konkursu "Szkół Promujących Zdrowie". Tegoroczna edycja dotyczyła przygotowania przez drużyny klas IV- VI multimedialnej prezentacji w programie Power Point. Pokaz zawierać miał działania i przedsięwzięcia danej placówki w projekcje Szkół Promujących Zdrowie w ciągu minionych 12 miesięcy.
Spośród zgłoszonych do konkursu zespołów wybrano i nagrodzono najciekawsze prezentacje. Decyzją jury, w skład którego weszli: Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 23 w Kaliszu - Pani Beata Raczak, Zespół z PSSE w Kaliszu: z-ca Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kaliszu - Pani Barbara Gogolewska i Pani Elżbieta Wojtyła- kierownik sekcji higieny i promocji zdrowia oraz koordynator Szkoły Promującej Zdrowie w Szkole Podstawowej nr 23 i organizator konkursu - Pani Justyna Klaska, ustalono iż:
- I miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 5 w Ostrowie Wielkopolskim
(uczniowie: Anna Suchecka, Natalia Usarek, Amelia Waliszewska, koordynator- opiekun: Pani Katarzyna Krawczyk)
- Wyróżnienie otrzymała Szkoła Podstawowa nr 16 w Kaliszu
( uczennica: Karolina Caruk, koordynator- opiekun Pani Violetta Rachwalska).
   Uroczyste wręczenie pucharów, nagród i dyplomów nastąpiło podczas apelu szkolnego dn. 5 maja br. Upominki zasponsorowały: SP23 Kalisz, PSSE Kalisz.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie i zachęcamy do uczestnictwa w kolejnych edycjach.
 
Fotorelacja w zakładce "Album" Ile kilogramów dźwigam w tornistrze?- Wielka akcja ważenia szkolnych plecaków

W ostatni poniedziałek kwietnia, odbyło się w naszej placówce sprawdzanie ciężaru tornistrów. Akcja ważenia plecaków była dla dzieci zaskoczeniem, szczególnie iż jej wyniki wywołały u większości niemałe zdziwienie. Jak wiadomo uczniowie dźwigają na swych ramionach wiele potrzebnych materiałów na zajęcia szkolne, jednak nie rzadko w tornistrach znajdują się zbędne elementy: niepotrzebne zeszyty, notesy, dodatkowe teczki, pamiętniki, prasa młodzieżowa, karty do gry lub notesy, więcej niż jeden piórnik czy kosmetyczki. Jak podaje Państwowa Inspekcja Sanitarna, według badań Centralnego Instytutu Ochrony Pracy- Państwowego Instytutu Badawczego, ciężar szkolnego tornistra/ plecaka nie powinien przekraczać 10-15% masy ciała ucznia. Niestety u około połowy badanych dzieci waga tornistra wyniosła więcej niż zalecenia. " Rekordzista" miał prawie 8,5 kg plecak!
Każdy uczeń został poinformowany o ciężarze swojego plecaka, ewentualnie jego przekroczeniu i sposobie zmniejszenia przynoszonych do szkoły przyborów. Akcja z pewnością będzie powtarzana regularnie, by dopilnować uczniów i uświadomić im oraz ich rodzicom jak wielkie znaczenie dla zdrowia, ma dbanie i kontrolowanie między innymi prawidłowego obciążenia kręgosłupa. "Czyste powietrze wokół nas"- program edukacji antytytoniowej

      W maju 2014 r. grupa dzieci z oddziału przedszkolnego zakończyła realizację programu przedszkolnej edukacji antytytoniowej.

Cele ogólne programu:

- Wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na

dym tytoniowy.

- Zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy

przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub, gdy dorośli palą przy nich

tytoń

Cele szczegółowe programu:

- uczenie dzieci szacunku do otaczającego świata

- zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego

- wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymu

papierosowego

- zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów

- zwiększenie wrażliwości dzieci na miejsca, w których mogą być

narażane na dym.

 Przeprowadzony program miał charakter profilaktyczny i składał się z 5 zajęć

warsztatowych.

Poszczególne zajęcia skoncentrowane były na odbiorze wrażeń poprzez

oddziaływania na wiele zmysłów dzieci oraz dostosowane do rozwoju poznawczego, aktywności, doświadczeń i potrzeb dziecka.

 Założeniem programu było wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności

radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy. Uczniowie byli bardzo poruszeni i zainteresowani omawianą tematyką, bo jak się okazało, w ich otoczeniu jest wiele bliskich osób, które uległy temu zgubnemu nałogowi.

Dzięki tym zajęciom dzieci posiadły wiedzę dotyczącą szkodliwości dymu, obserwowały źródła dymu, projektowały własny znaczek- "Nie pal przy mnie", który wręczały palącym członkom rodziny , nauczyły się piosenki o bohaterze programu – Dinusiu”.

Na zakończenie programu dzieci otrzymały pamiątkowy odblask z Dinkiem.

W przebiegu zajęć warsztatowych wykorzystywane były metody aktywizujące, których istotą jest umożliwienie dzieciom zaangażowania wszystkich zmysłów i podjęcia różnych form aktywności w procesie zdobywania informacji i kształtowania umiejętności.

Zajęcia przeprowadziła wychowawczyni- Justyna Klaska- koord. SzPZ


Fotorelacja w zakładce "Album"


AKADEMIA AQUAFRESH
III EDYCJA OGÓLNOPOLSKIEGO PROGRAMU EDUKACJI ZDROWOTNEJ
DLA PRZEDSZKOLAKÓW

W roku szkolnym 2013/2014 dzieci z oddziału przedszkolnego naszej szkoły biorą udział w programie, w ramach którego wspólnie z „Pastusiami” uczą się dbania o higienę jamy ustnej. Program realizowany jest w wielu placówkach w różnych grupach wiekowych. Swoim zasięgiem obejmie aż  500 000 dzieci. W Polsce problem próchnicy jest nadal znaczący, badania wskazują, że jesteśmy w czołówce krajów z największym procentem dzieci chorujących na tę chorobę!

„Akademia Aquafresh” stawia sobie za cel nauczenie jak największej grupy dzieci zasad higieny jamy ustnej poprzez zabawę ale i regularne zajęcia praktyczne, które mamy nadzieję, dzięki kontynuowaniu wraz z rodzicami w domach, przyczynią się do zmniejszenia odsetka dzieci z próchnicą w Polsce.

W ramach „Akademii Aquafresh” przedszkola i szkoły otrzymują pakiety bezpłatnych materiałów edukacyjnych licznymi grami i zabawami.
Patronat Honorowy nad tegoroczną edycją „Akademii Aquafresh” objęli:
Instytut Matki i Dziecka oraz Polskie Towarzystwo Lekarskie.

 

Dzień Bezpiecznego Komputera
 
10 października br., w przeddzień  „Dnia Bezpiecznego Komputera”, uczniowie klas 0-3 w Szkole Podstawowej Nr 23 w Kaliszu uczestniczyli w multimedialnej lekcji tematycznej. Zgodnie z priorytetami oświatowymi w bieżącym roku szkolnym, jakimi są bezpieczeństwo i zdrowie, placówka przygotowała dla dzieci wiele atrakcji, m.in.: zajęcia w ramach programu „Dziecko w Sieci”, projekcje filmów dotyczące głównych zasad bezpiecznego korzystania z komputera i Internetu, gry i łamigłówki przy tablicy interaktywnej oraz zajęcia plastyczne na zakończenie dnia. Z myślą o rodzicach i gościach odwiedzających szkołę utworzono również tematyczną gazetkę ścienną na korytarzu szkoły.
W toku zajęć szczególny nacisk położono na utrwalenie „sieciakowych” zasad bezpieczeństwa:
- Nie będę ufać osobom poznanych w Sieci!
- Nie będę podawać swoich danych!
- Powiem, jeśli coś jest nie tak!
- Zabezpieczę swój komputer!
Uczniowie pracujący pod kierunkiem nauczyciela informatyki- pani Justyny Klaski, wykazali się wyjątkową aktywnością i z zapałem wykonywali postawione przed nimi zadania.
     W SP 23, która od blisko 10 lat realizuje projekt edukacyjny „Szkoła Promująca Zdrowie” zadbano o to, by w wypełnianiu programów znalazły się treści odnoszące się do szeroko pojętego pojęcia „zdrowie” i by edukację prozdrowotną systematycznie wplatać we wszelkie formy edukacyjne.
 

Międzyszkolny Konkurs „Szkół Promujących Zdrowie”

Po raz czwarty Szkoła Podstawowa Nr 23 w Kaliszu zaprosiła do udziału w Międzyszkolnym Konkursie „Szkół Promujących Zdrowie” swoich kolegów i koleżanki z innych placówek. Turniej, pod hasłem „Zdrowie- nasz skarb”, który odbył się 11 kwietnia 2013r., objął w tym roku 7 szkół – 5 kaliskich – nr 9, 10, 11, 12 i 16 oraz SP Nr 5 z Ostrowa Wlkp. i SP z Raszkowa.

W zmaganiach rywalizowali uczniowie klas IV-VI, którzy rozwiązywali różnorodne zadania dotyczące szeroko pojętego zdrowia ( bezpieczeństwo na drodze, higiena, zdrowy styl odżywiania, gimnastyka i sport, profilaktyka zdrowotna, ekologia). Wśród zadań zarówno teoretycznych, jak i praktycznych pojawiły się m.in. powiedzenia i przysłowia związane ze zdrowiem, budowa zęba i liścia, informacje znajdujące się na etykietach opakowań spożywczych, stopnie odznak leśnika i strażaka oraz znajomość nazw lekarzy specjalistów. Szkolni koordynatorzy, którzy przygotowywali swoich uczniów, bawili się także wspólnie   w kalambury, walcząc o punkty dla swej drużyny.

Konkursowi przewodniczyła  paniAnna Cichoń- dietetyk. Pozostali członkowie jury to: zespół z PSSE w Kaliszu-pani Barbara Gogolewska- z-ca Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kaliszu i pani Elżbieta Wojtyła – kierownik sekcji higieny i promocji zdrowia, leśniczy z Nadleśnictwa Kalisza- pan Tomasz Czerniak, lekarz stomatolog z sieci gabinetów stomatologicznych „Eurodent” w Kaliszu – pan Andrzej Brodnicki oraz przedstawiciel Straży Pożarnej w Kaliszu- pan Maciej Saganowski.

Puchary i dyplomy zwycięstwa trafiły do 3 drużyn, które pokonały pozostałe grupy. I miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa z Raszkowa, II – Szkoła Podstawowa Nr 9 w Kaliszu, III – Szkoła Podstawowa Nr 16 w Kaliszu. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz upominki, koordynatorzy podziękowania.

Nagrody na konkurs zasponsorowały takie instytucje i firmy jak: SP Nr 23 Kalisz, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna Kalisz, Eurodent Kalisz, Pasieka-Michał Całka, Straż Pożarna Kalisz, Nadleśnictwo Kalisz, Crispy Natural –firma „Paula” , Straż Miejska Kalisz oraz piekarnia Stanisław i Mirosława Paraczyńscy.

Konkurs zorganizowała, przygotowała i prowadziła koordynator „Szkoły Promującej Zdrowie” w SP Nr 23 – Justyna Klaska.
Twórcom programu „Mam kota na punkcie mleka”, zależy na zachęceniu dzieci do sięgania po produkty mleczne na co dzień. Mają w tym pomóc działania edukacyjne w szkołach, nakierowane na poprawienie wizerunku mleka i wytworzenie swoistej mody na jego picie.

Aby osiągnąć jak największą skuteczność, przygotowano materiały dla wszystkich adresatów działań:

-dzieci,

-rodziców,

-nauczycieli ze szkół, które zgłoszą swój udział w programie.

Kampania skierowana jest do dwóch grup docelowych: dzieci w wieku 8-13 lat oraz rodziców/opiekunów dzieci.

Działania opierają się przede wszystkim na odpowiednim połączeniu wartości edukacyjnych i rozrywkowych, a także wykorzystaniu bieżących trendów i mód wśród dzieci. 

Przygotowano dwie atrakcyjne gry edukacyjne:

-dla młodszych dzieci jest to gra karciana,

-dla starszej grupy – społecznościowa gra online, polegająca na prowadzeniu mlecznej farmy. 

Edukacji na wesoło posłużą również letnie pikniki aktywizujące rodziny, które będą odbywać się w całej Polsce oraz konkursy z ciekawymi nagrodami.

 

Dodatkowe informacje o programie na stronie internetowej programu: 

http://www.mamkotanapunkciemleka.pl/Wyniki konkursu plastycznego
 
Gratulacje dla uczennicy klasy VI, Natalii Szymczak, za udział i wyróżnienie w konkursie plastycznym pt. "Kuchnia babuni jest bardzo zdrowa - przepisy mojej babuni", organizowanym w Szkole Podstawowej nr 1 w Ostrowie Wielkopolskim.
 
 
Do konkursu przystąpili także:
- uczeń klasy IV - Kacper Olszewski
- uczennica klasy V - Nikola Sośnicka
Dziękujemy za uczestnictwo :)
 


 
Konkurs fotograficzny "Zdrowy uczeń – szczęśliwe dziecko”
 
Z dniem 30 listopada zakończył się szkolny konkurs fotograficzny, kierowany do uczniów naszej szkoły. Głównym celem było zachęcenie dzieci do wykonania zdjęć, na których zaprezentowały się w różnych sytuacjach, zgodnie z powyższym tematem konkursu. Prace mogły zatem dotyczyć zdrowego stylu  odżywiania, bezpieczeństwa w domu i na drodze, higieny osobistej, sportu jak i spędzania czasu wolnego.
   Wszystkie fotografie, które wpłynęły, zostały ocenione przez jury głównie pod kątem  pomysłowości, oryginalności, elementów zaskoczenia oraz poczucia humoru.
   Członkowie jury, w składzie: Dyrektor Szkoły- p. Beata Raczak, p. Anita Ibusz, p. Justyna Klaska- koordyn. SzPZ, wybierali zwycięzców w 2 kategoriach:
 klasy I – III oraz klasy IV – VI. W każdej z kategorii przyznano I miejsce jako nagrodę główną oraz jedno wyróżnienie.
   Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród nastąpiło 6 grudnia 2012r. w „Mikołajki”.

W kategorii – klasy I – III nagrody otrzymali:
I miejsce – MACIEJ WIATR – KLASA III
Wyróżnienie – AMELIA TRZĘSOWSKA – KLASA III
 
 
 
 

W kategorii – klasy IV – VI nagrody otrzymali:
I miejsce – NATALIA SZTUKOWSKA – KLASA IV
Wyróżnienie – BARTOSZ PASTERNAK – KLASA V 
 


   Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy, pozostali biorący udział drobne upominki oraz dyplomy uczestnictwa.

   Uczestnikom dziękujemy i gratulujemy, zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach organizowanych w ramach projektu „Szkoła Promująca Zdrowie”.
 
 
 


 


 Wiosenna EKO-MODA - 23.03.2012

23 marca br. w Szkole Podstawowej nr 23 w Kaliszu obchodzony był Pierwszy Dzień Wiosny połączony z EKO MODĄ- pokazem strojów ekologicznych zaproponowanych przez uczniów wszystkich klas. W konkursie na najlepszy damski i męski strój, walczyły zespoły klasowe, które wspólnie opracowywały pomysł i wykonywały propozycje ubrań. Komisja konkursowa brała pod uwagę nie tylko efekt ostateczny, ale również wybór materiałów do zaprezentowania strojów. Jury sprawdzało także wiedzę klas dotyczącą wiedzy z zakresu recyklingu i segregacji odpadów. Nasza szkoła, która należy do Wielkopolskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie dba o wszechstronny na tym polu rozwój uczniów, a przeprowadzony konkurs był kolejną okazją do podniesienia świadomości ochrony środowiska naturalnego. Poza konkursem, tradycyjnie wszystkie klasy pod opieką wychowawców, przygotowały zdrowe, wiosenne drugie śniadanie, witając tym samym wiosnę. Opracowała: koordynator ds. promocji zdrowia w SP23 Kalisz- Justyna Klaska


Święto Drzewa - 10.10.2012r.

10 października br., w dniu „Święta Drzewa” uczniowie Szkoły Podstawowej nr 23 w Kaliszu wzięli udział w lekcji w Leśnym Centrum Edukacyjnym w Lesie Winiarskim. Zajęcia prowadzone były przez edukatora z Nadleśnictwa Kalisz - panią Annę Sulewską. Coroczne obchody tego święta łączą się ze współpracą szkoły z Klubem Gaja-organizacją zajmującą się ochroną środowiska naturalnego. Placówka  realizuje tym samym założenia programowe projektu „Szkoła Promująca Zdrowie”, do którego należy już 8 lat.
Dzieci klas I – IV podążały leśną ścieżką edukacyjną, dokumentowały wyjazd fotografiami i notatkami, które załączą w albumie przyrodniczym. Na koniec uczestniczyły w zajęciach plastyczno – technicznych o tematyce przyrodniczej oraz przeprowadziły wywiad z panią leśnik.  Zdobyte wiadomości z pewnością poszerzyły ich wiedzę, a wrażenia z wycieczki na długo pozostaną w pamięci.
‘Zieloną lekcję’ zorganizowała koordynator ds. promocji zdrowia w SP23- Justyna Klaska.

Relacja z obchodów dnia drzewa ukazała się m.in. na str. Kalisza:
http://www.kalisz.pl/portal.php?aid=news&news=13499612315076c60f73755


Wielkopolska Sieć Szkół Promujących Zdrowie - 21.04.2009r.

W dniu 21 kwietnia 2009r., Szkoła Podstawowa Nr 23 w Kaliszu została uroczyście przyjęta do Wielkopolskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Nasza szkoła jako 2 spośród szkół podstawowych w Kaliszu, a 4 wśród wszystkich szkół kaliskich, po ponad 3 latach intensywnej i owocnej pracy podsumowała okres przygotowawczy projektu edukacyjnego "Szkoła Promująca Zdrowie".
W uroczystym spotkaniu wzięli udział goście specjalni: Przewodnicząca Rady Miasta Pani Adela Przybył, Przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Pani Regina Małacka, Radny Pan Ireneusz Lewandowski, Naczelnik Wydziału Edukacji Pan Mariusz Witczak, st.wizytator Pani Elżbieta Czarcińska, st.wizytator Pani Elżbieta Czuba, Pani Teresa Pasik z PSSE, Pani Żaneta Kowalska z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Dyrektor Zespołu Szkół Nr 7 Pani Beata Prus.
Zespołowi regionalnemu SzPZ w Kaliszu przewodniczyła p.wizytator Elżbieta Czuba. Wręczyła ona na ręce Dyrektora Szkoły-Pani Beaty Raczak oficjalne poświadczenie przyłączenia naszej szkoły do Wielkopolskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie.
Niezaprzeczalny sukces naszej szkoły to wynik integralnej współpracy wszystkich uczniów, grona pedagogicznego, rodziców oraz pozostałych pracowników szkoły, nad którą czuwała koordynator SzPZ Pani Justyna Klaska.
Przez następne lata nauki i pracy będziemy w dalszym ciągu podkreślać znaczenie zdrowia w życiu człowieka i dążyć do kolejnych sukcesów, jakie z pewnością odniesie nasza placówka, nie tylko w tym zakresie.
     

Wręczenie certyfikatu - 7.12.2009
 
7 grudnia 2009r. Pani Dyrektor Beata Raczak wraz z koordynatorem SzPZ, panią Justyną Klaską uczestniczyła w IV Wojewódzkiej Konferencji Szkół Promujących Zdrowie w Poznaniu, podczas której wręczono naszej placówce CERTYFIKAT WIELKOPOLSKICH SZKÓŁ PROMUJĄCYCH ZDROWIE.
 

Wycieczka do przetwórni owoców "Tesco" - 20.10.2008r.

20 października 2008r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do przetwórni owocowej "Teso" w Kokaninie. Dzieci miały okazję uczestniczyć i obserwować kolejne etapy produkcji soku. Kosztowali świeżo wytłoczony sok jabłkowy, samodzielnie etykietowali butelki, a na zakończenie każdy uczestnik otrzymał jeden sok do domu.

 
© Szkoła Podstawowa nr 23 w Kaliszu